1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Örücü, alternatif yakıtlara teşvik sağlanmalı
Örücü, alternatif yakıtlara teşvik sağlanmalı

Örücü, alternatif yakıtlara teşvik sağlanmalı

LPG dönüşümünün özendirilmesi için teşvik çalışmaları yürütülüyor. Türü ne olursa olsun, temiz ve çevreci yakıtlara teşvik sağlanmalı, çevreci yakıtlara dönüşüme bugünden başlanmalı” ifadelerini kullandı.

A+A-

Karbon salımını azaltmak ve Küresel Isınma’nın etkilerini geriletmek için çevreci çözümleri özendiren ülkeler, dönüşümü hızlandırmak, teknolojinin gelişmesine olanak sağlamak amacıyla teşvik paketleri, vergi indirimleri ve muafiyetleri uyguluyor. 3 Şubat’ta resmi gazetede duyurularak uygulamaya giren elektrikli araçlara ÖTV zammını değerlendiren dünyanın en büyük alternatif yakıt üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Dünya ülkeleri çevreci yakıtları özendirecek adımlar atarken, yakın geleceğe ilişkin emisyon hedefleri ve kapsamlı planlar duyurulurken, elektrikli araçlara gelen ÖTV zammı Türkiye’deki çevreci dönüşümü olumsuz etkiledi. Türü ne olursa olsun, temiz ve çevreci yakıtlara teşvik sağlanmalı, çevreci yakıtlara dönüşüme bugünden başlanmalı” ifadelerini kullandı.

‘Elektrikli araçlardan vergi alınmıyor’

2030 emisyon hedefleri kapsamında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ve İngiltere’de elektrikli araçların vergi muafiyetinden yararlandığının altını çizen Kadir Örücü, “Ülkemizde elektrikli araçların üzerindeki vergi yükü yüzde 30 ila yüzde 88 arasına yükseldi. Oysa AB üyesi ülkeler ve İngiltere’de elektrikli araçlara teşvik, vergi indirimi ya da her ikisi uygulanıyor. Örneğin Almanya’da elektrikli araçlar 10 yıl vergiden muaf tutulurken, 9 bin Euro’ya varan teşviklerden yararlanılabiliyor. Fransa 2 bin 500, 7 bin Euro arası teşvik uyguluyor. İspanya 4 bin 500 Euro’ya varan teşvik sağlarken, İngiltere vergi muafiyeti, 3 bin Euro teşvik, İtalya ise 5 yıl vergi muafiyeti, 6 bin Euro’ya kadar teşvik imkânı sunuyor” şeklinde konuştu.

‘LPG alternatif yakıt olarak öne çıkartılıyor’

En çevreci fosil yakıt olarak, içten yanmalı motorların gelecekteki tek yakıtı olarak gösterilen LPG’nin de ‘sıfır emisyona’ sahip elektrikli araçlar gibi vergi muafiyeti ya da indirimi ve teşviklerden yararlandığını belirten BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü,  ‘Avustralya’da 1992 yılından itibaren LPG kullanıcılarına 5 yıllık vergi muafiyeti uygulanıyor. Ayrıca ülkede LPG’den alınan vergi, benzin ve dizele kıyasla çok daha düşük.” dedi.

‘Geleceğimizi düşünüyorsak teşvik uygulamalıyız’

Küresel Isınma’nın yarattığı iklim değişikliği tüm dünyada etkisini artırıyor diyen Kadir Örücü, “Ülkemizin de içinde bulunduğu Avrasya kuşağında kuraklık etkilerini göstermeye başladı. İklim değişikliği mevsim döngülerini değiştirdi. Yüzyıllardır değişmeyen yağış rejimleri farklılaşıyor. Ülkemizin endemik türleri tehlike altında, yeni, istilacı türler ortaya çıkıyor. Salgın hastalıklarla mücadele ediyoruz. Küresel Isınma’nın etkilerini geriletmek, gezegenimizi korumak istiyorsak, emisyon değerlerini bugünden düşürmeliyiz. Çevreci yakıtlara uygulanacak teşvik ve muafiyetler geleceğimize yapacağımız yatırımlardır” ifadeleriyle teşvik çağrısında bulundu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.