1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. OSMANLI DA EĞİTİM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

OSMANLI DA EĞİTİM

A+A-

Okullar açıldı.

Bizde eğitim ve öğretimi ilkokuldan Lise son sınıfa kadar Milli Eğitim Bakanlığı düzenler. Ancak ne hikmetse adı Milli olmasına karşın, her gelen hükümetler, hatta aynı hükümet içinde değişen bakanlar  işin milli tarafını  1923 den beri bir türlü oturtamamıştır.

Yıllar yılı, şekilden şekle, düşünceden düşünceye dalıp çıkmıştır. Bir türlü de düzeltilemiyor.

Şimdi size Dolmabahçe sarayının bir bölümünde asılı bulunan ve resmi çektiğim “Osmanlı da eğitim” adlı tablodan kesit sunmak istiyorum.

İşte o yazı :
Osmanlıda çocuk kıyafetleri yetişkin giysilerinin küçültülmüş halidir. Saraylı hanımlar terzilere kendileri için Paris modellerine göre sipariş verirken, çocuklar içinde bu modellerde siparişlerde bulunmuşlardır.

Erkek çocukların pantolon, yelek ve ceketten oluşan sivil kıyafetlerini padişahların terzileri dikmişlerdir. Koleksiyonda bulunan çocuk kıyafetleri arasında pamuklu ve tülbent , zıbınlar ile mintanlar, pabuçlar ve çocuk şapkaları bulunmaktadır.

Osmanlıdan günümüze kadar  yüz yıllar geçti.

Milli olması gereken eğitimimiz siyasi eğitim süreçleri yaşadı. Bunlara son vermek gerekir.

  1. göre doğru bir adım daha atılıyor. Unutmadan, ayrıca öğretmenler için tam gün eğitim mecburiyeti geliyor. Öyle "Dersi verdim, haydi bana eyvallah" demek yok, sabahtan akşama kadar görev...

Geçtiğimiz günlerde Konya Milli Eğitimi ve Valilik açıkladı. Konya tam gün eğitime hazır. Sanırım yeni eğitim ve öğretim  sürecinde eksikler ve hatalar da döküp- kırmadan hatalar düzeltilir ve bizim de eğitim ve öğretimimiz Milli olur. Yarınlarımızı teslim edeceğimiz çocuklarımız, Türklüğü, Müslümanlığı, Bayrağımızın ulviliğini, şehitlerimizi ve bu vatanın nasıl yurt yapıldığını, manevi değerlerimizi en iyi şekilde öğrenir ve öğretilir.

Çocuklarımız bizim her şeyimizdir. Onlar  dünya tarlasıdır. Onlara iyi şeyler ekersek, iyi mahsul alırız.Yalnız günümüze de bakmak lazım.

Nereden nereye geldik ?Yapay zeka beste yapmış, solist icra etmiş....eskiden insanlar kendi zekalarıyla işlem yaparlardı......hesap Makinesi çıktı mertlik bozuldu hesabı 2 ile 2yi toplayamayan nesilden acaba yolculuk nereye.....

YUNUS EMRE  ne güzel söylemiş:

Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için,
Dalı incitme gönül.
Mevla verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.
Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine,
Sahibi hürmetine,
Kulu incitme gönül.
Sevmekten geri kalma ,
Yapan ol yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül."

+++  

Sokrates öğretmenlere der ki;

Öğrencilerinize bir şey öğretmeyin. Onların düşünmelerini sağlayın. Çünküonlar düşünmeye başlarsa zaten kendi çabalarıyla öğrenirler.

Ve bir çaba sonucu öğrenilen bilgi, en kalıcı bilgi olur. Asla silinmez.

 

Yazımı   Whoopi GOLDBERG’ in bi sözü ile bitireyim.

Dehanın sınırları var, cehaletin hiçbir sınırı yok.

 

 

Bu yazı toplam 368 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.