1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Osmanlı Hanedanı'ndan Şehzade Abdülkerim Dündar Osmanoğlu vefat etti
Osmanlı Hanedanı'ndan Şehzade Abdülkerim Dündar Osmanoğlu vefat etti

Osmanlı Hanedanı'ndan Şehzade Abdülkerim Dündar Osmanoğlu vefat etti

Suriye'nin Başkenti Şam'da yaşadığı bilinen Osmanlı Hanedanı'nın en yaşlı üyesi Aile Reisi Şehzade Abdülkerim Dündar Osmanoğlu, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

A+A-

Ailenin en yaşlı mensubu olması sebebi ile "Osmanlı Hanedanı Reisi" sıfatı taşıyan Şehzade Abdülkerim Dündar Osmanoğlu vefat etti.

Şehzade Abdülkerim Dündar Osmanoğlu, kan değerlerinin düşmesi nedeni ile Suriye'nin başkenti Şam'da hastaneye kaldırılmıştı.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan vefat mesajı

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun..

Osmanli Hanedanı Aile Reisimiz , Amcamız Şehzade Abdülkerim Dündar  Osmanoğlu Efendi , Suriye Şam'da
Rahmeti Rahmana kavuşmuştur. Makamı âli, Mekanı Cennet olsun inşallah.

DUALARINIZI EKSİK ETMEYİN.

Osmanoğlu kimdir?

Osmanlı Hanedanı'nın hayattaki 25 şehzadesinden yaşça en büyüğü olan Osmanoğlu, 20 Aralık 1930'da Şam doğdu. Babası Mehmed Abdülkerim Efendi, Sultan II. Abdülhamid Han'ın en büyük oğlu olan Mehmed Selim Efendi'nin tek oğlu idi. 1924'de Osmanlı hanedan üyelerinin yurt dışına çıkarılması ile Beyrut'a gitmişlerdi.

Mehmed Abdülkerim Efendi, Şam'da evlenip 1930 ve 1932 doğumlu Dündar ve Harun isimli iki çocuğunu küçük yaşta yetim bırakarak, 1935'te hayatını kaybetti. Mehmed Selim Efendi'nin de 1937'de vefatından sonra, Osmanoğlu ve kardeşinin annelerinden başka kimsesi kalmadı.

Uzun sürgün yılları süresince yad ellerde hayat mücadelesi veren ailenin Harun Efendi kolu, 1974'de hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra Şam'dan İstanbul'a geldi. Osmanoğlu ise yıllar önce Türkiye vatandaşlığını almış olmasına rağmen Şam'da kalmayı tercih etti.

Osmanoğlu, ABD'de yaşayan Hanedan Reisi Osman Bayezid Efendi'nin 6 Ocak 2017'de vefatının ardından Hanedan Reisi oldu.

Osmanlı hanedanı üye ve mensuplarından halen hayatta, 25 şehzade, 13 sultan yani şehzade kızı ile sultan çocukları olan 20 sultanzade ve 13 hanımsultan bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.