1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Osmanlı Hayvanlara Cuma İzni Veriyordu
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı Hayvanlara Cuma İzni Veriyordu

A+A-

Günümüzde müslümanlar nedense eski medeni adetlerini unutup medeniyetten yoksun yaşamaya başladılar.Hayvanlarla barışamayıp onları düşünme ve yardım etme diye bir dertleri kalmadı.Ne müslümanım diyen bir fert ne de STK’lar böyle bir görev üstlenmeyi kendilerine görev saymıyorlar.Bu görev, bugün hep islam dışı olan ve müslüman olmayanların elinde.Sokakta ki hayvanlara yardım eli uzatan etkinliklere muhafazakar ve “ dindar” insanlar soğuk bakmaktadırlar.
Acaba islam’da ve Osmanlılar’da hayvanlara şefkat eli uzatmak çokmu zordu? Yardıma muhtaç olan Allah’ın yaratıklarına bir tekme de sizmi vurun deniliyordu?
“Yeryüzünde hiç bir canlı ve iki kanadıyla uçan hiç bir kuş yoktur ki, sizin gibi ümmetler olmasın”(Kur’an: 6/38)
“Bir kadın bir kedi yüzünden cehenneme gitmeyi hak etmiştir, şöyle ki kediyi hapsedip bağlayarak ona yemek yedirmedi ve onun yerin haşerelerinden yemesine de izin vermedi.”(Buhari).
“Bir adam yolda giderken çok susadı. Hemen bulduğu bir kuyuya indi ve ondan su içti. Sonra kuyudan çıktı, bir de ne görsün kuyunun başına bir köpek gelmiş, orada soluyor ve susuzluktan ağzını nemli toprağa sürüyor ve toprağı yalıyordu.Onu görünce kendi kendine dediki bu köpekte benim gibi çok susamıştır. Hemen kuyuya indi, ayakkabısını su ile doldurdu. Sonra ayakkabısını ağzı ile tutarak kuyudan yukarı çıktı ve çıkardığı suyu o köpeğe içirdi. Bundan dolayı Allah o kulundan memnun oldu ve onu mükâfatlandırdı ve onun günahlarını bağışladı”(Buhari ve Müslim).
Osmanlılarda ise: “Ayağı sakat beygiri çalıştırmayalar”(Sultan 2. Beyazit 1502 tarihli İstanbul Kanunnamesi).
“At, katır ve eşşek ayağın gözdeler ve semerin göreler ve ağır yük vurmayalar. Zirâ dilsiz canlıdır. Her kangısında eksik bulunursa sahübüne tamam ettüre. Etmeyenin ve eylemeyenin geregü gibi hakkından gele.”(Aynı Kanunnameden)
“Cuma günü yük hayvanları istirahat ettirile!”(1587. 3. Murad).
Bu misaller koskoca medeniyetten birer su damlacıklarıdır.Kuş evleri, kedi köpek doyurma vakıfları, sokaklarda hayırseverlere satın alıp köpek ve kedilere yedirsinler diye satış yapan seyyar sakatatçılar, bugün dahi var olan cami önü mısırcıları “ bunlar o muhteşem islam medeniyetinden birer katre örnekleridir. Günümüzde ise islam medeniyeti coğrafyasında insanlar katlediliyor, müslümanım dediği için ülkelerine alınmıyor, açlıktan ve soğuktan donuyor.Hayvanları düşünecek halimizmi var?
Tüm bunlar bizim yani “İslam Medeniyetinin “ acıklı bir felaketidir. Ne diyelim.
 

Bu yazı toplam 386 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.