1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Osmanlı Padişahları
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı Padişahları

A+A-

Tarih, bir milletin ihyası olduğu gibi imhası da olabilir. Şu bir hakikattir ki, bu gün yaşanan meselelerin merkezi de yatan, tarih bilmezliktir. Sözün özü, tarih okurken ve seçerken ‘doğru bilgi’ almak yetmiyor,’doğr bilgiyi doğru kaynaktan almak ‘ gerekiyor.
Sultan II. Abdülhamid Han zamanında yaşamış olan Ahmet İzzePaşa, Osmanlı padişahlarının tümünü bir şiirde şu şekilde anar:
Mehmed, Mustafa dörder Murad adında beş sultan
Üçer hükmetti bu mülke Selim ü Ahmed ü Osman
Süleyman, Bayezid, Abdulhamid, Mahmud ikişerdir
Birer Abdülmecid, Abdülaziz, İbrahim ü Orhan

Muhterem okuyucu kardeşim! Bunların her bireri tarih yazdırdılar dünya’ya. Tarihi bir adede münhasır düşünmeyelim. Bakınız! bin cildden fazla tarih kitabı bulunan tarihi şahsiyetlerimizden birine, bize numune olsun diye:

Katip Çelebi, seferlerde bulunduğu esnada, sahafları ziyaret ederek birçok kitap topladığı gibi kendisine akrabalarından kalan mirasın önemli bir kısmınıda kitaba vermiştir. Bazı kaybolmuş sanılan kitaplara sahip olduğundan iftiharla bahsetmektedir. Bir gün, Şeyhulislam Yahya Efendi sohbet esnasında Katip Çelebi’ye, kendisinde bin ciltten fazla kitap bulunduğunun doğru olup olmadığını sorar.
Katip Çelebi, doğru olmak gerektir diye cevap verir. Fakat Şeyhulislamın inanmadığını sezince, ertesi gün on katıra birbirinden ayrı bin üçyüz cilt tarih kitabı yükselterek getirir ve evdeki cildsiz kitaplar, bundanda fazladır der”der. Acaba bizlerin kütüphanelerinde kaç cild kitap var ve nekadar okumaya hevesimiz var?
Gençliğimizi, asrın hastalığı olan ceptelefonu…hastalığından kurtarmak için lütfen seferber olalım okumaya ve okutmaya…

SAKAL TRAŞ EDİLİNCE GÜR ÇIKAR

Kıprıs’ın fethi esnasında Venedik elçisi Barbaro memleketten çıkarılmayarak İstanbulda bırakılmıştı. Venedik elçisi, Türk donanmasının 1571 senesinde İnebahtı’da yenilmesinden sonra Osmanlı devletinin sulha taraftarlığını ve taviz verip vermeyeceğini anlamak istiyordu. Bir mülakat esnasında veziriazam Sokullu mehmed Paşa’ya bu yenilgiyi alaylı bir şekilde hatırlatmaya kalkışmıştı.
Sokullu Mehmed Paşa ona:
“İnebahtı muharebesinden sonra cesaretimizin kırılmadığını görüyorsunuz. Sizin zayiatınızla bizimki arasında fark vardır. Biz sizden bir krallık yer (Yani Kıbrs’ı) alarak kolunuzu kestik siz ise, donanmamızı yok etmekle sakalımızı traş etmiş oldunuz. Kesilmiş kol yerine gelmez. Ama traş edilen sakal daha gür çıkar.”cevabını vermiş, Venedik elçisinin alayını ağzında bırakmıştı.
Dosta düşmana ne söyleyeceğini çokiyi bilen kahraman ecdadımızı daima rahmetle analım…..

ELMASLI MİNARE

Süleymaniye Camii’nin bir minaresi elmaslı minaredir.bu muazzam cami yapılırken İran Şahı, Kanuni Sultan Süleyman’a bir çekmece dolusu Elmas gönderdi. Parası biterse caii tamamlasın diye. Koca Sultan Süleyman, İran elçisinin gözünün önünde elmasları bu minarenin yapı taşları arasına harcın koydurttu. Bir rivayete görede ayak yolu üzerindeki harcın içine kattırdı.
İslam Tarihi, Selçuklular ve Osmanlılar’dan birbirinden dikkatişayan bilgiler sizler için bu mütevazi çalışmaları yapmaktayız. Vakar sahibi ecdadımızı, dosta gayet mütevazi ve fakat düşmana karşı dimdik duran, kendilerinde üsve-i hasene buluna büyüklerimiz olarak telakkı etmeliyiz vesselam. (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.