1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. OSMANLI SİSTEMLİ GÜÇLÜ BİR DEVLETTİ 
OSMANLI SİSTEMLİ GÜÇLÜ BİR DEVLETTİ 

OSMANLI SİSTEMLİ GÜÇLÜ BİR DEVLETTİ 

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “500. Yılında Celâlî İsyanları” konuşuldu.

A+A-

İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen sohbetine “Eşkıyalık, isyan gibi kavramlar bu toprakların neredeyse en yaygın kullanılan kavramlar içerir isinde. Anadolu’da hemen hemen her asır eşkıyalığın, haramiliğin ve belli dönemlerde de isyanların sıkça anıldığı bir coğrafya” şeklinde sözleriyle başlayan Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alaattin Aköz, sefere çıkan Osmanlı ordularının güvenli veya güvensiz yollarda devamlı gündüz yolculuk yaptığını ve gün batımında menzile varıldığında ise; ordunun, etrafı muhafaza altına alındıktan sonra orada konakladığını söyledi.
Osmanlı Elitleri ve Eşkiyaları
“Osmanlı’nın sistemine hayranım”

Osmanlı tarihçisi olarak Osmanlı’ya hayran olduğunu belirten Aköz, “Ben Osmanlı tarafı veya tarafgiri değilim. Çünkü tarihçinin tarafı olmaz. Gördüğü şeye doğru çalışması gerekir. Ama sistemine hayranım. Niye hayranım? Osmanlı statik bir devlet değil. Yani her şarta, her hale kendisini süratle dönüştürebilen, adapte edebilen bir devlet. Osmanlı Devleti, Fatih’ten itibaren merkezi otoritenin çok güçlü olduğu ve bütün yönetimin tamamen İstanbul’a bağlı olduğu, kontrolün İstanbul’da olduğu bir sistemi 15.yüzyılda kurmuştu. İsyanların bir kısmı da bu sebeple çıktı. Dinî dediğimiz Kızılbaş isyanları Fatih devrinde çıktı. Kendi elitlerini de bu sistemi işletecek şekilde yetiştirdi” dedi.
“Osmanlı’da toprağın işleticisi yani tımar sahipleri Sipahiler olduğunu, toprağı işleyenlerin köylü, sorumluluğunu üstlenen ise sipahi. Hiçbirisi mülkiyeti devlete ait olan toprağa sahip değil” diyen Aköz, “Osmanlı taşrayı örgütlerken sürekli rekabet ortamı oluşturuyor. Bu sebeple alttan üst kısma kadar elitlerin isyan etme imkânları yok. Ya değilse imtiyazları elden giderek aç kalacaklar” diye konuştu.
Sohbetin soru-cevap kısmından sonra Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Prof. Dr. Alaattin Aköz’e “Büyük Selçuklu Mirası” adlı kitabı hediye etti. Sohbetten önce şairler, kendi yazdıkları şiirlerini okudular.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.