Osmanlı’da Ümera ve Ulema Sınıfı
23 Ocak 2017 Pazartesi

Hakimiyet Net tv

Osmanlı’da Ümera ve Ulema Sınıfı

19 Nisan 2013, 03:20
Osmanlı’da Ümera ve Ulema Sınıfı
Veyis ERSÖZ
Osmanlı Devleti’ni küçük bir kuş beyliğinden dünyanın en saygın ve en büyük imparatorluğu haline getiren dört sınıftan ilk ikisi ümera ve ulema sınıfıdır. Devletin başında ve en tepe noktasında bulunan ve emir verme mevkiinde olan başta padişah, ardından sadrazam ile hükümeti oluşturan devlet ricali ümera sınıfı oluştururdu.
Devletine ve İmparatorluğun gücüne güç katan ricali devlet, yani devlet adamları ilayı kelimetullahı çok uzak diyarlara, hatta deniz aşırı ülkelere ve okyanuslar ötesinde yer alan milletlere duyurmak için sonsuz azim e kararlılık içinde hareket ederlerdi.
İşte bu samimi çalışmalarının ve rizayi Bari içinde gayret sarf etmelerinin sonucu olarak Rabbimiz Teala hazretleri Osmanlı soyuna 620 sene şan ve şeref dolu bir imparatorluk tanımıştır.
Soyumuzun, neslimizin bu büyük ve emsalsiz başarılarının, doğudan-batıya, kuzeyden-güneye uzanan bu muazzam ve müstesna yolculukta işin en başında ümera sınıfının imzası ve başarıları görülmektedir.
Ümera sınıfının hemen yanı başında ve çoğu zaman onlarla birlikte hareket eden ulema sınıfını görmekteyiz. Ulema; yani alimler sınıfının en başında da şeyhülislam vardır. Padişahlar yapacakları her konu hakkında ulema sınıfından, dolayısıyla da onların başında bulunan şeyhülislamdan dini açıdan fetva alırlardı. Bu durum gözler önünde bulundurulunca Osmanlı ta küçük bir beylik halinden başlamak üzere yapmış oldukları bütün işler İslami çerçeve dahilinde gerçekleştirilirdi.
Osmanlı’da yapılacak ve fiiliyat safhasına intikal ettirilecek olan bütün fiil ve hareketlerde ümera ile ulema sınıfının müşterek bir faaliyetin içinde oldukları alenen görülür. Bu bakımdan ümera ulema, ulemada ümeranın görev sınırlarını ihlal etmeden bir ahenk ve bir dürüstlük içinde asırlar boyu çalışmalarını devam ettirebilmişlerdir.
Osmanlı’yı yedi asır ayakta tutan ümera ve ulema sınıfından başka iki önemli sınıf daha vardı. Bunlardan biri seyfiye denilen silahlı güç olan askeriye, öbürü ise kalemiye sınıfıdır. Askeriye sınıfı cihat eder, ümeranın emrinde seferlere çıkar ve ülkenin sınırlarını hem genişletmek, hem de dini mübini daha uzak diyarlarda yaşayan insanlara ulaştırmak için ciddi bir çalışma ortaya koyarlardı.
Osmanlı İmparatorluğunu yüzyıllar boyu ayakta tutan ve dünyanın en büyük süper gücü haline getiren ümera, ulema, seyfiye ve kalemiye adındaki bu dört sınıf üstün vasıfların ve yüce özetliklerin temsilcileri olarak tarihe kayıt düşmüşlerdir. Ruhları şad, mekanları cennet olsun!
 


 

banner349

 

YASAL UYARI :Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Hakimiyet İletişim Yayıncılık Turizm İnş. Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti'ne aittir.Köşe yazısı/haber kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Konya'da hangi ilçede yaşamak istersiniz?

  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV
  Konyaspor | Ekonomi | aöf final sınavları |Konya haberleri |