1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Osmanlı’nın bîçare  padişahı Vahideddin 
Osmanlı’nın bîçare  padişahı Vahideddin 

Osmanlı’nın bîçare  padişahı Vahideddin 

HİSDER’de Son Padişah Vahideddin’i anlatan Araştırmacı Yazar Volkan Erikçi, “Osmanlı’nın bîçare padişahı Vahideddin’dir. Sultan Vahideddin dindar, yardımsever ve bestekâr bir padişahtı” dedi.

A+A-

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde ‘Osmanlı’nın Son Padişahı Vahideddin’i gündeme getiren Araştırmacı-Yazar Önder Volkan Erikçi, “Osmanlı’nın en dahi padişahı Fatih, en muktedir padişahı Yavuz, en şanslı padişahı Kanuni, en şansızı II. Abdülhamid, ve en çaresizi de Vahdeddin’dir” dedi.
Sultan Vahdeddin’in çok bîçare bir padişah olduğunu ve nedeninin de Osmanlı çınarının kendi üzerine yıkıldığı bir zaman diliminde tahta çıktığını belirterek “Devletin yıkılması ve gerilemesiyle hiçbir alakası ve sorumluluğu olamamasına rağmen, devleti bir çınara benzetirsek içten ve dıştan bütün kurtlar devleti yemiş bitirmiş, ve artık devlet yıkılmak üzereyken tam Vahdeddin’in üzerine yıkılmış. Vahdeddin’in tekrar o ağacı dikmesi, tekrar ayağa kaldırması, tekrar yaşatması istenmiş ve bunu da yapamayınca hain ilân edilmiş.” diye konuştu. 
Vahideddin bestekâr bir padişahtı
Sultan Vahideddin’in “Nimet-i İslam” diye bir ilmihal kitabı yazdığını ve bu eserinin de “Hacı Zihni Efendi” adı altında çıktığını kaydeden Erikçi, musikişinas ve bestekâr olan Vahideddin’in “42 bestesi var. Bütün sazları çalardı” dedikten sonra dinleyicilere, sanatçı Ahmet Özhan’ın sesinden bir bestesini dinletti.
Vahideddin Millî Mücadele’ye destek verdi
Vahdettin’in “Biz yandık amma onu Anadolu’ya göndermekle vatanı kurtardık” sözüne dikkati çeken Erikçi,  M. Kemal Atatürk’ü milli mücadele için Anadolu’ya Sultan Vahideddin’in gönderdiğini belirtti. Erikçi, 16 Mayıs 1924 tarihinde vefat eden son Osmanlı Padişahı Vahideddin için M. Kemal’in son sözünü ise şöyle hatırlattı: “Çok namuslu bir adam öldü. İsteseydi Topkapı’nın bütün cevahirini (değerli taşlarını) götürür ve öyle bir ordu kurup geri dönerdi ki…”
Meram Uluslararası Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbetin sonunda Volkan Erikçi’ye, dernek adına teşekkür plaketini HİSDER Genel Sekreteri Mehmet Altuntaş, bir talebeyle birlikte takdim etti. HATİCE KARAKUŞ

sultan-vahdeddin-3.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.