1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Osmanlı’nın son büyük zaferi KUT’ÜL AMARE
Osmanlı’nın son büyük zaferi KUT’ÜL AMARE

Osmanlı’nın son büyük zaferi KUT’ÜL AMARE

Britanya İmparatorluğu’nun Basra’daki petrol ve doğalgaz kuyularını ele geçirmek için başlattığı Mezopotamya Seferi, Kut’ül Amare’de bozguna uğradı. 1952 yılına kadar bu zafer Türkiye’de Kut Bayramı olarak kutlandı

A+A-

Türk tarihinde önemli günler ve savaşlar vardır. Bu savaşları Türkler boyun eğmeden, esir düşmeden şerefle ve şanla yapmışlardır. Bu Savaşları Türk Milleti ve çeşitli isimler adı altında yaparak sonuçlandırmışlar ve bunların pek çoğu parlak zaferlerle sonuçlanırken, kimileri tarihe altın harflerle, şanla, şerefle yazılırken, bazıları da ya bilinçli, ya da bilinçsiz şekilde tarihin toplu arşivlerinde kaybolup, unutulup gitmiştir.
İşte size unutulan bu savaşlardan birisi olan ve bir çoğunuzun bilmediği KUT’ÜL AMERA savaşını milli bir düşünce ışığında burada şehit olanların ruhunu şad etmek, kahramanlık gösterenleri hatırlamak için araştırıp Gazeteniz HAKİMİYET, tarihimize sahip çıkma adına sizlere sunuyoruz.
KUT'ÜL AMMARE KUŞATMASI (7 ARALIK 1915 - 29 NİSAN 1916),
İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri. 1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. Dicle Nehri kıyısında Kut'ül Ammare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla bitti.
Kut'ül Ammare, Dicle Nehri kıyısında Şattülarap kanalı ile birleşen Basra Körfezi'nin 350 km kuzeyinde, Bağdat'ın 170 km güneyinde bulunan bir kasabadır. 1915 yılı nüfus sayımına göre 6500 kişi bulunmaktaydı.
KUT'ÜL AMMARE KUŞATMASI (EYLÜL 1915).
Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend komutasındaki İngiliz 6. Poona Tümeni (Hint Tümeni) Bağdat'a ilerlemeye çalışırken 22-23 Kasım 1915'te Selman-ı Pak Muharebesi'ni (Ctesiphon) kazanamayarak geri çekildi ve 3 Aralık'ta Kut'a sığındı.
Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu'nun komutanlığına atanarak 5 Aralık'ta Bağdat'a varan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa'nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) 'Sakallı' Nurettin Bey'in birlikleri 27 Aralık'ta Kut'u kuşattı.
KUT KUŞATMASI'NIN SONU (NİSAN 1916).
İngilizler Kut'u kurtarmak için General Aylmer komutasındaki Tigris (Dicle) Kolordusuyla hücuma geçtiyse de 6 Ocak 1916 tarihli Şeyh Saad Muharebesi'nde 4.000 askerini kaybederek geri çekildi. Bu muharebede geri çekilme emrini veren 9. Kolordu Komutanı Miralay (Albay) 'Sakallı' Nurettin Bey görevinden alındı ve yerine Enver Paşa'nın kendisinden bir yaş küçük amcası olan Mirliva Halil Paşa (Kut) getirildi.
İngiliz Ordusu, 13 Ocak 1916 tarihli Vadi Muharebesi'nde 1.600, 21 Ocak Hannah Muharebesi'nde 2.700 askeri kaybederek geri püskürtüldü. İngilizler Mart başında tekrar taarruza geçti. Ancak 8 Mart 1916'da Sabis (Dujaila) mevkiinde Miralay (Albay) Ali İhsan Bey (Sabis) komutasındaki 13. Kolordu'ya hücum ettiyse de 3.500 asker kaybederek geri çekildi. Bu yenilgiden dolayı General Aylmer azledilerek yerine General Gorringe getirildi. DEVAM EDECEK
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.