1. HABERLER

  2. KONYA

  3. OSMANLI’YI İMPARATORLUK YAPAN ENDERUNDUR”
OSMANLI’YI İMPARATORLUK YAPAN ENDERUNDUR”

OSMANLI’YI İMPARATORLUK YAPAN ENDERUNDUR”

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin düzenlediği "Her Cumartesi Birlikteyiz” konferanslarında bu hafta eğitim konusu ele alındı.

A+A-

“Dünden Bugüne Maarif Davamız” konulu konferansta konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Öğretim Üyesi Halil İbrahim Çelik, Osmanlı’nın Enderunlardaki eğitimle imparatorluk haline geldiğini belirterek, eğitimde bugün yaşanan sıkıntıların bu sistemin reforme edilerek günümüze aktarılmamasından kaynaklandığını belirtti.
Eğitimin, günümüzde “dava” haline geldiğini vurgulayan Çelik, tarihte eğitimin nirengi noktalarının 1453, 3. Selim’in Avrupa’ya Türk öğrencileri göndermesi, 1923 ve 1946 yılları olduğunu söyledi. Selçuklu’da eğitimin temelinin nizamiye medreseleri olduğunu, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı’da ise Medreselerin değişerek eğitime devam ettiğini ifade eden Çelik, “Osmanlı eğer 600 yıllık bir imparatorluk olduysa, bu Enderunlar sayesinde olmuştur. Enderunlarda bütün öğrencilere aynı ders verilmez. Osmanlı mekteplerindeki her çocuk ilgi alanına ve yeteneğine göre değerlendirilir, ona göre eğitim verilirdi. Enderun, devlet ve toplumu yönetecek nitelikli insanların seçilip eğitilmesi üzerine kurulmuş. Bizim eğitimimizdeki temel sorun buradan kaynaklanıyor” dedi.  
Osmanlı’nın son dönemlerinde medreselerde eğitim devam ederken mekteplerin de açılmaya başladığına değinen Çelik, batılı görüşlerle Anadolu’nun bütün şehirlerinde açılan bu okulların Fransa’dan gelen hocalar ve kitaplarla Batılılaşmış bir eğitim verdiğini, ancak öğrencilerin Fransızca bilmemesi sebebiyle bu eğitimde başarılı olunmadığını ifade etti.  ŞENGÜL GÜRBÜZ
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.