1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. OTOMOBİL FABRİKASI NİÇİN ŞEHRİMİZDE DEĞİL?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

OTOMOBİL FABRİKASI NİÇİN ŞEHRİMİZDE DEĞİL?

A+A-

Yerli otomobilimizin tanıtımı geçtiğimiz yılın son ayının son çeyreğinde yapıldı. Artık çalışma vaktidir. Yılların beklentisini ve umudunu gerçekleştirmek için onca mühendisimiz canhıraş projenin seri üretime geçmesi için kolları sıvadı. Tüm Türkiye projenin hedefe ulaşması için tek yürek oldu, dualarla katkı sağlamaya koyuldu.

Bize bu gururu yaşatan saygıdeğer cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun.

Proje ile alakalı olarak bilindik çevreler yine hırlanmaya başladılar. İşin üzücü yanı bu hırıltılar daha çok içeriden geliyor. Alman’ın, Fransız’ın, İtalyan’ın araba markalarını ve özelliklerini ezbere sayan, öve öve bitiremeyen bu aşağılık kompleksine maruz kesimlerin ülkemizin başarısından bu denli rahatsız olmalarını anlamak mümkün değil… Ama bizde bir laf vardır, bilirsiniz : İt ürür, kervan yürür.

Sayın Erdoğan’ın yürüttüğü kervanın önüne engebeler koymak için her türlü arsızlığı ve karalamayı yapan kesimlerin her devirde ortaya çıkmasına alıştık ama bunlar nispeten de olsa hızımızı kesiyor. Eğer bu sıkıntıları olmasa varlıklarının bir anlamı dahi yok. Özellikle Habertürk, CNN Türk gibi haber kanallarının yüzleri iyice zihnimize kazınan kadrolu açık oturum müdavimleri içerisinden sol kesim yanlısı olan beyinlerin saplantılı fikri tarzlarını gözlemlemekteyiz. Ülkenin tüm sokaklarını altın kaplama yaptırsanız dahi, bir kulp bulmak için binbir dereden su getirme alışkanlıkları sona ermeyecek, eremez. Çünkü ruhlarının derinliklerinde bu vatan için gerçek samimiyet ve sevgiye rastlayamazsınız.

Aslında yazımın mevzuu bu değil. Okuduğunuz kısmı bir girizgah olarak tasavvur edin lütfen.

Konuya ilişkin  düşüncelerimi farklı bir açıdan buradan paylaşmak arzusundayım.

Konya’mızda da birilerinin bağırtılarını duyuyorum. Neymiş efendim? Bu proje niçin bizim şehrimizde yapılmayacakmış?

Yerli otomobil fabrikası niçin Konya’ya yapılmıyor? Konuyu biraz açalım. Konyamız alan olarak, imkan olarak, merkezi anlamda bu iş için aslında biçilmiş kaftan. Peki o halde bu proje niçin Konya’mıza layık görülmedi?

Niçin mi?

Bizde iş ciddiyetini ortaya koyacak, insani ve ahlaki yapılanma yeterince yerli yerine oturmuş değil ki!

Sanayi kesimimiz yedi ceddine sittin sene yetecek fabrika binasıyla yetinmek yerine, yenilerini yaparak oralara taşınmak, kazancını oralara odaklamak ve cümle aleme varlığıyla caka satmak derdindedir. Birçoğu yaşı kemale erdiği halde dünyanın şatafat ve getirilerinden hızını alamıyor. Bina, makine, gayrimenkul vs. yatırımları yaparken insana yatırımı hedefe koymuyor. İnsana yapılan yatırımı havaya savrulan bedel gibi görmeye alışmış. Halbuki düşünmeyi becerebilseler, insana yatırımın getirisi hem dünyada hem de ahirette kazancı yanında getirir. Bizim ağalar varsa yoksa dünyada birikim yapmaya odaklılar. Ahiret alemine de bir hazırlık olması için kazancından cüzi bir kısmını insanların rahatlığı için sarfedebilseler zamanı gelince umulur ki meyvesini yemeye başlayacaklardır. Geçmişten ibret alamayana gelecekten örnek vermenin anlamı onlar için var mı? Zor, sanmıyorum. 

Bende sıradan bir çalışanım. Mesleğimi en güzel şekilde yaparak helalinden kazanmayı kendime prensip edinmişim. Patron olma avantajım olmadı. Ben çalıştığının karşılığında birilerinden maaş alarak yola devam eden Allah’ın bir kuluyum. O kadar… Haa! Bu arada konunun mağdurlarından biri olarak ben alacaklarımı ahirette tahsil edeceğim inşallah. O patroncuklar, insan kandırma, laf sanatı ve edebiyatı, baskın patron havaları yaratarak seni ezmek suretiyle hakettiğin, hakedeceğin üç kuruşa göz koyup ucunun nereye varacağından dahi emin olmadıkları fos yaşamlarının ilerisine dönük hedefler çizmeye devam ediyorlar, etsinler.

Kazanın, kazanın, çok kazanın. Banka hesaplarınız tıka basa paracıklarınızla dolsun. Doğru dürüst ağız tadıyla dahi yiyemediğiniz paraları sizden sonrakiler çatır çatır yiyecekler. Akıllarına gelirse belki kabristanınıza uğrayıp Yasin okurlar.

Konya’mızda insana verilmeyen değer bir çok yatırımda ilimize nispeten daha oturaklı olan ve işçisine değer veren, imalatta kalite ve hedefe ulaşma için insan faktörünün farkında olan bölgelere kaymaktadır.

Sınıfta kalan Konyamızsa her zaman olduğu gibi açıkta kalmaktadır.

Konya’nın sorunları çoktur ve bunlar çözülmedikçe de değişen bir şey olmayacak yurtdışı ana fabrikalara yedek parça yapmaktan öte bir projenin altında imzamız olmayacak.

İlk sorun : Taklide dayalı sınai üretim mantığı.

Diğer sorun : Yukarıda uzun uzadıya değindiğim insan unsuruna varilmeyen değer.

Bu iki problem çözülmedikçe şehrimizde atölye sanayiciliği, atölyeden yağlı elleriyle çıkmaktan başka övünülecek bir tarafı olmayan bir yapı hayatiyetini sürdürmeye devam edecek.

Her zaman rastladığım, rastlamaya da devam ettiğim her şeyi ben bilirimci iş sahiplerinin bolluğu, tevazu zannettiği davranışlarının temelinde kibir yattığı, sizin görüşünüze değer vermeyen, sizin artılarınızdan rahatsız olan, her konuda bilgisi olan, karşısındakileri parasıyla satın alabileceğini zanneden posaların temizliği sağlanmadıkça Konya’mız ileri gidemeyecek.

Değil otomobil, size bisiklet fabrikası dahi yaptırmazlar.

Anlatabildim mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.