1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Oyumuzu Kimlere Niçin Vereceğiz?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Oyumuzu Kimlere Niçin Vereceğiz?

A+A-

Şunu en başta belirtelim, 31 Marttaki seçim bir yerel seçimdir.  Yani vatandaş bu seçimlerde muhtarları, belediye başkanlarını,  il genel meclisi ve belediye meclisi üyelerini seçecek. Milletvekillerini, Cumhurbaşkanını dolayısı ile hükümeti seçmeyecek.  
Bir muhtardan neler beklenir? meclis üyesi ne iş yapar? Belediye başkanlarının görevleri nelerdir…? Sorularına doğru düzgün cevap vermeden atılacak her oy vatandaşa hem dünyevi hem uhrevi sorumluluklar yükler. Rey demek görüş demek. Reyimizi yani görüşümüzü neye, kime göre belirleyeceğiz? Bir bisiklet, bir elbise, hatta bir karpuz alırken  ciddi bir araştırma yapan bizler bunlardan daha mühim olan rey atma işinde de aynı şeyi yapmak zorundayız.  “O zaman oy atmayalım, sorumluluktan kurtulalım…” demek de daha büyük bir vebal yükler insana. Çünkü sen oy atmasan da öyle veya böyle birileri seçilecek. Sen oy atmadığın için seçimler iptal edilmeyecek, sistem çökmeyecek. Senin oy atmaman insanlara daha iyi, daha ulvi,  daha güzel bir sistem getirmeyecek. Belki sen oy atmadığın için kötüler, liyakatsizler, hak etmeyenler başa geçecek ve bundan da sen sorumlu olacaksın. Tabi bunlar benim indi fakat samimi, içten, hesapsız görüşlerim. Ben ne bir âlimim ne de gaipten ilham alan biriyim.
O Zaman Ne Yapacağız?
Bu ağır sorumluluktan kurtulmanın yolu elimizden geleni yapmaktan geçer. Partileri, adayları, partilerin geçmişlerini, partilerin tarihte  yaptıklarını, adayların geçmişlerini, vaatlerini, liyakatlerini, çevrelerini, günlük hayatlarını… Mümkün olduğu kadar araştırıp soruşturacağız. Bu mevzularla direk ilgimiz, bilgimiz yoksa inancına, dürüstlüğüne, bilgisine, ahlakına güvendiğimiz insanlara danışıp onlarla istişare edeceğiz.  Ondan sonra tevekkel tealallah diyerek mührü basacağız.   
Bir misal vererek konuyu vuzuha kavuşturalım. Ben Konya’dayım. Yıllardır belediye seçimlerini Hep Ak Parti kazanır.  Konya belediyelerinin başarılı olup olmadıklarını nasıl öğreneceğiz? Bu konuda karar verirken ölçümüz ne olacak? Mesela Konya Büyük Şehir Belediyesinin çalışmalarını neye göre değerlendireceğiz? Bir koşu olsa hangi atlet daha hızlı koşmuşsa ona başarılı diyoruz. Bir boks maçında daha fazla yumruk atanı veya nakavt yapanı galip ilan ediyoruz… Belediyeleri, başkanlarını kimlerle, hangi şehirlerle, nasıl kıyaslayacağız?  
Partiler Keşke Şu Bilgileri Verseler
Bu konuda bir hükme varmak hiç kolay değil. Lakin ben birkaç ipucu vererek bazı ölçüleri sizlerle paylaşmak istiyorum: Mesela Eskişehir’le Afyonu, Muğla İle Sakarya’yı, Denizli ile Tekirdağ’ı…  Ak Partinin elinde olan ve Ak partinin başarılı saydığı Konya’yı nere ile kıyaslasak?  Haydi, Eskişehir’le kıyaslayalım:   Nasıl kıyaslayacağız? Şöyle:
(Konya Eskişehir’den yaklaşık 2,5 kat daha büyük. Verileri buna göre değerlendireceğiz)
a- Konya’da ve Eskişehir’de son 10 yılda kaçar ton asfalt döküldü. Kaçar km yeni yol açıldı? İmar planlamalarına bakınca hangisi daha kaliteli şehir planı yaptı ? b- Her iki şehirde de son 10 yılda kaçar km yol, ne kadar park yapıldı? Kaç km su ve kanalizasyon borusu döşendi? Alt yapılara ne kadar para harcadılar? Ulaşım bu şehirlerde nasıl? Hangisinin suyu, havası daha temiz? 
c- Her iki şehirde belediyelerin gelirlerinin yüzde kaçı yatırıma, yüzde kaçı personele, yüzde kaçı fakir fukaraya, eğitime, sosyal, yardırmalara, sanata… Harcandı?
Bunlar ve benzer soruların resmi sonuçlarını bilsek hangi belediyenin daha başarılı olduğunu görürüz. Umarız partiler ve basın  bu konularda bizlere yardımcı olurlar.  
Not:  İzmir yıllardır CHP nin . Okuyunca inanamadım İzmir’in Katı atık meselesinde çok geride olduğu yazılıyor. Ak Partili İzmir’den küçük birçok belediyenin hallettiği bu meseleyi İzmir’in halledememesi çok dikkat çekici!?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.