1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Oyun değil, kitap sesi yayılıyor
Oyun değil, kitap sesi yayılıyor

Oyun değil, kitap sesi yayılıyor

Kahveciler Odası Başkanı Cemal Çınardalı, Kahvehanelerin İhyası Projesi kapsamında kahvehanelerin hızla kıraathanelere dönüştüğünü söyledi. Başkan Çınardalı projenin son durumu hakkında bilgi verdi

A+A-

Kıraathaneler eski haline dönüyor, kahvehanelerde oyun değil kitap sesleri yankılanıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Kahvehanelerin İhyası Projesi ile Türkiye’de ilk defa uygulanan dönüşümde, kahvehaneler düzenlemeye girerek içerisinde okuma salonlarının olduğu kıraathanelere dönüşüyor. Ekim ayında başlayan dönüşüm hakkında bilgi veren Kahveciler Odası Başkanı Cemal Çınardalı projenin son durumu hakkında konuştu. 
EN ÇOK DİNİ VE TARİH KİTAPLARI OKUNUYOR
Başkan Çınardalı projenin başarılı bir şekilde ilerlediğini vurgulayarak, dönüşüm sonucunda kitaplara ilginin arttığını belirterek, “Kıraathanelerde kitap okuma etkinliğimiz son derece iyi bir şekilde ilerliyor. Kahvehanelerin kıraathane olabilmesi için uğraş veriyoruz. Dönüşüm başladığında vatandaş yalnızca kıraathaneye gelip kitap okuyabiliyordu. Ancak şimdi kitap evlere de veriliyor. Evine kitap götüren vatandaş, kitabı getirip yeni bir kitap alabiliyor. Amacımız kıraathanelerde kitapların okunması, evlerde ise kitaplıklar yapılması. Etkinlik başladığından bu yana kıraathanedeki kitaplara yoğun talep olduğunu görüyoruz. Biz de elimizden geldiğinde kitap çeşitlerimizi ve sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Baktığımızda en çok dini ve tarih kitaplar vatandaş tarafından rağbet görüyor. Hatta kitaplar okunduktan sonra kıraathanede kitap hakkında fikir alışverişleri de yapılıyor” dedi.
4-5_12.jpg

ÇANAKKALE PROGRAMI DÜZENLİYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in dönüşüme katkısının büyük olduğunu söyleyen Başkan Çınardalı sözlerine şöyle devam etti, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek etkinlikte bizlere çok destek verdi. Kendisiyle dönüşüm ile ilgili bir araya geldiğimizde konuşuyoruz, kendisinden desteklerini görüyoruz. Şu ana kadar dönüşümde 50 den fazla kahvehane kıraathaneye dönüştü. Alt yapıları biten kahvehaneler de dönüşüme girecek. Bizler aslında sadece kıraathanelerde kitap okutmuyoruz. Bunun yanında  sohbetler, hasbihaller de düzenliyoruz. Çanakkale programları gerçekleştiriyoruz. Haftada 2 kere Çanakkale etkinliği yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde yapılan programlarda şehitlerimizi görmek, dua etmek bizim için çok önemli. Dönüşüm programını geliştirerek devam ettiriyoruz. Şimdi emekleme ve yürüme safhalarındayız. Daha sonraları ise koşma safhasına geçmek istiyoruz. Kıraathaneler geçmişimize baktığımızda güncel olayların konuşulduğu, tartışıldığı bilgi yuvalarıydı. Bu düzeni tekrar sağlamak istiyoruz. Şu anda şehrimizdeki kıraathanelerde oyun sesleri değil, kitap sesleri yayılıyor” diyerek dönüşüm sonucunda kıraathanelerdeki kitap okuma oranını arttıracaklarına inandıklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.