1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. OYUN İÇİNDE OYUN
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

OYUN İÇİNDE OYUN

A+A-

Şimdi biz ne yapacağız.

Kim şah,

Kim mat olacak ?

Çok bilinmeyenli bir denklem  ile karşı karşıyayız.

Dış politika ve devletler arası ilişkilerde do stluk olmadığı, çıkar ilişkilerinin olduğunu son gelişmeler çok net biçimde ortaya koymaktadır.

Daha birkaç yıl önce Biz Suriye ile bal sarması idik. Nerede ise  bakanlar kurulunu birlikte yapar halde idik.

Esat ve Erdoğan  bir birlerine kardeşim diye hitap ediyordu.

İşte bugün geldiğimiz nokta.

Bizim yaşımızdakiler bilirler.

Talabani- Barzani  bize göre şaki idi, Sonra en iyi dostumuz oldu. Barzani’ye kolaylıklar tanıdık. Barzani referandum yaptı. Aramız açıldı.

Hollanda ile, Almanya ile ilişkilerimiz böylesi süreçlerden geçti.

İşte ABD ile ilişkilerimiz.

ABD düne kadar bize karşı  YPG, PKK’yı Suriye’yi, İsrail’i koruyordu. Rusya ile biz yaklaştık.

Şimdi Rusya  Suriyeyi’ Esed’i koruyor, ABD ile Rusya  bu ülke için savaşın eşiğinde bakalım nasıl bir gelişme olacak ?

Çöz çözebilirsen.

Peki şimdi biz ne yapacağız. ABD’yi Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda destekliyor. Rusya’yı ise pek belli olmasa da İran…

 

Türkiye dünyanın en stratejik coğrafyalarından birisinin üzerinde bulunuyor. Türk milletinin etrafındaki ülkelerle, millet ve etnik yapılarla tarihten, coğrafyadan, kültürden gelen itilafları var. Arz-ı Mevut, Megalo İdea, Büyük Ermenistan ve Büyük Kürdistan kavramları herkesten daha çok Türk Milletini ve Türkiye coğrafyasını ilgilendiriyor.

Türkiye'yi yönetenlerin hamasete, hayal kurmaya, palavraya ve gürültüye değil rasyonel düşünceye, jeopolitik konumu algılamaya, tarihi gerçeklere, ferasete ve basirete ihtiyacı vardır. Ancak bu hakikatler sayesinde ülkeyi yönetenler Türkiye'nin dostunu ve düşmanını gerçek anlamda tanıyabilir. Türkiye düşmanını dost sanan bir ülke olma konumundan artık çıkmalıdır. Bunu da kimseye savaş açmadan, döküp, kırmadan yapmalıdır.

Her zaman söylediğim bir şey var. Rusya’nın dostluğuna hiçbir zaman inanmam. Merhum İsmet İnönü’nun  bu iki ülke ABD ve Rusya ile ilgili dostlukla sözlerini hatırlamak lazım.

Okyanus ötesinden gelip, Türkiye'nin düşmanlarını silaha boğan, Türkiye'ye karşı olmadık provokasyonların altına imza atan ABD'ye sürekli olarak niyetinin farkındayım mesajı verilmelidir. Türkiye'deki darbeler dahil olmak üzere FETÖ, PKK, IŞİD terörünün arkasında ABD'nin olduğu su gibi aşikardır.ABD, Türkiye'ye dost ya da müttefik olmuş olsaydı Türkiye düşmanı PKK'ya hamilik etmezdi.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna haber ajansı: "ABD'nin 2016 yılında Ukrayna-Türkiye ortak projesine engellediği, ABD'nin Ukrayna-Türkiye anlaşmasına şiddetle karşı çıkmasının nedeni olarak, Türkiye'nin kontrolsüz güçlenmesinden korktuğunu" iddia etti.

Sözde müttefik ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün'le Ocak ayında gerçekleştirdiği ve yeni Orta Doğu stratejisi üzerinde çalıştıkları gizli toplantıyı Türkiye'yi dışlayarak yapıyor. Toplantı "Türk-Kürt çatışmasına odaklı" olarak düzenlenmiş. ABD, bütün hesaplarını bölgede çıkacak İsrail-İran ve Türk-Kürt savaşı üzerine kurmuş durumdadır.

Türkiye'nin millî varlığını, sınırlarını ve güvenliğini korumak amacıyla başlattığı Afrin harekâtının önünü kesmek için ABD elinden her geleni yapıyor. Türkiye'nin millî güvenliği için meşru müdafaa bağlamında yapmak zorunda kaldığı Zeytin Dalı Harekâtı'nın, utanmadan müttefiki PKK/PYD'nin dikkatini dağıttığını söylüyor. ABD, bölgede zayıf ve bölünmüş bir Türkiye yaratmaya çalışmaktadır. İsrail'in oldubittilerini sineye çeken bir Türkiye'yi yaratmak için var gücüyle çalışmaktadır.

Şimdi yeni bir  oyun sahneye konuluyor.

ABD- Rusya savaşı.

Soğuk savaş döneminin bence en kötü dönemi.

Bekleyip görelim ama, bizde alarm durumunda olmalıyız.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum