1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Oyuncak seçiminin önemi
Oyuncak seçiminin önemi

Oyuncak seçiminin önemi

Özel Gençlik Anaokulu Müdürü Aliye Duman, oyun ve oyuncakların, çocukların hayatı tanımasında ilk deneyim kazandıkları alanlar olduğunu, çocuğun oyun ve oyuncaklar aracılığıyla gerçek hayata hazırlandığını belirtti.

A+A-

Cinsiyeti ve yaşı ne olursa olsun her çocuğun, oyunla ve oyuncakla büyümesi gerektiğini ancak çocuk gelişiminde doğru oyuncak seçimi ciddi bir önem taşıdığının altını çizdi. Duman, doğru oyuncak seçiminin çocuğun kişiliğini, zekâ ve fiziksel özelliklerini, ilgi alanlarını doğru saptamakla mümkün olabileceğinin altını çizdi. Duman, çocukların hayatı tanımaları için oyun oynamanın ve oyuncakların, öğrenmelerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve çocukların gelişiminde çok büyük rol oynadığını söyledi. Duman, oyun oynamanın, çocuklar için bir öğrenme, iletişim kurma, duygularını, düşüncelerini, kendilerini ve çevrelerini ifade edebilme yöntemi olarak görüldüğünü belirtti.

Duman, velilerin oyuncak seçerken psiko - sosyal, zihinsel ve bedensel açıdan çocuk gelişimini etkileyen, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştiren, yeteneklerinin ortaya çıkmasına fırsat veren malzemelerin seçilmesi gerektiğini, oyuncakların sadece hazır yapılmış bir ürün olması gerekmediğini, çocuğun oynarken öğrenmesine ve yaratıcı yönlerine etkili olacak oyuncaklar olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Bütün bunlarla beraber oyuncakların malzemelerinin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Duman, velilerin oyuncak alırken malzemelerinin sağlığa zarar vermeyecek türde boya ve maddelerden yapılmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.