1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Oyunla gelen büyük tehlike
Oyunla gelen büyük tehlike

Oyunla gelen büyük tehlike

Uzman Klinik Psikolog Bayram Duysak, gençleri etkisi altına alan bilgisayar oyunları ve sanal alemin tehlikesine dikkat çekti.

A+A-

 

Mesut ERCÜMENT

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak hemen hemen her evde bilgisayar görmek mümkün hale geldi. Çocukların bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde bilgisayar oyunlarına kendilerini kaptırmaları, faciaya sebep olabiliyor. Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen bilgisayar oyunlarında son perde Mavi Balina oyunuyla devam ediyor. Mavi Balina oynayarak intihar eden ve intiharın eşiğine gelen gençler ve çocuklar, psikolojik sorunlar yaşayarak kendisine ve çevresine zarar verebiliyor. Uzman Klinik Psikolog Bayram Duysak, çocukların küçük yaştan itibaren şiddet içeren, bağımlılık yapan ve psikolojilerini bozan oyunların bağımlısı haline geldiklerini belirterek, ailelerin çocuklarına karşı daha duyarlı davranması ve sanal dünyada kaybolmalarına izin vermemeleri gerektiğini bildirdi.

İNTİHAR EDENLER VAR

Mavi Balina olarak bilinen ve birçok gencin intiharına sebep olan bilgisayar oyunu, dünya çapında bir etki bıraktı. Oyun oynayan kullanıcılara basamak basamak görevler verilen oyunda, son basamakta intihar etmesi isteniyor. Şiddet içeren talimatlarda kol ve bacaklarda kesikler oluşturulması da isteniyor. Geçtiğimiz günlerde üniversite öğrencisinin oyunu oynadıktan sonra intihar ettiği haberi, 14 yaşındaki bir çocuğun intihar etmesi ve yabancı uyruklu bir gencin intihar etmesi, oyunun ne derece korkunç olduğunu gözler önüne seriyor. Mavi Balina gibi oyunların çok ciddi tehditler oluşturduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Bayram Duysak, bu oyunun duygusal taciz yoluyla bireyleri etkisi altına aldığını ve bu tür oyunların kesinlikle oynanmaması gerektiğini söyledi.

İSTİSMARA AÇIK ALANLAR

Son günlerde bilgisayar oyunları yüzünden gelen intihar haberleriyle gündemin meşgul olduğunu ve bu tür vaka sayısında artış olduğunu bildiren Uzman Klinik Psikolog Bayram Duysak, çocukların psikolojisini bozarak şiddete yönlendiren sanal oyun ve sitelerden uzak durulması için ailelerin daha fazla özen göstermesi gerektiğini vurguladı. Sanal alemin istismara açık olduğunu dile getiren Duysak, şunları söyledi: “Bu tür vakaların sayısının artması iyiye işaret değil. Ailelerin çocuklarına daha fazla özen göstermeleri ve dikkat etmeleri gerekiyor. Sanal alem istismara açık ve denetim yapılamıyor. Bu yüzden aileler çocuklarını başıboş bir şekilde saatlerce bilgisayar başında bırakmamalıdır. Girdiği sitelerden oynadığı oyunlara kadar takip edilmeli ve bazı kötü emelli insanların çocukları farklı yönlere yönlendirmelerine izin vermemeliler.”

OYUNDA KALARAK VAR OLUYORLAR

Her dönem farklı bir sanal oyunun popüler olduğunu ve çocukların arkadaşlarıyla birlikte oynadığını belirten Duysak, oyunda seviye atlamak ve diğer arkadaşlarından daha önde olabilmek adına çocuğun bilgisayar başında daha fazla zaman harcadığını aktardı. Oyunların rekabet ortamı oluşturarak oyuncunun oyunda maksimum seviyede oyunda kalması için dizayn edildiğini kaydeden Duysak, “Çocukların ve gençlerin en çok tercih ettiği oyunların başında savaş oyunları, şiddet içeren, psikolojik sorunlara neden olan oyunlar oluyor. Bu tür zararlı ve faydasız oyunlar, oyuncunun maksimum seviyede oyunda kalması ve kopmamasını sağlamak üzerine kurgulanıyor. Oyuna girmeyen bir genç kendini eksik hissediyor ve arkadaşlarını geçebilmek adına daha fazla zaman harcayarak oyunda kalmaya çalışıyor. Bu da zamanla büyük sorunlara neden olabiliyor” ifadelerini kullandı.

bayram-duysak.jpg
SOSYALLEŞME ORANI DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Bilgisayar oyunlarının ve sanal alemin gün geçtikçe toplumu ve çocukları etkisine alarak olumsuz etkilerini arttırdığının altını çizen Psikolog Bayram Duysak, sosyalleşme oranının ciddi bir şekilde düştüğünü belirtti. Özellikle çocukların bilgisayar, tablet veya telefon bağımlısı haline geldiğini aktaran Duysak, şunları ifade etti: “Çocukların eskiden olduğu gibi dışarıya çıkarak sosyal aktivite yapma dönemi neredeyse bitti. Sokaklarda oynayan ve zaman geçiren çocuk görmek neredeyse imkansız hale geldi. Sosyalleşemeyen ve içine kapanık hale gelen çocuklarda ilerleyen zamanlarda psikolojik çökmeler olabiliyor. Sinirli, saldırgan, şiddete meyilli nesiller yetişiyor. Çünkü oynadıkları bilgisayar oyunları, çocukları o yöne sürüklüyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.