1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Özağan, izin hakları ellerinde alınamaz”
Özağan, izin hakları ellerinde alınamaz”

Özağan, izin hakları ellerinde alınamaz”

Veli Özağan, engelli vatandaşların toplumun en önemli yapı taşları arasında yer aldığını söyledi. Özağan, “ Hayatlarında ömürlerinin sonuna dek onlarla olacak engelleri bizim yardımlarımızla en az seviyeye indirmemiz gerekiyor.

A+A-

T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünce yayımlanan 2002/58 genelgede; ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Sakatlar Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren Konfederasyon, bağlı federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaktır maddesi yer alıyor. Dün gerçekleştirilen 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde özürlü vatandaşlara izin verilmediğini söyleyen Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Başkanı Veli Özağan, konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Veli Özağan, engelli vatandaşların toplumun en önemli yapı taşları arasında yer aldığını söyledi. Özağan, “ Hayatlarında ömürlerinin sonuna dek onlarla olacak engelleri bizim yardımlarımızla en az seviyeye indirmemiz gerekiyor. Kamuda çalışan engelli vatandaşlarımız 10 Mayıs ve 3 Aralık’ta idari izinli sayılmaları gerekiyor. Geldiğimiz nokta ise tamamıyla içler acısı bir durum. Engelli vatandaşlarımızın iyi niyetleri suiistimal ediliyor. Devletimizin vatandaşlarımıza vermiş olduğu bir haktır. Bunu günleri izinli olarak değerlendirmeleri en doğal haklarıdır. Onlar için yarılmış bu özel günlerde çalışmalarını üzüntüyle takip ediyoruz” açıklamalarını yaptı.

 

Yetkililer ayrı bir engel çıkartıyor

Kurumların bir kısmının bu genelgeye uyuduğunu bir kısmı uymadığını ifade eden Veli Özağan,” İl müdürleri ve il müdür yardımcıları böyle bir durumun olmadığını söylüyorlar. Hâlbuki bu genelde yayımlandı ve yürürlükte. Engelli vatandaşlar kendileri için organize edilen organizasyonlara katılamıyorlar. Remi kurum amirleri ayrı bir engel çıkartıyorlar. Devletin en yüksek makamının verdiği bir genelgeye karşı çıkıyorlar. Bu kararı vereni tanımayan, yok sayan zihniyetten kaynaklanıyor. Hiçbir kuruma hakkımızı helal etmiyoruz. Yorum yapmasınlar, resmiyeti uygulayacaklar. Devlet kararı vermiş. Kendi kendilerine karar vermeye çalışıyorlar. Engelli vatandaşlarımızı küçük düşürmeye gidecek kadar ileri gidiyorlar. Valilik yazı işleri tüm genelgeyi hatırlatma yaparak kurumlara bildiriyor. Bu işten bıktık. Gelecek yıllar vatandaşlarımız bu hakları kullanabilirler.

(ÖZEL HABER- HALİL YILMAZER)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.