1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Özel Eğitime El Atılmalı
Özel Eğitime El Atılmalı

Özel Eğitime El Atılmalı

Devletten öğrenci başına ücret alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde son yıllarda kalitenin düştüğü belirtiliyor. ‘O işte iyi para var’ diyerek birçok kişinin sektöre girdiği ve sistemdeki açıkların suiistimal edildiği belirtildi

A+A-

Gökçem Özel Çocuklar Derneği Genel Sekreteri ve özel eğitimci öğretmeni Erkan Erol, özel gereksinimli kişilerin 23 yaşına kadar örgün eğitimli kurumlara gitme hakkının olduğunu söyleyerek, rehabilitasyon merkezlerinde eğitimin sınırsız olduğunu kaydetti. Erol, “Rehabilitasyon merkezlerine baktığımızda özel eğitimle ilgili yaş sınırı yok. Ama burada da içerik boş. Ekonomik kaygılar ön planda.” dedi.

DERSE GİRMEDEN FATURA KESİLİYOR
Tanı konulduktan itibaren rehabilitasyon merkezlerinde özel gereksinimli kişilerin yaş sınırı olmadan eğitimlerine devam edilebildiğini belirten Erkan Erol, rehabilitasyon merkezlerine devletin maddi desteği olduğunu ve birkaç şartı yerine getiren herkesin rehabilitasyon merkezi açtığının altını çizdi. Eğitimlerin içeriğinin boş olduğunu vurgulayan Erol, “Rehabilitasyon merkezlerinde şöyle bir sorun var. Derse gitmeden faturası kesilen öğrenciler, birbirine uygun olmayan grup eğitimleri, yetersiz öğretmenlerle verilen eğitimler. Bizim alanımız önüne gelen herkesin girdiği bir alan olmaya başladı. Özel eğitimci evet var ki o bile kendi içinde eskiden; görme, işitme, üstün yetenekliler ve zihin engelliler olarak 4 kategoriye ayrılıyordu. Şu an hepsini birleştirdiler. Bizim haricimizde okul öncesi öğretmenleri, çocuk gelişimciler ve sertifikalı öğretmenler bu alanda hizmet veriyor. Özellikle okul öncesi ve çocuk gelişimciler belki küçük yaş çocuklarla bir noktaya kadar çalışabilir ama sertifikayla dağıtılan bu özel eğitimler 25 günlük eğitim sonucunda alan mezunuyla aynı statüde olduğu düşünülen bir eğitimci grup var. Bunlar daha çok emekli sınıf öğretmenleri. Kendi mesleki hayatını tamamlamış ek gelir olması için rehabilitasyon merkezlerinde bu sertifikayla hizmet veren öğretmenler var. Derste çocuğu seven, vah vah diyen, bizim için olumsuz olan davranışlarını pekiştiren bir durum ortaya çıkıyor.” dedi.

KURUMLAR TİCARETHANEYE DÖNDÜ
Erkan Erol, rehabilitasyon merkezlerinde çok fazla sorun olduğunu ve Milli Eğitim’in bunlarla ilgili çeşitli tedbirler almaya çalıştığını söyledi. Ancak dersin içeriğine yönelik bir müdahalenin olmadığının belirten Erol, “Yeni bir yönetmelik çıktı artık rehabilitasyon merkezi açabilmek için üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olma zorunluluğu geldi. Ama bu çıkalı bir ay oldu. Bundan önce bir amca 3 tane hayvanı satıp rehabilitasyon merkezi açabiliyordu. Oradaki eğitim onun için önemli değildi önemli olan onun için devletten aldığı paraydı. Bu aldığı parayı öğretmenlere ve orada verilen hizmetin ne kadar ucuza mal edebilirim düşüncesiyle bir sistem kuruldu. Bana göre rehabilitasyon merkezleri bundan ibaret. Bilmeyen insana rehabilitasyon merkezi dediğimizde ilk akla gelen o işte çok para var oluyor. Bu sözü defalarca duydum. Devletin çocuk başına tıkır tıkır ödediği bir ücret var. Bu herkese cazip geliyor. Genel olarak baktığımızda devlet özel gereksinimlilere çok çok fazla yatırım yapıyor maddi olarak da diğer noktalarda da. Ama bunun ne kadar verimli kullanıldığı tartışılmalı. Haftada iki saat bireysel bir saat grup eğitimi karşılığında aylık 600 küsur gibi ücret veriyor çocuk başına.” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK EŞİTTİR PARA OLARAK GÖRÜLÜYOR
Son olarak rehabilitasyon merkezi açmak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiğini anlatan Erol, “Bir tane özel eğitim öğretmeni, bir tane psikolog, bir tane çocuk gelişimci bulundurmalısınız, işte binanız şu şekilde olmalı gibi standartları var. Ama özel eğitimci dediğinde sertifikalı öğretmenleri de kabul ediyor. Siz üç tane öğretmen bulup bir tane de uygun bir bina bulduğunuzda ve paranız da varsa bu işe giriyorsunuz. Çocuk gelmeye başladıkça her ay devletten ödeneklerinizi alıyorsunuz. Rehabilitasyon merkezlerinin satış değerleri kuruma kayıtlı çocuklarla ölçülüyor.”diye konuştu./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.