1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Özel Günlerin Anlamlılığı
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Özel Günlerin Anlamlılığı

A+A-

Son yıllarda dış dünyamızdaneredeyse her gün bir özel gün kutlanıyor ki sanki boş geçen ve kutlanmayan bir gün neredeyseyok. Bu günleri düzenleyen Birleşmiş Milletlerveya diğer kuruluşlar hep kendimesleklerini ve iş durumlarını kamuoyuna duyurmak ve platform oluşturmak için özelgünler ihdas etmişlerdir. Bu oluşumlkar sonucu kendimize icat ettiğimizgünlerin ise sayısı belli değil. Bunlardan bazılarının isimlerini bile duymamıştık

Günümüzden öte eskilerinözel gün dediği ‘kocakarı soğuklarının sona erme günü’, ‘koç katımı fırtınasıgünü’, ‘zemheri günü’, ‘öküz fırtınası günü’ gibi günler damgasını vurmaktaydı.Her otu böceği özel gün ilan edip yılın bütün günlerini ana baba gününeçevirmekse bu çağın icadı. İnsan evladı, dünyanın kendi etrafındaki dönüşünebir yıl adını takıp hesaplamaya başladığından beri takvim denilen şeyikullanıyor. Yılı 365 gün ilan etmek yeterli olmadığı için her güne de özel birgün tabelası çakılıyor ki boş anımız kalmasın. Artan altı saati de dört yıldabir, şubat 29 yaparak meseleye kaynak yapılıyor. O günü de bazı aklı evveller‘Bekâr Erkekler Günü’ ilan ederek hiç olmazsa dört yılda bir eğleniyorlar.Bekar erkekler günü yerine evli erkeklergünü yok evli kadınlar günü…Bunların yerine özel ve anlamlı günlerin olmasıdaha iyi..Mesela “Evlenme yıldönüm günü”gibi…Bekar erkekler günü yerine mutluerkekler günü ilan edilebilir. Niye Çünkü Yapılan araştırmalara bakıldığındaevli erkeklerin ömrü daha uzun okuyor…Bunuokurken bazıları ise “yok canım geçim derdi, borçların çevrilmesi derdi, çocuk yetiştirmederdi ve…bütün bunlar insanın ömrünü kısaltır” şeklinde düşünmeleri de yanlış…Çünküevlilik paylaşımdır,Dertleri ve sıkıntıları partnırınla paylaşmak demektir.Derdini sıkıntısını paylaşanın ömrü uzamaktadır. Bu sertleri ve sıkıntılarıdışarıya atma anlamına gelmektedir. Hele bir de mutlu bir aile ortamı varsa değmekeyfine bırakın ömrü uzasın.Yine bazıları ya hocam ömür uzar mı?Sadaka ömrüuzatıyor da Farz olan evlenmek niye uzatmasın….

Gelelim günümüze…Peki,takvimin bir yaprağında özel bir günle yer almak nasıl mümkün oluyor? Bununresmî bir yolu yok elbette. Yılın bir gününü gözünüze kestirip ahaliye davul zurnaile ilan edecek bir nevi reklam ve etkileme çalışması gerekiyor. Bekârlığınkişiye; hayatı boyunca, arkadaş düğünlerinde kasap havası oynama hakkısağlaması gibi bir durum söz konusu anlayacağınız. Bir günü özel bir gün ilanetmek için önce bir kamuoyu desteği gerekiyor.

Daha çok sivil toplum kuruluşları tarafından ortaya atılan vedevreye sokulan özel günlerin yanında, tarihî bir hikâyeye dayanan vesonrasında kapitalizmin tayin ettiği rotaya göre şekillenen ama genel kabulgören günler de olabiliyor. Bakınız Anneler Günü, Babalar Günü, yılbaşı...Tabii bunun yanında sağlık, edebiyat, sanat, çevre gibi konulara dikkat çekmekiçin Birleşmiş Milletler’in kabul edip devreye soktuğu özel günler de var kibunlar hükümet adamlarına yarar. Bu özel günlerde nutuk atacak bir konu buldukları için yol göstericiolabilirler. Aslında özel günler ne deolsa yılın önemli tarihlerinde veya günündebir yaraya parmak basma bağlamında güzel yasaların çıkmasına da yolaaçabilmektedirler.

Önemliolan bu günlere ilişkin kamuya yararlı yasa mevzuat ve kolaylıklarınsağlanmasıdır.

Ekim ayı sonunda Uluslararası Bilimsel Toplantı içinMalta’ya gittiğimizde engelli bir vatandaş geldiği zaman şoför otobüsün önkapısında yer alan basamağı düz hale getiriyor ve engelli bu basamaktan kolaycabiniyor,arabasını rahatça geçiriyordu. Bu uygulama Türkiye’de de olsa diyeiçimden geçirmiştim. Nihayet buna ilişkin bir düzenleme yapıldı.

Sayın Erdoğan'ın yayımlanmak üzere Başbakanlığagönderdiği 6567 sayılı kanuna göre, değişikliğin yürürlük tarihinden sonraüretilen servis ve turizm taşımacılığı yapanlar dışında, şehir içi yolcu taşımahizmeti yapan araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yolcu taşımahizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek.

Buna göre, başta şehir içi toplutaşıma hizmetleri olmak üzere, turizm, servis ve şehirlerarası çalışan toplutaşıma araçları, araçlarını “erişilebilir” hizmete uygun olarak düzenlemekzorunda. 72 saat içinde engelli bireylerin “erişilebilirlik” talebine yanıtveremeyen kamu ya da özel teşebbüse idari para cezası uygulanacak.

Bunun gibi olumlu gelişmeler sağlayan özel günlerinoluşturulması yararlı görülmektedir. Aralık ayında bile bir çok günler yeralmaktadır.Bunlardan bazıları 1-10 Aralık arası

• 1 Aralık: Dünya AİDS Günü

• 1 Aralık: Dünya BarışTutsakları Günü

• 2 Aralık: KöleliğinYasaklanması Günü

• 3 Aralık: DünyaEngelliler Günü

• 4 Aralık: DünyaMadenciler Günü

• 5 Aralık: UluslararasıGönüllüler Günü

• 5 Aralık: KadınHakları Günü

• 5 Aralık: UluslararasıEkonomik ve Sosyal Kalkınma Gönüllüleri Günü

• 5 Aralık: DünyaMühendisler Günü

• 7 Aralık: UluslararasıSivil Havacılık Günü

• 10 Aralık: Dünya İnsanHakları Günü
 

Bu yazı toplam 306 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.