1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Özel hastaneler resmi tatilde açık
Özel hastaneler resmi tatilde açık

Özel hastaneler resmi tatilde açık

Konya Tabipler Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, Özel hastanelerde poliklinik hizmetlerinin artık resmi tatillerde de verilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan düzenlemeyle, özel hastanelerin artık dini ve milli bayramlarda bütün branşlarda hizmet vermesi, hem hastaneleri hem de vatandaşları memnun etti. Özel hastanelerin resmi günlerde acil servisin dışında diğer polikliniklerin de vatandaşa hizmet vermesini değerlendiren Konya Tabipler Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, uygulamanın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

OLUMSUZ ETKİLİYORDU
Dr. Seyit Karaca, kamu ve özel hastaneler arasında çok büyük farklar olduğunu belirterek kamudaki personelin bütün haklarının genel bütçeden, Sağlık Bakanlığı’ndan karşılandığını hatırlattı. Karaca, “Kamu hastaneleri 10-15 günlük resmi tatillerde bütçesi yönünden çok fazla etkilenmiyor. Bütçe Sağlık Bakanlığından karşılanıyor. Vatandaşlar açısından uzayan tatil ve uzayan tatilde kapanan hastanelerinin polikliniklerinin hizmet vermemesi sıkıntı oluşturuyordu.” dedi. Bu sıkıntının giderilmesi için özel hastanelerin resmi tatillerde çalışması hem vatandaşlar hem de özel hastaneler için artı değer oluşturduğunu kaydeden Karaca, “Özel hastaneler bütün giderlerini polikliniğe gelen hastalardan ve SGK’dan aldığı paralarla oluşturduğu bütçeden karşılar. O nedenle uzun süreli tatiller özel hastaneleri son derece olumsuz etkiliyordu. SGK’nın tatil günlerinde provizyon vermemesi nedeniyle zaten poliklinikleri ben açıyorum deseniz de açamıyordunuz. Bunun iptal edilmesi özel hastaneler açısından artı değer sağlıyor.” diyerek vatandaşların hizmet alması açısından özel hastaneler de resmi günlerde bütün polikliniklerin açık olmasının faydalarından bahsetti.

ACİL DEĞİLSE, ACİLE GİTMEYİN
Resmi tatillerde kamu hastanelerinin kapalı olup özel hastanelerin açık olmasının olumlu yönlerinin yanında sıkıntı oluşturduğu noktaların da bulunduğunu belirten Dr. Karaca, “Bu günlerde çok fazla yoğunluk oluyor. Vatandaşlarımız işlerini acil servislerden çözmek gibi bir mantığa gidiyor. Bu durum acil servisin yükü ciddi anlamda arttırıyor. Acil olmayan hastanın işini acil servisten çözmeye çalışmaları hem idari hem sosyal problem oluşturuyor. Çalışan arkadaşlarımız ‘siz acil değilseniz üç gün sonra polikliniğe gidin’ dediğinde arada tartışma ve sürtüşme başlıyor.”dedi.
Pazar günleri, Ramazan Bayramı’nın ilk 3 günü ve Kurban Bayramı’nın ilk 4 günü hem kamu hem özel hastanelerin poliklinikleri çalışmamaktaydı./Nagihan Çapkın

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.