1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Özel Okul Öğretmenleri Endişeli
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Özel Okul Öğretmenleri Endişeli

A+A-

Görünürde bu günkü siyasi çalkantıların, bir grupla hükümet arasındaki mücadelenin başlangıç noktası gibi görünen “Dershanelerin Dönüştürülmesi” kanun tasarısı TBMM’inde görüşülmeye devam ediyor. Tasarıya göre dershanelerin dönüştürülme süresi 2018 e kadar uzuyor. Tasarıda dershane sahiplerine, dershane çalışanlarına değişik alternatifler sunuluyor. Onların mağdur edilmemesi için tasarıya bir çok maddeler konmuş. Arazi tahsisi, öğrenci yardımı, öğretmenlerini MEB e öğretmen olarak atanma… Bunlardan bazıları.
Dershanelerle ilgili bu tasarıda ilginç bir madde var. Bu madde, özel okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yapan öğretmenlerle ve idarecilerle ilgili. Özel okullarda görev yapan bazı öğretmen kardeşlerin dikkatinden kaçmayan bu durumu tasarıdaki bir maddeyi bende onların isteklerine binaen kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Mevzuattan pek anlamam. Bunun içinde 25 yıllık öğretmenlik hayatımda idareci olmayı hiç düşünmedim. Bunu şunun için yazıyorum. Tasarıya ben de baktım. Hakikaten 14.madde özel okulda görev yapan eğitimci arkadaşların kazanılmış bazı haklarının kaybına sebep olacak gibi görünüyor. Eğer öyle değilse, böyle bir şey yoksa bu yazı yok hükmündedir. Fakat öğretmen arkadaşlar ve benim anladığım gibi ise sayın yetkililerin bu arkadaşların sesine kulak vermesi gerekir. Öyle ya, dershanelerle ilgili bir kanun çıkacak ama bu kanunda özel okul öğretmenleri hak kaybına uğrayacak! Olacak şey değil. Sayın yetkililerin, bu durumu göz önünde bulundurarak dershaneleri dönüştürürken özel okul öğretmenlerini mağdur etmemeleri gerekmez mi?
İŞTE 14. MADDE
(T. C.BAŞBAKANLIK, Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü Sayı : 31853594-101-93İ 6 /2 /2014…)


MADDE 14- "Madde ile, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin haftalık ders saati sayısının otuz saati geçemeyeceği hükmü ve özel okullarda yöneticilik ve eğitim öğretim hizmeti yapanlara, kıdemlerine göre dengi resmi okullarda ödenen aylık ile sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarlarından az ücret verilemeyeceği hükmü yürürlükten kaldırılmıştır..."
Bunun anlamı şu: Şu anda özel okullardaki öğretmenlere okul sahipleri resmi olarak devlet okullarındaki öğretmenlerden az ücret tahakkuk ettiremiyorlardı. Ve Sigortayı da bu miktar üzerinden ödüyorlardı. 14. Madde bunu kaldırıyor ve öğretmenlerin elini yöneticiler karşısında zayıflatıyor. Özel okullarda görev yaparak devleti büyük bir yükten kurtaran özel okul öğretmenlerinin haklı feryadının iktidar, muhalefet farketmez, değerli vekillerimiz tarafından göz önüne alınacağını umarım. Devlet, bu kanunla dershanelere, özel okullara (bazı öğrencilere burs katkısı yaparak) güzel bir jest yapmayı düşünürken, özel okul öğretmenlerine bırakın jest yapmayı onları bazı haklarından mahrum edilecek olmaları bu gruptaki öğretmenlerin feryadına sebep oluyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.