1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Özel okullarda erken kayıt dönemi başlıyor
Özel okullarda erken  kayıt dönemi başlıyor

Özel okullarda erken kayıt dönemi başlıyor

Özel Eğitim Derneği Konya Şube Başkanı Barış Çağlayan Çakır, okul seçiminde birçok önemli nokta olduğunu belirterek, özel okulların öğrencilere büyük avantajlar sağladığını dile getirdi.

A+A-


Dilhan DUMANOĞLU
Özel okulların erken kayıt dönemi başlıyor. Gençlik Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve Özel Eğitim Derneği Konya Şube Başkanı Barış Çağlayan Çakır, okul seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlattı.
Öğretmen değişikliğinin çok yüksek olan kurumlarda sağlıklı bir ortamın olmayacağına dikkat çeken Çakır, “Öğretmenlerin yeterliliği hususunda kurumsal kültüre sahip eğitim kurumları, deneyimli eğitim kadrosunun değerini bilir ve kadro istikrarına önem verir. Öğretmen değişikliği çok yüksek olan kurumlarda, sağlıklı bir ortam oluşmaz. Tabii ki öğretmenlerde değişiklik olabilir ama bu, yılda yüzde 20’yi geçiyorsa orada sağlıklı bir yapı olduğunu söyleyemeyiz. Öğretmenlerin tümünün gerekli eğitim birikimine ve lisans derecesine sahip olmaları önemlidir. Performans değerlendirmelerine ve hizmet içi çalışmalarına önem veren, üniversitelerden akademik destek alan, sürekli eğitime inanan gerek bireysel gelişim gerekse kurumsal gelişim açısından öğretmenine olanaklar sunan kurumlar öğrencilerine de değer verir” diye konuştu. 
VELİLER ARAŞTIRMA YAPMALI
Barış Çağlayan Çakır, velilerin tercih yapılacak okul hakkında mutlaka yeterli araştırma yapmaları gerektiğini belirterek, “Okulun fiziki yapısının gezilip görülmesini öneriyoruz. Okulun eğitim başarısı, öğrenciye sunulacak akademik olanaklar, öğrencinin kişiliğini geliştirecek ortamın varlığı, iyi düzeyde yabancı dil öğretimi, iyi ve yeterli imkânlarla donatılmış fen laboratuvarları, spor ve sosyal tesislerin sağladığı çalışma alanları, öğrencilerin hizmetine verilen zengin kütüphaneler gibi fark yaratan ortamlar öğrencilerin başarısını olumlu etkileyecektir. Eğitim kadrosundan idarecisine, okulda uygulanan müfredata ve özel programlarına kadar birçok konuda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kültürel, sanatsal, sportif faaliyetler için sunulan kulüp çalışmalarının incelenmesi de önemli hususlardan biridir.” dedi.
Barış Çağlayan Çakır, kayıt yenileme döneminde sunulan erken kayıt ve bursluluk sınavı avantajlarından faydalanmak gerektiğini söyledi. Çakır, “Kurumlar hem başarılı öğrencileri bünyesine katmak isterken hem de başarılı ve maddi imkânları kısıtlı öğrenciler için bir fırsat doğmuş oluyor. O nedenle bu imkânların değerlendirilmesi önemli. Ayrıca, daha sonra velinin çocuğunu göndermek istediği okul kontenjanı dolmuş olabilir ve okul bulmakta sorun yaşanabilir. Ama erken kayıtlarla bu durumun önüne geçilebilmektedir” şeklinde konuştu.
YABANCI DİL ÖĞRENMEK İHTİYAÇ
Günümüzde 2. hatta 3. bir yabancı dilin öğretilmesinin önemli bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Barış Çağlayan Çakır, “Yabancı dil eğitimi, özellikle özel okul arayışında olan anne babaların tercihlerini etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Çocuklarına okuma ve yazma düzeyinde yabancı dil becerisinin kazandırılması son derece önemlidir. Tercih edeceğiniz okullarda dil eğitiminin ne düzeyde verildiğini, haftada kaç saat dil dersi olduğunu, birden fazla yabancı dil olup olmadığını sorgulayabilirsiniz” dedi.  
VELİ OKUL İŞBRLİĞİ OLMALI
Gençlik Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve Özel Eğitim Derneği Konya Şube Başkanı Barış Çağlayan Çakır, “Veli Okul İşbirliği noktasında veli ile doğru şekilde ve doğru zamanda kurulan iletişim ve işbirliği, bir okulun önemli artılarındandır. Sınırlarını ve sorumluluklarını bilerek gerçekleştirilecek bilgi alışverişleri öğrenci başarısını artıracak, güven ortamını pekiştirecek özelliklerdir. Öğrencinizi emanet ettiğiniz okulun, öğrencinizle ilgili size geri bildirimler yapması hususunu muhakkak sorgulayınız. Bir sorun yaşadığınızda sizinle iletişime geçecek kişilerin kimler olduğuyla ilgili bilgi edininiz. Çocuğunuzun yaşayabileceği herhangi bir probleminde danışabileceği ve çocuğunuza danışmanlık yapabilecek birinin var olduğunu bilmek sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.”ifadelerini kullandı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.