1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Özel Sağlık Kuruluşlarının Artmasıyla Kaliteli Hizmet Arttı
Özel Sağlık Kuruluşlarının Artmasıyla Kaliteli Hizmet Arttı

Özel Sağlık Kuruluşlarının Artmasıyla Kaliteli Hizmet Arttı

Kızılay Konya Şubesi Başkanı Kemal Gödeneli, özel sağlık kurumlarının sayısının artmasının kaliteli hizmet olarak vatandaşa yansıdığını ifade etti. Gödeneli, yaklaşan Kurban Bayramı’nda yapılacak bağışların, ‘Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün’ sloganıyla yı

A+A-

Kızılay Derneği Konya Şube Başkanı Av.Kemal Gödeneli, Kızılay’ın çalışmalarını Hakimiyet’e anlattı.
Afet Yönetimi, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Kan Hizmetleri, Gençlik hizmetleri gibi alanlarda insanların ellerinden tutan Kızılay yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayırseverlerin desteğini bekliyor. Afet Yönetimi ve insani yardım noktasında dünyada ki benzer kuruluşlarla yarışan Kızılay, 78 ülkeye kurban eti ulaştırmanın yanında Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün sloganıyla konserveleştirdiği, kurban etlerini kavurma olarak insanlara ulaştırıyor. İnsani yardım ve çadır, battaniye gibi yardımların ardından Türkiye genelinde 5 sağlık kuruluşuna sahip Kızılay’ın Konya’da bulunan hastanesi de önemli işlere imza atıyor. Konya Şube Başkanı Gödeneli, Konya’da hemen hemen tüm branşlarda hizmet veren Kızılay Hastanesi’nin Tüp Bebek Uygulama Merkezi’nde yapılan uygulamalarının başarı yüzdesinde, yüzde 62 ile dünya ortalamasının üzerine çıktıklarını kaydetti. Özel sağlık kuruluşlarının sayısının artması ile ilgili de bilgi veren Gödeneli, “Her geçen özel sağlık kuruluşlarının sayısı artıyor. Tüm sektörlerde ve alanlarda olduğu sağlık sektöründe de kurum sayısının artması, hizmette rekabete dönüyor. Bu da vatandaşların daha kalite hizmet almalarına vesile oluyor.”dedi.

Kızılay’ın Osmanlı’dan günümüze tarihinden bahseder misiniz? Kızılay’ın anlamı nedir?
11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay, 1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti", 1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti", 1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir. Kızılay alameti, Devletler Hukuku'nun ilgi hükümleri gereğince, savaş zamanında silahlı kuvvetlerin sağlık servisleri ile o hükümlerin belirlediği kişi ve kuruluşlar için "koruyucu ve belirtici işaret" olarak kabul edilmiştir.

Genel olarak Kızılay’ın çalışmalarından bahseder misiniz?
Türk Kızılayı birçok alanda görev yapmaktadır. Bunlar; Afet Yönetimi, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Kan Hizmetleri, Gençlik hizmetleridir. Kızılay’ın görevleri arasında; Doğa olaylarında zarar görenlere çadır battaniye giysi ve yiyecek yardımları yapmak, bunun için önceden bu maddeleri depo etmek, yoksul kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açmak, sağlık merkezleri kurmak, kurduğu Kan Bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul etmek ve savaşta geçici sağlık merkezleri kurmak yer alır.

Kızılay’ın her yıl oldukça aktif olduğu kurban bayramı yaklaşıyor. Bu yıl ki programınız nedir?
2007 yılından bu yana “Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası” düzenleyen Türk Kızılayı, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla sesleniyor. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında Kızılay, milyonlarca ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban bereketini taşımayı hedefliyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört köşesindeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, kurban etlerini de binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Vekaletinizle amacına ve kuralına uygun olarak kesilen kurbanınız, kavurma olarak konservelere dolsun, bütün yıl ihtiyaç sahiplerine ulaşsın istiyoruz.168 Çağrı Merkezi ve İnternet Sitemizden Online Bağışlarınızda 4 Taksit İmkânı da sağlanmaktadır. Kurbanlıklarınız İslami şartlara uygun biçimde kesiliyor. Din görevlileri kurban kesimine eşlik ediyor. Tüm kurbanlıklar veteriner kontrolünden geçiriliyor. İşlemler noter huzurunda gerçekleştiriliyor. Büyükbaş kurbanların etleri Et ve Süt Kurumu işbirliğiyle konserveleniyor. Tüm yıl boyunca ihtiyaç sahiplerinin sofrasında yer alıyor. Kızılay’ın yardım kampanyası ile vekaleti alınan kurbanlarınız, kuralına uygun olarak kesiliyor, amacına uygun olarak konserveleniyor. Tüm yıl yardımseverlerden gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan konservelerle, bayramın bereketi yıl boyu sürüyor.

Yardımlarınız nereye kadar ulaşabilir?
Türk Kızılayı son 10 yılda 78 farklı ülkede doğal ve insan kaynaklı afetlere müdahale etmiş, kuruluşundan bugüne 137 ülkeye yardım eli uzatmıştır. Dil, din, ırk ayrımı gözetmeden çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı, dünyanın farklı bölgelerinde milyonlarca insana yardım eli uzatır. Her geçen gün insani yardım alanında yürüttüğü yardım çalışmaları ile kapasitesini artıran Türk Kızılayı, insani yardım çalışmalarında küresel bir aktör haline gelmiştir. Türk Kızılayı son 10 yılda 78 farklı ülkede doğal ve insan kaynaklı afetlere müdahale etmiş, ihtiyaç sahiplerinin barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Konya’da oldukça faal olan ve bazı alanlarda uzmanlaşmayı başaran hastaneniz hakkında bilgi verir misiniz? Kızılay Hastanesi dünden bugüne nasıl geldi?
İlk olarak 16 Nisan 1992 yılında Kızılay Dispanseri olarak iki katlı olarak hizmet vermeye başlamış daha sonra iki kat daha ilave edilerek dört kata çıkarılmıştır. 1998 yılında verilen hizmetlerin artması nedeniyle Kızılay Teşhis ve Tedavi Merkezi adını almıştır. 2000 yılında Eski Ticaret Borsası bina bağışının yeni ve çağdaş bir sağlık tesisi oluşturulması kararı doğrultusunda 2001 Yılı Ağustos ayında 1500 m² temelleri atılmış 1.aşama yani kaba inşaat çalışmaları 2003 yılı başlarında bitmiş olup 2. aşama inşa faaliyetleri 2003 Temmuz ayında başlamıştır. Sağlık sektöründe sürekli gelişen ve teknik imkanlara ayak uydurmanın gerekliliğini göz önünde tutan Konya şube yönetim kurulumuz ,uzun çalışmalar ve incelemeler sonucu oluşturduğu hastane projesini 10 Kasım 2006 tarihi itibari ile tüm resmi işlem ve ruhsatları tamamlanarak Türk Kızılayı Ticaret Borsası Hastanesi adıyla faaliyete başlamıştır.

Kızılay Hastanesi’nin hizmet alanında neler var?
7 gün 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti veren hastanemiz, tam donanımlı acil servisi ile birlikte Dahiliye, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, Kardiyoloji, Nöroloji, Diş, Çocuk Hastalıkları, Cildiye, Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz (KKB), Göz, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ortopedi, Anestezi ve Reanimasyon bölümlerinde uzman doktorlar ile hizmet vermektedir. Ayrıca Tüp Bebek Merkezi ve Medikal Estetik ve Lazer ünitesi bulunmaktadır. Hastanemiz, Genel röntgen ,(tüm direk ve konstraslı filmler ,yemek borusu ,mide ,barsak böbrek ,safra kesesi ,idrar yolları ,rahim)Özel meme grafileri ,( kanserde erken teşhiste çok önemli rol oynayan mamografi çekimleri ) Bilgisayarlı Tomografi ,ultrosonografi tetkikleri renkli doppler ,EEG ve EMG tetkikleri ,solunum fonksiyon test laboratuarları,alerji testleri,EKG ve Eforlu EKG,EKG holter ABPM, holter işitme ve odyometri salonu endoskopi, üroflowmetri,sistoskopi, dermatoskopi, deri ve smear parça lazer ,yağ lazer ,göz anjiografileri, göz tansiyon ölçümleri, şaşılık, glokom, teşhisleri gibi hizmetler halkımıza sunulmaktadır.

Kızılay’ın desteklediği Konya’da kaç aile var? Bu destekler nelerdir?
Bu konuda çok çeşitli çalışmalarımız olduğundan net bir rakam vermemiz doğru olmaz. Ancak, Türk Kızılayı’na yardım almak talebi ile başvuran her kesin durumları değerlendirilerek tahkikat yapılarak ihtiyaca yönelik yardımlar tarafımızdan yapılmaktadır. Türk Kızılayı sosyal hizmet alanında, geliştirdiği örnek projelerle insan onurunu koruyarak sosyal yardım çalışmaları yürütür. Vekâletle Kurban Kesimi Kampanyası, Adak Kurban Kesimi, Zekât, Özel Eğitim Sınıfları Projesi, büyük alışveriş zincirleriyle gerçekleştirilen işbirlikleri, hayırseverlerin bağışlarıyla hazırlanan gıda paketleri ile Şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin yıl boyu yanında olur. Aşevinden 50 aileye sıcak yemek ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretir.

Her geçen gün artan bir özel hastane furyası var. Bu hasta için bir avantaj mıdır yoksa dezavantaj mı, bu husus hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Günümüzde sağlık hizmetleri, ülke ekonomilerinin önemli bir parçası olup, büyük bir hizmet endüstrisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde, sağlık hizmetlerinin verimli ve kaliteli bir şekilde yapılabilmesine ilişkin planlama çalışmaları, son yıllarda üzerinde en fazla tartışılan konulardan birisi haline gelmiştir. Sağlık hizmeti veren üretim birimlerinin en büyük alt sistemleri hastanelerdir. Özel hastanelerin sayılarının artması ve devlet hastanelerinin Sağlık Bakanlığı Akreditasyon sürecine ilişkin çalışmaları sonucunda rekabet artmış, bu sebeple kalite yükselmiştir. Bunun sonucunda vatandaşların kaliteli ve standartlara uygun hizmet alması sağlanmıştır.

Kızılay çatısı altında Suriyeli mültecilere verilen destekler nelerdir?
Suriyeli mülteciler için ilk başlarda kurumumuz tarafından gıda kolisi hazırlanıyordu. Bu koliler mahalle muhtarları ve diğer sivil toplum kuruluşları ile görüşülerek acil ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyordu. Kızılay genel merkezinin IFRC uluslararası Kızılay-Kızılhaç Federasyonu desteği ile birlikte yürütülerek kentli mültecileri desteklemek adına yapılan proje kapsamında çalışmalar genişletilerek aylık 1000 aileye yardım ediyoruz. Yardım paketlerinde mutfak paketi, aile hijyen paketi, bebek hijyen paketi ve gıda seti olarak aylık 4000 koli dağıtımı yapılmaktadır. Bu dağıtımlar adrese tek tek 1 kamyonet ve 3 personel olarak yapılmaktadır.

Tüp bebek uygulamasında bugüne kadar kaç aileyi çocuk sahibi yaptınız. Bu alanda Konya’daki yeriniz nedir?
Türkiye genelinde 5 hastanesi bulunan Türk Kızılayı Sağlık Grubu’nda Tek tüp bebek ünitesi olması nedeniyle Konya Kızılay Hastanesi’nin önemi ve yeri vardır. Aynı zamanda tüp bebek tedavisinde meydana gelen yeni gelişmeler ve yeni uygulamaların kliniğimiz tarafından yapılması Tüp bebek ünitemizi ayrı bir yerde tutmaktadır. Dünya‘daki tüp bebek uygulamalarında başarı oranı %55-60 oranında seyrederken biz Konya Kızılay Tüp bebek merkezi olarak % 62 olarak ortalamanın üstünde yer aldık. Aylık ortalama 50-55 canlı gebelik oranımızda bizim için son derece mutlu bir tablo olmaktadır./Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.