1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Özel Türmak Okulları'nda NOEL kimin değeri semineri
Özel Türmak Okulları'nda NOEL kimin değeri semineri

Özel Türmak Okulları'nda NOEL kimin değeri semineri

Özel Türmak Okulları’nda Değerler Eğitimi Kapsamında noel ve yılbaşı konulu seminer düzenlendi.

A+A-
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ahmet AKINCI konuyla ilgili olarak şunları ifade etti;
Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ hocamızın noel ve yılbaşı ile ilgili demecini çok önemsiyorum. Demecinde hocamız ‘’Hiç kimse tarafından pagan kültürü, tüketim, haz ve eğlence kültürüyle birleşerek çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana getirilmesinin doğru olduğu söylenemez. Hele hele bütün bunların noel, çam ağacı, kumar, içki, toto, loto ve milli piyango gibi insanı Rabbinden ve kendinden uzaklaştıracak davranışlarla birleşerek toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasına , Diyanet İşleri Başkanlığı bunun doğru olmadığını, şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeye, dostça bu uyarısını yapmaya devam eder. Pagan kültürü, tüketim kültürü, haz eğlence kültürü ile birleşerek gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürünün meydana getirilmesinin doğru olmadığını söylemeye devam ederiz.’’ ifadesiyle konuyu en güzel şekilde özetlemiştir.
Allah-u Teâla biz Müslümanlara gayr-i müslimlerle benzememeyi emretmektedir. Dinimiz gayr-i Müslimlere örf, adet ve günlük yaşantımızda özenli duymayı şiddetle reddetmiştir. Peygamber Efendimiz(sav) ‘’Kim bir kavme benzerse o onlardandır. Kişi sevdiği ile beraberdir.’’ Hadisi Şerifleri bu hususta sınırları belirleyen önemli prensiplerdendir.
Dinimiz örf, adet, günlük yaşantımızda hatta ibadetlerimizde bile benzeşmeyi reddetmiştir. Muharrem ayının 10.günü Yahudiler oruç tuttuğu için onlara benzememek adına 9-10 veya 10-11. günlerinde oruç tutulmasını Efendimiz tavsiye etmiştir. Yine gayri müslimler tırnaklarını sırayla kestikleri için Peygamber Efendimiz tırnakların sıra takip edilmeksizin kesilmesini tavsiye buyurmuştur. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Dolayısıyla bir Müslüman kesinlikle gayr-i müslimler gibi hayat süremezler, onları taklit edemez.
Hristiyanların noel kutlamalarının Müslüman bir ülke olan Türkiyemizde hızla yaygınlaşmaya başlaması, şuurlu Müslümanların direnişi ile karşı karşıya gelmiştir. Büyüyen tehlikeye karşı bizde öğrencilerimizi bilinçlendirmek adına seminerimizi yaptık, dedi.
Akıncı ayrıca anne ve babaları televizyonlarda, reklam kampanyalarında bizlere özellikle de çocuklarımıza empoze edilmeye çalışılan bu durumdan kendimizi ve çocuklarımızı uzak tutmamız gerektiğininin de uyarısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.