1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Özellerdeki ek ücretler kamudaki yoğunluğu artırdı
Özellerdeki ek ücretler  kamudaki yoğunluğu artırdı

Özellerdeki ek ücretler kamudaki yoğunluğu artırdı

Katılım payı ve tahlil ücreti gibi ödemeler nedeniyle özel hastanelere gitmekten kaçınan vatandaşların tercihi kamu hastaneleri oluyor. Özel hastaneler boş kalırken, kamu hastanelerinde uzun kuyruklar oluşuyor

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya’da Kamu hastaneleri ve özel hastaneler arasındaki hizmet ve ücret farkı kamu hastanelerinde yoğunluğu beraberinde getiriyor. Eskiden devlet hastanelerinde aylar sonraya sıra verilmesi nedeniyle vatandaşlar özel hastaneleri tercih ediyordu. Ancak günümüzde randevuların  daha kısa süre içinde verilmesi üzerine vatandaşlar artık özel değil, üniversite ve devlet hastanelerini daha çok tercih etmeye başladığı görülüyor.

KAMU HASTANELERİ TERCİH EDİLİYOR

 Ayrıca özel hastanelerin pek çoğunda katılım payı adı altında ve tahlillerde ücretlerinin yüksek olması ve istenilen her tahlilden ayrı ücret talep edilmesi nedeniyle vatandaşlar kamu hastanelerine yöneldiklerini kaydediyor.

Özel Hastanelerin içindeki bölümler arasında da tedavi ücretleri değişim gösteriyor. Örneğin A sınıfı bir özel hastanede genel cerrahi bölümünde tedavi ücreti 53 Türk Lirası iken, göz hastalıkları bölümünde 43 Türk Lirası, kadın doğum bölümünde 58 Türk Lirası, kardiyoloji bölümünde ise 65 Türk Lirasına kadar çıkıyor.

img_7014.jpg
EKSTRA ÜCRET TEPKİSİ

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiler bu ücretlerin tamamını ödemekle yükümlü oluyor. Fakat kişinin SGK gibi bir kuruma bağlı olması bu yükten kurtuluyor. SGK ile anlaşmalı olan özel hastaneleri tercih eden kişi bu ücretlerin neredeyse yarısı gibi bir rakamı ödemekle kurtuluyor. Ancak tahlillerden ve diğer işlemlerden ekstra ücret alınması vatandaşlar tarafından tepkiye neden oluyor. Kamu hastanelerinde vatandaşların mağdur edilmeden işlemlerini halledebilmeleri kamu hastanelerine ilgiyi arttırıyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.