1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Özkafa salih ve çilekeş bir insandı”
“Özkafa salih ve çilekeş bir insandı”

“Özkafa salih ve çilekeş bir insandı”

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Süleyman Özkafa Hoca, vefatının 15.yılında hatıralar eşliğinde yâd edildi. 

A+A-

Araştırmacı-Yazar Adnan Özkafa, babasının hayatını anlatırken sözlerine, “Konya’nın en uzun soluklu kültürel hareketlerinden birisini yapan Konya Aydınlar Ocağı başkanı ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” diyerek başladı. “Babam merhum Süleyman Özkafa 1935 senesinde Araplar Karakayış Mahallesi'nde dünyaya geldi. Değişik şehir ile ülkeler gezmiş ve 29 Mayıs 2004 yılında Konya’da ölmüş bir ilim adamı ve hocaefendi” şeklinde sohbetine devam eden Yazar Adnan Özkafa, dedesinin ise Kur’an öğrenmenin ve okutmanın yasak olduğu dönemlerde mahallenin kız-erkek çocuklarına Kur’an-ı Kerim okutan ve İslâmî duyarlılığından dolayı “Sofu Mustafa” olarak bilindiğini söyledi. Süleyman Özkafa 4-5 yaşlarında iken Sofu Mustafa’nın, 1938-40’lı yıllarda babasına dut ağacına çıkarak bekçilik yapması görevini verdiğini ifade eden Adnan Özkafa, “Şehid Sadık İlkokulu ve Konya İmam Hatip Okulu'nu bitiren Süleyman Hoca bu okulda Konya’nın manevi mimarlarından Hacıveyiszade Mustafa Kurucu Hocaefendi'den 6-7 yıl ders görüyor. Babam daha sonra Konya Yüksek İslam Enstitüsü'nün ilk dönem mezunu olarak hayata başlıyor” dedi. 
“İSLAM’IN İLK EMRİ OKU” MECMUASI
Babasının “İslam’ın İlk Emri Oku” mecmuasını 1961’de ilk sayısından itibaren arkadaşlarıyla birlikte yayın hayatına kazandırdığını ve 1980’e kadar 21 sene sürekli yayın yapan Oku dergisinin kapaklarındaki resim ve yazılardan son derece etkilendiğini dile getiren Özkafa, o dönemde Türkiye’deki milliyetçi, maneviyatçı ve mukaddesatçı kesimin ruh ve kültür hayatının oluşmasında Necip Fazıl’ın “Büyük Doğu”, Osman Yüksel’in “Serdengeçti, Nurettin Toğçu’nun “Hareket”, Sezai Karakoç’un “Diriliş” dergilerinin önemli rol oynadığını ve kısa zamanda Oku dergisinin de bu dergiler arasına katıldığını söyledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.