1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. ÖZLENEN FOTOĞRAF
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZLENEN FOTOĞRAF

A+A-

Biz Asyalılar akıl ve mantıktan ziyade duygularımızla hareket ederiz. Bilindiği üzere insanın manevi yanını oluşturan iki ana direk, akıl ve kalptir. Buradaki kalpten kasıt duygularımızın merkezi (ana üssü) olan gönüldür. İdeal insan, akılla gönülü paralel bir şekilde kullanabilendir.  Akla ve gönüle özgül ağırlığı kadar( Bunun ölçüsü Allah’ımızın istediği miktardır) kıymet vermek bu hayatı ve sonsuz alemi gerçek anlamda kavrayıp kazanmanın baş kuralıdır.
Batılılar gibi hayatta her şeyi madde, her şeyi akıl, her şeyi mantık olarak görmek ne kadar sakatsa ( ki bunu n sakatlığı Batının bu gün geldiği durumdan ve daha dün, yani 2. Dünya savaşında birbirlerine girerek 50 milyona yakın insanının ölmesinden belli) aklı mantığı bir yana bırakıp sadece kalbin/gönlün askerleri olan  sevgi, muhabbet, kin, nefret, aşk, buğz… ile hayatımızı yönlendirmek de o kadar sakattır.
Türkiye’de yaşayan bizler,  hem Asyalı olma saiki ile,  hem genlerimizde var olan etkenlerle, hem de yaşadığımız coğrafyanın tesiri ile, duyguları ağır basan bir halkız. Bizler, Asya toplumlarının çoğunda var olan akıl ve mantığı ikinci plana itip, his ve duygularını öne alan milletlerden biriyiz. Bu sebeplerdir ki hem siyasi hayatımızda,  hem de aile ve  sosyal ilişkilerimizde  çoğu zaman ölçüsüz bir öfkenin, akla zıt bir kinin,  mantığı örten bir nefretin;  veya bunun tersi,  kontrolsüz bir sevginin, akılsız bir muhabbetin, mantıksız bir tutkunun kurbanı oluyoruz. Hakikatte tek başına sevgi, nefret, kin, muhabbet kötü şeyler değildir. Önemli olan bunları, bu hayatın ve sonsuz âlemin sahibi ve yaratıcısı olan mutlak güç sahibi Allah’ın çizdiği sınırla içinde ve belirttiği miktarlarda kullanmaktır.  
RAMAZAN: ŞEYTANLARIN BAĞLANDIĞI AY
Şeytanın bağlandığı, yapılan hayırlı amellere karşılığının katbekat verildiği bu mübarek günlerde siyaset yazmak istemiyordum. Lakin 19 Mayısta Samsun'da,  Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Ana muhalefet liderinin ve önemli parti başkanlarının bir gemi önünde birlikte poz/resim vermeleri bu prensibimi terk etmeme sebep oldu. Doğrusu özlenen bir fotoğraftı. İçerde,  iç meselelerde birbirimizle istediğimiz kadar mücadele edelim, bağrışıp çağrışalım,  gırtlak gırtlağa girelim…( tabi böyle olsun demiyorum. Olsa bile diyorum)  İş ulusal çıkarlara, milletin ve devletin bekasına, ( Vatanın devletin ve çocuklarımızın yarınlarının tehlikeye düşmesi meselesi)  gelince, her şeyi unutup, iç kavgaları erteleyip dışa karşı birlik olmalıyız. Ben,  Samsundaki resimde bu manayı gördüm ve çok sevindim. Duygusal olmanın bir tezahürü olarak da argo deyimi ile “gıcık gittiğim” liderlere karşı kalbimde bir yumuşama oldu.  Umarım bu duygu halkımızın büyük çoğunluğunda da yeşermiştir.              
Girişte yazdığım gibi Asyalı olan bizler, genlerimizde taşıdığımız,  kültürümüzle harmanladığımız duygusal karakterimizi,  akıl harcı ile kararak sağlamlaştırıp güçlendirebiliriz.  Şu anda gerçekten dışarıdan vatanımıza, devletimize, halkımıza yönelmiş büyük bir tehlike var. ( Şu gelişmelere dikkat: Sudan’daki darbe, Kıbrıs açıklarında yığınak yapmış savaş gemileri, ABD nin İran’a yönelik tehditleri, Çin-ABD arasında başlayan ticaret savaşı…) Tüm bunlar, aklı çalışan, gönlü / kalbi pozitif duygularla donanmış her temiz yüreğin görebileceği açık seçik tehlikelerdir.  O zaman yapılacak olan ne? Samsundaki resmi milletin gönlüne nakşetmek:  “Ey düşman! Biz,  içerde birbirimizle kıyasıya mücadele edebiliriz. Sakın, şaşıp yanılıp ta bu mücadeleyi yanlış yorumlama. Biz, dışarıdan gelecek herhangi bir saldırı anında birlik olmasını biliriz …” demek. 
Umarım Samsundaki bu fotoğraf kalplerde sevgi gülleri, gönüllerde muhabbet çiçekleri açtırır.
Hayırlı Ramazanlar! Rabbim,  tutulan ve kabul olunan oruçlar hürmetine milletimize esenlik versin. Amin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.