1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Öztaş, KMÜ’ye aday
Öztaş, KMÜ’ye aday

Öztaş, KMÜ’ye aday

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde öğretim üyesi Prof. Dr. Haydar Öztaş Karamanoğlu Mehmet Bey üniversitesi rektörlüğüne aday olduğunu açıkladı.

A+A-

Öztaş yaptığı açıklamasında “KMÜ ‘nin kısa özgeçmişini incelediğimizde kadrolarının yeterince geliştirilemediği “az olsun, öz olsun, benim gibi olsun” bir düşünce tarzının büyük ölçüde tezahürüne bağlı olarak fertil olmayan (üretken) bir yapının ortaya çıktığı görülür. Hâlbuki çeşitlilik doğurganlığı ve üretkenliği artırır. Bunun örneklemeleri oldukça fazladır” dedi.
Karaman oğlu Mehmet Bey Üniversitesinin emsallerine bakıldığında imkanlarının çok iyi olmasına rağmen hak ettiği yerde olmadığını da dile getiren Prof. Dr. Öztaş “Hedefim elbette KMÜ’yü emsallerinden yukarı taşımak olacaktır. Karaman’da ciddi anlamda tarıma yönelik bir sanayi ve sanayi altyapısı vardır. Üniversite sanayi ile iş birliği yaparak kentin ekonomisinin daha güçlü hâle getirecek koordineli çalışmalarımız olacaktır.
İlimiz Karaman’ın turizm bakımından zengini bir geçmişi ve emsalsiz bir doğası vardır. Belediyelerimizle iş birliği yaparak var olan turizm potansiyelini işletilir hâle getirip Akdeniz–İç Anadolu geçişlerini kullanan halkımızın hizmetine sunacağız.

İlimiz Karaman için çalışan İKEV, ANKARAMAN, Ermenek Derneği, ERÇEV, KON-ER ve diğer sivil toplum örgütleri iş birliği yapacağım ve toplumumuzun deneyimli, üniversitelerde ve bürokrasinin üst basamaklarında görevler yapmış deneyimli hemşerilerimizden istifade edeceğim. Karaman ve çevresi ülke genelinde “en fazla üst düzey bürokrat ve yönetici yetiştirmesine rağmen” üniversitenin gelişiminin oldukça sığ olması üzerinde düşünülmesi, yorum yapılması ve çıkış yollarının aranması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Rektör olarak atanması halinde KMÜ’ nde “Bir olalım, diri olalım ve kuvvetli olalım “ düsturunu geliştirmeye çalışacağını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Haydar Öztaş “Cenab-ı Allahın bahşettiği engin ovaları ve derin vadileri içerisinde barındıran Karaman’ ı önce ülkemizde, daha sonra tüm Dünyada marka yapmanın gayreti içerisinde olacağım” dedi

ÖZTAŞ KİMDİR
1959 yılında Ermenek’e bağlı Büyükkarapınar köyünde doğdu. İlkokulu burada bitirdikten sonra parasız yatılı sınavını kazanarak İvriz Öğretmen okuluna okudu.
Daha sonra (1981) Erzurum Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü bitirdi ve aynı üniversitede Araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1988 yılında devlet bursu ile gittiği İngiltere’de, Bristol Medical School’da (Temel Tıp Bilimleri) doktorasını (PhD) 1993 yılında tamamladı ve deneysel pankreas kanseri ile ilgili bazı çalışmaları saygın uluslararası kanser araştırma dergilerinde yayınlandı
Tekrar aynı yıl Atatürk Üniversitesi’ne dönerek öğretim üyesi olarak çalıştı ve 2005 yılında Konya Selçuk Üniversitesi çalışmaya başladı. Halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Evli ve iki çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.