1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Öztürk Modeli
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

Öztürk Modeli

A+A-

TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Selçuk Öztürk, bize Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi’ni gezdirdi.

Başkan Öztürk ile birlikte Üniversite’nin merkez Kampüs’ünden sabah başladığımız geziyi öğleden sonra Eğribayat Mahallesi’ndeki Havacılık Eğitim Üssünde tamamlayabildik.

Anlaşılır bir dille ifade edersem üç ayrı Kampüs gezdik.

Görülen o ki; pandemi sürecinde kapanmalar yaşanırken Başkan Öztürk, KTO Karatay Üniversitesine yatırım üstüne yatırım yapmış.

Merkez  kampüse yapılan yeni Fakülte ve hizmet binalarının yanında biri KTO Fuar Merkezi içinde, diğeri Eğribayat mahallesinde iki ayrı kampus daha oluşturularak örnek bir çalışmaya imza atılmış.

İnsan gezerken gururlanıyor.

Gezi esnasında Başkan Öztürk’e  Üniversite hakkında kısaca ne söylersin dediğimde ; “İsmini, Selçuklular tarafından 1251 yılında yaptırılan ve Anadolu’daki ilk Vakıf Yükseköğretim Kurumu niteliğindeki Karatay Medresesi’nden alan, Dijital Çağın Dijital Üniversitesi” mottosuyla uluslararası standartlarda eğitim sunan KTO Karatay Üniversitesi, sahip olduğu güçlü insan kaynağı yapısı, fiziksel gelişimi, tüm birimlerinde gözettiği toplam kalite anlayışı, uluslararasılaşma politikaları ve yürütülen stratejik projelerle bir dünya üniversitesi olma hedefine emin adımlarla ilerliyor” şeklinde cevap verdi.

Gezinin başlama noktasında öğrencilerin dron ve elektrikli otomobil gibi teknoloji ürünlerini sergiledikleri stantları gezerken KTO Karatay’ın ‘Dijital çağın dijital üniversitesi’ olma yolunda hızla ilerlediğine şahit olursunuz.

Hatta, konuştuğunuz öğrencilerin kararlılığı ve azmi karşısında başarının tesadüf olmadığını anlarsınız.

KTO Karatay şimdilik yaklaşık 9 bin öğrenci, 6 Fakülte, 3 Yüksekokulu, 3 Meslek Yüksekokulu, 1 Enstitüde yürütülen 75 programla hizmet veriyor. 450'nin üzerinde de uluslararası öğrencisi var.

Konya’nın sanayisi ve ticaretiyle de entegre olmuş.

Gezerken, öğrencilerin eğitim alanları ile özel sektör kaynaşmasını hemen hissedersiniz.

Bu dayanışmanın da öğrencilere ayrı bir başarı getirdiğini görürsünüz.

Başkan Öztürk’ün ekibi genç ve dinamik.

Takım çalışması çok iyi.

Herkes ne yapacağını iyi biliyor.

Bu halka kısa sürede Teknoloji ve Eğitim Kampüsü (KTOTEK) içerisinde yer alan Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu ile Akıllı Teknolojiler Merkezi, Konya Eğribayat’ta yer alan ve pilot yetiştiren Hava Parkı’nı oluşturmuş.

KTO Karatay Üniversitesi ile ilgili Başkan Öztürk’ den aldığım kısa bir bilgiyi daha paylaşayım.

Türk sanayisinin özellikle de Konya sanayisinin dünya ile rekabet edebilmesi amacıyla kurulan, Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nde yer alan Model Fabrika, gerçek bir ürünün üretim proseslerini, makine, kalıp ve aparatları ile buna ait kalite sistemlerini kısaca bir fabrika ortamında olan tüm unsurları uygulamalı olarak ele alan bir eğitim kurumu.

İş dünyasına da destek veriyor. Ayrıca ve en önemlisi Türkiye’de Akıllı Teknolojiler Merkezi’ne Sahip Tek Üniversite.

Dönüşte geziye katılan KTO Karatay’ın Mütevelli Heyet üyeleri ile idareci akademik kadrosuna “ Bu başarıyı kısa sürede nasıl yakaladınız” diye sordum.

Hepsi Başkan Öztürk’ü işaret etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar