1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ÖZTÜRK’Ü DİNLERKEN...
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZTÜRK’Ü DİNLERKEN...

A+A-

Konya Ticaret  Odası Başkanı Selçuk Öztürk’ü uzunca bir zamandır tanırım ve dostluğum vardır. Kendisi pozitif bir yapıya sahiptir. Bana göre güvenirliği ve özü- sözü doğru bir insandır.

Kendisinin dün basın toplantısı vardı ve bu toplantıya katıldı. Benim gibi çok sayıda basın mensubu da bu toplantıyı izledi.

Uzunca bir toplantı sonunda da Başkan Öztürk soruları nazik ve olumlu biçimde yanıtladı.

Tabi ki, şunu bilmekyemi. Hiç kimse ayranım ekşi demez.

Bende ne olup bittiğini ona buna angaje olmadan,bu güne kadar kalemimi satmadan, aklımı, fikrimi ve kalemimi kiraya vermeden yazdım, yazmaya devam edeceğim.Hiç siyasi partinin zöscülüğüne ve afişe olmadan yazmaya devam edeceğim.

Başkan Öztürk geleneksel hale getirdiği her yılkı basın toplantısında dünde Türkiye ve Konya’da sanayi ve ekonomi anlamında anlattı. Durumu değerlendirdi.

Dünya- Türkiye ve Konya değerlendirmesini yaparken geçen yılın stres ve sıkıntılı geçtiğini, ülkeler arasında ticaret savaşı yapıldığını, Gümrük vergilerinin artırıldığını, küresel ticaretin zor bir dönemden geçtiği ve azaldığını belirtti.

Avrupa ekonomisinde ise 2019 da beklenen toplantının olmadığını belirtti. Gealişmede Çin için yüzde 6’nın yetersiz olduğunu, Avrupa ve Türkiye için iyi bir gelişme olduğunu belirtti.

2020 yılınnın  toparlanma yılı olacağının altını çizen Selçuk Öztürk, Türkiye ekonomisinin ise iktisadi faaliyetinin geçen yıl azaldığını, 2019 yılının 2. Yarısında biraz toparlanma olduğunu ifade etti.

2018 yılında büyümenin yüzde 2.6, 2019 da ise yüzde 0.5 sir artış olduğuna işaret etti.

Türkiye’de kişi başına düşen gayri safi milli gelirin 9 bin 683 olduğunu belirtenÖztürk, 2019 yılında kişi başı milli gelierin 9 bin dolar olduğunu, 2020 de ise beklentinin  10 bin dolar üzerine çıkabileceğinin altını çizdi.

2020 yılınnın  toparlanma yılı olacağının altını çizen Selçuk Öztürk, Türkiye ekonomisinin ise iktisadi faaliyetinin geçen yıl azaldığını, 2019 yılının 2. Yarısında biraz toparlanma olduğunu ifade etti.

2018 yılında büyümenin yüzde 2.6, 2019 da ise yüzde 0.5 sir artış olduğuna işaret etti.

Türkiye’de kişi başına düşen gayri safi milli gelirin 9 bin 683 olduğunu belirten Öztürk, 2019 yılında kişi başı milli gelirin 9 bin dolar olduğunu, 2020 de ise beklentinin  10 bin dolar üzerine çıkabileceğinin altını çizdi.

Yine 2019 Yılında İşsizlik Rakamlarının Biraz Yükseldiğini, İstihdamda İse 28 Milyondan Fazla Olduğunu, 2020 yılında enflasyonun ise yüzde 10 civarında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.,

Cari açık 2019 yılında ise 4.3 milyar dolar a ulaştığını, Türkiye ihracatını artıran 5 ülkeden biri olmuştur.

Artık dibin bulunduğunu, bundan sonra da yükselmenin başladığını söyledi. Yüzde 4 büyüme ile işsizlik rahatlatması olacaktır diyen Öztürk, Türkiye bu kıskaçtan çıkmak için, üretim ve istihdamı artırmalıyız dedi.

Konya’da GSMH’nın 36 bin TL. olduğunu, tarımı, istihdam Konya’da  azaldığını, dış ticaret ile Konyşa’da 11.75 artış olduğunu ifade etti. İhracatta Türkiye ülkeler arasında 12. Sırada yer aldığını belirten Selçuk Öztürk, Konya’nın ihracatının makine ve aksamı olduğu, 2020 yılında daha iyi olacaktır dedi.

Konya Ticaret Odasının yaklaşık 20 bin aktif üyesi olduğunu açıklayan Selçuk Öztürk Karatay Üniversitesinde 9 bin öğrencisi olduğunu söyledi. 2020 yılında kapsamlı bir tarım fuarı yapacaklarını altını çizdi.

Kısacası Selçuk Öztürk zaman zaman pembe bir tablo çizerken, zaman zamanda gerçeklere dokundu. Basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

Bu yazı toplam 401 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.