1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Özümüze dönme işaretleri
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

Özümüze dönme işaretleri

A+A-

Haziran ayının son haftasına giriyoruz.

Günler, aylar, yıllar su misali akıp gidiyor.

Yer, yer yağmur ve dolu yağışı Allah’ım afatından korusun diye bize dua ettiriyor.

Konya ekonomisinin can damarını oluşturan hububat hasadı için de, çok şükür biçerdöverler tarlalara girdi.

Kahramanmaraş Valiliğinden Konya Valisi olarak atanan Vali Vahdettin Özkan da görevine başladı. İlk ziyaretçileri de hemşehrimiz Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ile Konya Milletvekilleri ve merkez ilçe belediye başkanları ile üst düzey bürokratlar oldu.

Sayın Valimiz, Mevlana şehri Konya ya hoş geldiniz.

Yeni göreviniz hayırlı olsun.

Geçtiğimiz hafta sonu Konya çok hareketliydi. Çevre Bakanı Murat Kurum ‘un ziyaretinde önemli projeler peş peşe açıklandı.

Bugün aslında köşemizden sayın bakanımızın şehrimize yatırım yapılacak müjdelerini paylaşacaktım. Bu projeler şehrimize ve ülkemize neler kazandıracak onları tek tek sıralayacaktım.

Ama Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak’ın hafta sonu yapılan LGS sınavına girecek bir öğrencimizin kimliğini unutması ve sonrasında yaşanan olayları sosyal medya hesabından paylaşması, sayın bakanımızın açıkladığı projeler kadar bizi mutlu etti.

Çünkü insanlık ölmemiş dedirten davranışlara millet olarak çok ihtiyaç hissetmeye başladık. Özümüze dönmeyi öyle arzuluyoruz ki; hepimiz o günleri özlemle bekliyoruz.

Komşusunu gözeten, muhtaçlara ve yolda kalmışlara yardım eden, birbirini seven ve kollayan anlayışlara hasret kaldık.

İşte Karabacak’ın paylaşımı ve buna benzer bu fakirin yaşadığı bir olay özümüzü hatırlattı. Onun için hemen geciktirmeden paylaşayım istedim.

Belki imla kuralı yoktur ama yazıyı aynen aktarıyorum.

Merhaba. Bugün oğlum LGS sınavına girecekti ve kimliğini unutmuş sınava beş dakika kalmıştı başlamasına ne dolmuş ne otobüs vardı bin konut 8116 numaralı dolmuş Hızır gibi yetişti Allah razı olsun evine gitmek yerine kimliği yetiştirdi kendisinden Allah razı olsun ücret bile almadı eğitime katkım olsun dedi örnek bir davranış için kendisine teşekkür ederim Allah kaza bela göstermesin her daim duamda olacak. (Bir Veli)

Başkan Karabacakla görüştüm. Dolmuşçu arkadaşı kabul ederse kendileri de oda olarak ödül takdim edecekler. Biz de o gün bu örnek davranışı ile ilgili aldığımız görüşünü sizlerle tekrar paylaşacağım.

Allah’ım kendisinden razı olur inşallah.

Gelelim benim şahit olduğum dolmuş olayına.

Konya-Sarayönü arası yolcu taşıyan dolmuşa binmiştim. Gösterdikleri yere oturdum. Maskeye, yolcunun durumuna göre de mesafeye dikkat ediyorlar. Ön koltuğa orta yaşlarda bir bayan oturdu. Bahçesine ektiği fidelerin zarar görenlerini yenilemek için aldığı sebze fidelerini köyüne götürüyordu.

Hareket saati öncesi koltuğuna oturan şoföre, “ Ben geçtiğimiz Cuma günü de sizinle yolculuk yaptım. Ücreti vermeyi unutmuşum. Eve gittiğimde aklıma geldi. Çok üzüldüm. Ücreti neden hatırlatmadınız?” diye sorunca Ensar isimli şoförün cevabı içeride bulunan tüm yolcuları duygulandırdı.

“ Hanım abla yolcu sayımız az olduğu için ücreti ödemeyeni biliriz. Ama ya parası yoktur diye hiç belli etmeyiz. Kendisi sonra getirir verirse alırız. Yoksa hiç hatırlamayız. Özellikle bu hassasiyetimiz bayan yolcularımıza karşı daha fazladır.”

Minibüsçüler dernek başkanı Ahmet İnanır ile görüşüp olaydan duyduğumuz memnuniyeti aktardığımda başkan İnanır’ın söyledikleri daha da keyif vericiydi.

“Ahmet bey kardeşim biz her toplantımızda arkadaşlarımıza yolcularımıza ücret konusunda çok duyarlı olmaları tavsiyesinde bulunuyoruz.”

Hani yaşlı, şehit yakını ve gazimizi üç kuruşluk bilet ücreti için tartaklayanlar, halk otobüsünden indirenler vardı ya, onlara da ders olsun diye bu konuya öncelik verdim.

Özümüze döneceğiz inşallah.

Bunlar da işaretleri.

Bu yazı toplam 3117 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar