1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. ÖZÜR DİLEMEZSEN!..
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZÜR DİLEMEZSEN!..

A+A-

Sultan Sencar zamanında Bizans İmparatoru, Anadolu da bulunan müslümanlar üzerine zaman zaman saldırılarda bulundu. Bir defasında Meyyâfarikîn’ asker gönderip, şehri harap ettirdi. Ve elli bin kadın-erkek müslümanı esir etti. Esir edilen müslümanlar da, Sultan Sencer’e mektup yazarak yardım istediler. Sultan Sencer bu mektubu alınca, ordusunu harekete geçirdi. Bizans İmparatoruna da aşağıdaki mektubu yasdı:

“Duyuldu ki, Müsmüman memleketlerine taarruz da bulunup, zulüm ile onların bazılarını esir edip, bazılarını da kılıçtan geçirmişsin. Mallarını yağmalamış ve şeytanın verdiği gururla neticeyi düşünmemişsin. Sevgili Peygamberimiz, Allahü tealanın emriyle hakkı aşikâre kıldı. Bütün âlem karanlıkta iken, Allahü Tealanın inayetiyle, kısa bir zamanda bu dînin eserleri her tarafa yayıldı. Doğu ve batıya ulaştı. Dört büyük halife zamanında Anadolu’da (Rum diyarında) ve Ebhaz’da bulnan eserleri görüldü. İslam ehlinin eli oralara ulaştı. Karşı gelenler kahru-perişan oldular. Kaç kere ordu kurup mukavemet ettilersede muvaffak olamadılar. Ayeti kerime de meâlen;”(Kâfirler) ağızlariyle (sihirdir, şiirdir, kehanettir gibi sözlerle) Allahü Tealanın nurunu(dinini) söndürmeye yelteniyorlar. Hâlbuki Allahü Teâlâ, kâfirler hoş görmesede, kendi nurunu tamamlayıcıdır”(saf sûresi:8) buyurduğu gibi, târihin her devresinde böyle hadiseler olmuştur.

    İslam’a düşmanlık eden Ermeni, Rum ve Islav’ların, kılı çlarımızdaki kanları henüz kurumamıştır. Elhamdülillah ki, bu gün kuvvetimiz ve askerimiz eskiye nazaran daha çoktur. Her memleketi bizim bir oğlumuz veya nâibimiz idare etmektedir. Irak, Arabistan, Şam, Mağrib vilayeti, Mısır ve havalisi de bizim idaremiz altındadır. Bu memleketi Rum diyarına kadar zabdettik. Bu vakitte, Maveraünnehr ve Türkistan’daki nâibimizin vefat ettiğini, oraların Maçin’e kadar başsız kaldığını haber aldık. Oraları düzenlemeyi ve yeni nâib tâyin etmeyi düşünüyorduk esirlerin yardım isteyen mektubunu okuyunca, derhâl Rum tarafına döndük ve şu kararı verdik:

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.