1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Padişah 1. Mahmud Tarafından...
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Padişah 1. Mahmud Tarafından...

A+A-

Padişah 1. Mahmud Tarafından Hadiminin -2. Kez İstanbul’a Daveti

Yüce Hadimi’nin, Padişah III. Ahmed tarafından İstanbul’a davet edilmesine temas etmiştik. Burada Hadimi’nin ikinci kez ve başka bir padişah tarafından İstanbul’a çağrılmasının asıl sebebini; Tarihi belgeler gerçeği ışığı altında açıklayacağım:
Hammer tarihi c.9, Sultan Murat 4.e ait tarihin s.74 numarasında 1747 ve 1160 senesinde Darusseade ağası olup Harem’i Şerifin en büyük mansıbında (Devlet hizmet-i me’muriye) binüfus Elhac Beşir ağa,30-35 yıl Medine’i Münevvere de Ravza’i Mutahhere Harem Ağalığı vazifesini yaptıktan sonra İstanbul’a gelince, Huzur’a çağrılır.
Padişah Harem’i Şerif de ne kadar kaldığını ve kaldığı süre içinde harikul-ade ne gibi şeyler gördüğünü sorar. Beşir ağa cevaben: geçirdiğim bu müddet içinde üç şeye muttali oldum.
Bunlardan birisi şu hadisedir: ”Ravzai Mutahheredeki Cibril kapısı, gecenin seherin de aralık açılınca Ravza-i mutahhere’ye geleni görmek isterim o sırada vücuduma arız olan rehavet (ağırlık) ve durgunluk neticesi gelene muttali olamıyordum. Bir gece yine Cibril kapısı açıldı. Hemen kapıya koştum. Kapıda beklerken, Ravza’i mutahhere’den bir zat çıktı.
Bu çıkan zata kimsiniz? Nerelisiniz? Diye sordum. Konya mülhakatından (Konya’ya bağlı) Hadimli Mehmed Efendi olduğunu söyledi. Sebebi ziyaretini sordum. ”Birğüvi Mehmed Efendi’nin Tarikat’ı Muhammediyesi’ni şerh ediyorum. Şüphelendiğim bazı Hadisi şerifleri femi saadeti nebi’den şeref sudur buyurup buyurmadığını, Ruhu Peygamberi’ den öğrenmek maksadiyle geldim.” deyince Hadimi’yi odama götürdüm.
Odam da bir müddet kaldıktan sonra ayrılmak için müsaade istedi. Sabah namazını Ravza’i Mutahhere mescidin de kılmasını söyledim. Memleketinde imamet vazifesi bulunduğu mazeretini beyan ederek yanımdan ayrıldı. Bundan sonra ara sıra görüşürdük deyince; Hacı Beşir Ağa’nın bu sözünün sıhhatine kanaat getirmek için Padişah; Hadimi’yi İstanbul’a davet eder.
Hz. Hadimi, İstanbul’a geldiğinde; Yaş baş şekil sima görünümü itibariyle birkaç kişiyi bir arada bulundurduktan sonra Padişah; bu kişilerin içinden Hadimi’yi ayırt etmesini Beşir Ağa’ya emreder. Hacı Beşir Ağa, evvelce görüp tanıştığı, ahbaplık peyda ettiği Hadimi’ye hoş geldin diyerek sevgi ve muhabbet gösterdiğini bizzat görüp şahitlik eden Padişah; Hacı Beşir Ağa’nın Hz. Hadimi hakkında söylediklerine kalben inanır.
(Beşir ağa’nın bahsettiği üç şeyden ikincisi: Bir Arab geliyor Ravzai Mutahhere’ye. Ama yaklaşmıyor. Bu zat gelince Rasülullah s.a.v. kıyam etmesin diye yanaşmazdı. Üçüncüsü ise: Bir Hanım vardı, Çocuğu ağlarken, Medinei Münevvere’den Pakistan’daki çocuğunun Beşiği’ni sallıyordu, diye anlatmıştır.
TARİH-
Geleceği bilmek için geçmişe bak
Hayat öğrenmenin tarih ki: yüzün ak
Yarını bilmek için, geçmişi ara
Geçmişe bakmazsan, akyüzün kara
Geçmiştekileri, gelecekte ara
Geçmiş unutulursa, açılır yara
Gelecekte olacaklar, geçmişte vardır
Tarihten ders alırsan o; sana kardır
Geçmişi unutma, geleceği hazırla
Geçmiştekileri, gelecekte pazarla
Dünya tecrübeleri; büyük mahkeme
Tüm yüz yılların felsefesi ahkâma
Ceddini, büyükleri, hiç unutma
Ata öğüdünü, bir yana atma
Büyükleri örnek al ki: büyük ol
Büyüklüğü; ilim fazilette bul (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.