1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Padişah Hz. Hadimi’den Fatihai Şerif’in Tefsirini İstiyor
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Padişah Hz. Hadimi’den Fatihai Şerif’in Tefsirini İstiyor

A+A-

Osmanlı padişahları, mümtaz bir ilim adamını bulurlarsa hiç boş durdururlarmı? Buyurun I. Mahmud, Hadimi’yi nasıl değerlendiriyor;
Hadimi’nin şöhreti-ünü bundan sonra her tarafa duyulup yayılmakla beraber, manevi yükselişini ve yüceliğini yakından gören Padişah Hadimi’ den Huzur da “Ayasofya cami’ inde Fatiha’i Şerife Tefsirini istediler.
Hadimi; istenilen ve hususi ile on sekiz fene uyguladığı “Besmele’i Şerife risalesi ve Arais’ün Nefayis fi-ilmil-mantık “adlı eserini, huzurda bulunan seçkin büyük âlimler topluluğuna sunmuştur.
Hadimi, memleketine döneceği zaman adı geçen Padişah I. Mahmut saray da kalması için israr ettiği ve Osmanlı İmparatorluğu içinde yazılacak bütün dini kitaplar onun tetkikinden geçtikten sonra yayınlanması vazifesi de verildiği halde, o zamana göre büyük bir lütuf olan teklife rıza göstermeyerek memleketine dönmüş derslerini okutup talebelerini yetiştirmeye ve eserlerini yazmaya devam etmiştir.

HADİMİ MEDRESESİ KÜTÜPHANESİ
Hadimi Medresesi’nin yapılması: babasının sağlığında başlamış fakat Hz. Hadimi’nin ilmi faaliyeti dönemindeki ilmi tedris ad’daki ilerleme ve ilmi gelişme doruğa ulaşmıştır.
10 yaşında hafız olmakla beraber 32 yaşında 1625 yılında eserini vermeye başlamıştır. Hadimi’nin İslam dini, felsefe, hukuk, mantık, ahlak ve benzeri ilim dallarında yazmış olduğu kıymetli eserleri; daha önce belirtildiği gibi, geçmiş çağlarda ilim adamlarına yardımcı bir kılavuz, yaşadığımız asırda ise ileri ilme ışık tutan feyiz kaynağı, yol gösteren rehber olmuştur.
Hadimi medresesinde; İslam hukuku, felsefe, Arap dili edebiyatı, tefsir, hadis, ilmi kelam, mantık, ahlak fıkıh ve benzeri ilimler okutulmakta olup, sayısız ilim adamı yetişmiştir. Yukarda yazdıklarımızdan başka H. Said, Hacı Abdullah, Hacı Emin, Hacı Numan, Ayaklı Kütüphane ismiyle maruf Müftü Zade Muhammet Antaki, Ürgüplü Ahmet, Konyalı İsmail Hakkı, Kayserili İsmail efendiler ve daha daha...
Hadimi, manevi âlemde, mana deryasında öylesine yücelmiş ki, insanlık dünyasında hürmet kazanmıştır. Ruhu şad olsun. Çağının gelmiş geçmiş çağların Ulema’sı ve insanlık dünyasında tanınmış ün yapmış, hürmet kazanmıştır.
Hadimi’nin kurmuş olduğu medrese; vefatından 74 yıl sonra 1832 yılına kadar devam etmiştir. Daha sonra lise ve bir süre sonra da ortaokul düzeyinde talim ve tedrisata devam etmiştir.
Hadimi medresesi; geniş bir alana kurulmuş olduğu halde ortası boş üstü açık dikdörtgen biçiminde inşa edilmiş. İki katlı 400 odalı geniş dershaneleri olan tek blok halinde taş duvar yığma yapıdan oluşmakta idi. Hadimi Cami’inin yanın da bulunan bu medrese ve kapladığı geniş alan, ne hazindir ki: parça, parça edilip satılmış. Yerine plansız, derme çatma evler yapılmıştır.
Gönül isterdi ki: Bu medresenin yerine, bu memleketin güzide evlatlarına hizmet verecek, yeni neslimize hizmet veren yerler inşa edilmiş olsun. Tesisler yapılsın. O Allah dostunun ruhunu incitmeyecek hizmetler yapılsın.

HADİMİ KÜTÜPHANESİ
Hadimi kütüphanesi; Hacı Beşir Ağa’nın yardımı ile ve vasıtası ile yapılmış ve yine Hc. Beşir Ağanın delaletiyle Hc.1175, M.1761 de Divanı Hümayun Haceğanından (Hoca efendi-Ağa Çelebi) Osman Şuhudi’nin kitapları vakfedilmiştir.1935 de Konya Valisi Cemal Bardakcı’nın vazifeli bulunduğu dönemde Kitapların hepsi, Konya Yusuf Ağa kitaplığına getirilmiştir.
Hz. Hadimi’nin doğup büyüdüğü evin önünde bulunan Kütüphane Mimari özelliği, tarihi değeri ve kıymetiyle, çağının özel tuğla, horasan kireç harçla yığma yapı, kübik örme kemer, kubbe çatılı yapı; eski eser niteliği taşımaktadır.
Bu kütüphane; Sayın Kemal Hadimlinin Konya Valisi bulunduğu 1951 1954 yıllarında ilk kez esaslı bir onarım görmüş kütüphane kapısında bu tamirat belgesi asılıdır.

HADİMİ’nin MÜHRÜ
Mühürdeki yazı: Fasça: Ey Bari Huda bi Hak’ı hesti
Şes ciz’i mere medet firist’i İman eman, ten Türirs’i
İlim, amel, ferah’ı dest’i- yazılıdır.
Manası: Ey Allahım varlığın hakkı şu altı şeyi bana ver. İman ver, kötülüklerden beni koru, ilim ver, emrettiklerini tuttur, bana cömertlik ver, sıhhat ver.
BEYT
Sofi, kalbini kederden saf edendir
Onun yanın da meder de altun da müsavidir. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.