1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Padişahların Hassasiyeti
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Padişahların Hassasiyeti

A+A-
Dünya’da 3 kıtaya hükmetmiş, 600 yıl hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğunu bu noktaya getiren  şeylerin başında adalet başta gelir.

Padişahlar hiçbir zaman adaleti, İnsanlara  adil  davranmayı hiç terk etmemişler. Ülke için, İslam dini için, devletin bütünlüğü için her şeyi yapmışlardır. Saltanat koltuğuna çakılı kalmadan gerektiğinde savaşlarda ordunun en önünde yer almışlardır.
Osmanlı padişahlarının devlet ve millet hassasiyeti her şeyin üstünde idi. Bu hususta asla taviz vermezler, her kim devletin malına veya halka bir zarar vermek isterse onu şiddetle cezalandırırlardı.

Sultan  III. Selim Han sadrazamın vekili olan sadaret kaymakamına yazdığı bir mektup şöyledir:
Kaymakam Paşaya ,  Yeni padişah olduğumdan, devletimin bütün yapılan işlerini, bilhassa gelir ve giderlerin bilmek ve anlamak isterim. Çünkü bunları bilmek, benim için son derece gereklidir. Hem bu dünyada, hem de ahret gününde bundan hesaba çekileceğim. Bu hususta beni bilgilendirmeyip doğru bilgiler vermeyen kişiler Allah’ın gazabına uğrasın !”
“Gelir ve gideri bu tarafta konuşmak ve görüşmek orduda karışıklık meydana getirir diyorsun” Açıkça orduda  olanlar devletimin yok olmasını ister, düzeni istemezler diyenler demek istiyorsun. Ben padişahım, elbette her şeyin bir düzene girmesini istiyorum ve bu husus kati emrimdir. Hususiyle bu yapılanlar, Müslümanların beytülmaline ihanettir. Bu hususta siz bari insaflı davranın. Ne derece zorluk var ? Veya sizde din gayreti diye bir şey yok mu? Bu devletin gelir- gider defterlerini ortaya çıkarıp ehl-i vukuf ile görüşüp, danışıp verilmemesi gereken yerlere bir kuruş dahi harcama yapmayın Savaş gemilerine ve savaş hazırlıklarına ait giderlere elden geldiğince bir düzen verin. Giderler bu tarafta, zimmet defteri ordunun elinde nasıl olur?
Giderler nerede ise, gelirlerde orada olması gerekir. Bu hususta danışarak, doğru ve faydalı olan neyse onu yapın, Allah aşkına…
+++                  +++ 
İşte görüyorsunuz Osmanlı padişahlarının gelir, gider, adalet hakkındaki hassasiyetlerini. Bir kuruşu bile heba etmek istemeyişleri…
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitireyim.
Kamış ses verince
NEY oldum sanır.
İP gerilince,
YAY oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi.
APTAL  ata binince,
BEY   oldum sanır.
 
Bu yazı toplam 197 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.