1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Pak Yürekli Bir Hizmet Anlayışı İle Hareket
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Pak Yürekli Bir Hizmet Anlayışı İle Hareket

A+A-

Tahir Akyürek yeniden Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi. Konyamız için hayırlı olsun demekten öte diyecek sözümüz yok. Başkana da hayırlı olsun dileklerimizi buradan bizzat ileteyim.
Bu seçim sonucu başkan için dikkate alınması gereken bir iç hesaplaşma durumu söz konusu olacaktır. Konya’da uzun süredir bu görevi yürütmekte olan Sayın Akyürek’e karşı halkımızın bakış açısı önceki yıllardan farklı bir mecrada ilerlemektedir. Halktan kopuk olduğu düşüncesi fazlasıyla yaygın bir kanıdır. Bunun önüne bir geçmesi lazım. Halkın bu düşüncesini giderecek çabayı seçim çalışmalarında göstermesi gerekiyor.

Bir anlamda vatandaşla yüzleşmesi gerekiyor. Çok sayıda kişiden duymuş olduğum ifadede : “ Akyürek tekrar aday olursa AK Parti’ye oy vermem ” Bu tarz düşüncelerini ifade eden etrafta çok insanla karşılaştım. Dost kelamı olarak başkanın tedbirli olmasını acizane tavsiye ediyorum.
Seçim çalışmaları esnasında kazanıncaya kadar halkın içinde görüntüsü vermesinin, insanlar üzerinde daha da çok negatif tesir bıraktığını açıkça ifade etmek istiyorum. Bu sebeple AK Parti etiketi ile hareket ettiği takdirde Konya gibi bir yerde kılını bile kıpırdatmadan seçimi kazanacağı düşüncesiyle yerinde oturup seçim sonucunu bile beklemesi yeterli gelecektir.
Ama halkıyla iç içe ve gerçekten samimi bir yönetici olma azminde ise etrafında kümelenen şakşakçıları elinin tersiyle iterek halka kucak açmasını şiddetle öneririm. Ben burada Konya’mız genelinde görüneni objektif bakış açısıyla ortaya koyuyorum. Benim bugüne kadar belediyeden herhangi bir menfaatim Allah’a şükürler olsun ki olmamıştır. Kamuya mal olmuş bir kurumdan gelecek en ufak bir menfaatin hem bu dünyada hem de uhrevi alemde başıma bela olmasını asla istemem. Ama birçok çevre tarafından dile getirilen belediyeden bir takım yerlere destek adı altında sağlandığı ifade edilen maddi kaynaktan ötürü bir rahatsızlık olduğunu ifade etmeliyim. Kısacası bugüne kadar yerleşegelmiş statükocu yapıya bir dur demesi ve bembeyaz bir sayfa açması kendi menfaatine olacaktır.

Daha önce belediyeye birkaç defa işim düşmüştü. Asla ve asla kişisel hiçbir menfaatim olmayan yabancı bir ülke belediyelerinden uluslararası organizasyon çalışmalarına Konya Belediyemizin katılımına dair talepler olmuştu. Karşı taraftan belediye başkanı tarafından kaleme alınan bir mektubu belediyeye ulaştırdığım halde iki satır cevap alamamam karşısında şoke olmuştum. Büyükşehir Belediyesinden netice alamadığım için konuyu Meram Belediye Başkanı Sayın Serdar Kalaycı’ya bizzat iletmiştim. Sağolsun başkan tarafından teklifim kabul gördü. Ama karşı tarafla temasa geçtikten sonra, belediyelerin eşit şartlara haiz olmamasından ötürü olumlu yanıt alamadık. Çünkü karşı tarafta nüfusu 1 milyonun üstünde bir il merkezinin belediyesinin etkinliğine ilçe belediyesi olarak katılma teklifimiz kabul görmedi. Bugüne kadar Konya Belediyesi’nden başka hiçbir şahsi beklentim olmamıştır. Sadece su parası ve emlak vergilerini ödeme dışında da o kapıdan girmeyi asla düşünmek bile istemiyorum.

Bu yazdıklarımdan Sayın başkanın ne kadar malumatı var bilemem ama kamuoyunun zihninde biriken bir takım istifhamlara bir son vermediği ya da veremediği takdirde bu seçimde çapı ne olur bilemem ama bir tökezleme yaşayacaktır.

Sayın başbakanın bu anlattıklarımdan haberi olsaydı sonuç ne olurdu? Onu da bilemiyorum. Ama Tahir Akyürek’inde içinde olduğu bir ön eleme ve tespit çalışması yapılması çok iyi olurdu. Konya’da başka bir seçenek yokmuşçasına dayatılan isme mecbur bırakılmanın da bir yere kadar hükmü geçer. O hükmün bu seçim döneminde sona ermesi muhtemeldir.
Sayın Akyürek, soyadı gibi insanların karşısına ak bir yürekle çıkmalı ve etrafında ki parazitleri elinin tersiyle itmesini bilmelidir. Çünkü bu seçimde mevcut durumdan kaynaklanan sebeplerle bir oy düşmesi yaşanacak. Ama bunun oranı ne derece olur onu şimdiden kestirmek güç. Başkanın bir dahaki dönemde böylesine durumların yaşanmayacağına dair insanların kalbine ferahlık verecek girişimlerde bulunmasının zamanı gelmiştir. Tıkanan damarların açılması ve sistemin düzenli işleyişinin sağlanmasında ki en mantıklı girişim olacaktır.
Ömür geldi geçiyor Sayın Başkan…

Sakın hakkı savunmaktan taviz vermeyin. Buna meyledenleri ve meylettirenleri yakıcı ateşin azabından haberdar edin. Bugün toprağın üstündeyiz. Yarın belki de altındayız.
Sadece doğruların yanında yer almanız gerekir.
Birde bu dönem kazanırsanız özellikle alt yapı yatırımlarıyla alakalı danışmanlar mıdır müdürler midir bilmiyorum da onlarında kulakları çekilmeli yetisiz olanların temizlenmesi gerekmektedir. Konya’mızın geleceğe dönük ferasetli bir yönetim anlayışından mahrum kaldığını ifade etmekte yarar var.

Konyamız her şeyin en güzeline layıktır.
Unutmayalım.
 

Bu yazı toplam 207 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.