Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Paket (2)

A+A-

Dünkü yazımda paketten bahsetti. Getirdiklerini sıralamaya çalıştım. Dün yine partilerin grup toplantıları vardı.
AK partililer paketi savunurken, diğer partilerden MHP bu paket için ateş püskürdü. CHP ise bizim fikrimizi kopyalamışlar ancak kötü bir kopya demekle paketi eleştirdi.
Uzman ve yazarlar demokratikleşme paketini yorumladı. Yazarlar, pakette Alevilerle ilgili düzenlemenin eksik olduğu konusunda ortak fikir beyan etti.
Benim şahsi fikrim ise Demokratikleşme Paketini, genel olarak olumlu. Böyle bir paketi eleştirmenin özgürlüklerin genişletilmesini savunun insanlar açısından doğru olmadığını düşünüyorum.
Paket ile ilgili şuandaki tek eleştirim seçim sisteminin gerçekten demokratikleştirilmemesidir. Elbette başka yönleri de var. Zamanı geldiğince bunları da yazacağım. Seçim sisteminin tartışmaya ve partilerle müzakereye açılması da olumludur. Buradan çıkacak sonuca göre hükümet hareket etmelidir.
Paket genelde yasal ve idari olarak iki ana başlıktan oluşmakla birlikte bugüne kadar basında yer alan ve yazılan maddelerin çoğunu içerdi. Seçim barajı konusunda Başbakan'ın üç alternatif sunması seçim sistemiyle ilgili uzun bir tartışma dönemini ateşleyeceğe benziyor.
Aslında şu an itibariyle kesin hatlara dayanan bir değerlendirme yapmak da acelecilik olabilir. Çünkü meclise yasal düzenlemeler getirildiğinde bunların çerçevesi belli ölçülerde belli boyutlara taşınabilir.
Ayrıca resmi üniforma giyilmesi gereken meslekler ile yargı mensuplarını hariç tutan devlette başörtü uygulaması da hükümetin atması beklenen adımlardan biriydi.Ancak gelecekte bu uygulamanın nasıl bir ayrımcılık ve rahatsızlık getireceğini de iyi hesaplamak gerekmektedir.
Kürt sorunuyla ilgili başka beklenen adımlar da vardı. Ama şu an itibariyle paketin BDP çevrelerinden eleştiri alması muhtemel. Ancak milliyetçi çevrelerden de aksi yönde paketin bazı temel unsurları zedelediği şeklinde tehditlerde geleceğe benziyor.
Başbakan Erdoğan başlangıçta sanki bir balkon konuşması yaptı. Açıklanan paket toplumun çeşitli kesimlerine Kürtlere, Alevilere, romanlara ciddi çiçek atan bir paket. Oralardaki yasakların kaldırılması aslında demokratik bir adım. Bir yandan geçen yıl AKP'nin son kongresindeki veda konuşmasını hatırlatırken, bir yandan da önümüzdeki temmuz ayında yapılacak olan seçimler için cumhurbaşkanlığı hamlesi gibi geldi.
İmralı ile yapılan görüşmeler sonucunda, Erdoğan her ne kadar bu dayatma ve pazarlık değil dese de Kürtlere önemli haklar tanındığı ortada. Bence bunlar doğru adımlar. Yer isimlerinin Kürtçe kullanılabilecek olması, özel okulda olmak kaydıyla Kürtçe eğitimin yolunun açılması, Kürtçe propagandanın yolunun açılması önemli adımlar.Ancak bütün bunlar gelecekte eğitimin okullarımızda başka dillere kaymasını sağlayan bir temel olmasını herhalde Türk milleti olarak istemeyiz.
Paketle ilgili bir sürpriz yok. Bunların hepsini geçtiğimiz haftalarda kuşlardan bölük pörçük de olsa dinlemiştik. BDP açısından somut heyecan verici bir şey olmadığını düşünüyorum. BDP bu işten çok memnun kalmayacak. Zaten BDP’liler ve Gültan Kışanak açıkca dillendirdi.
Şimdi bekleyip görelim. Başbakan bazı beklentilere cevap bulamayan kesimlere de bu paketin arkası gelecek dedi. Ne getirecek, ne götürecek birlikte göreceğiz.
Yazımızı bir fıkra ile noktalayalım :
Pala bıyıklı bir adam kahveye girerek birine sorar :
- Burası yalancı şahitler kahvesiymiş, öyle mi ?
-Evet, ne konuda şahit lazımdı?
-Bir borç meselesi…
-Vay alçak vay, hala borcunu ödemedi mi size ?
-Hayır, hayır, borçlu benim.
-Yahu, borcunu ödedin ya sen. Kaç kere ödeyeceksin abi?


 

Bu yazı toplam 199 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.