1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Paketin Artcıları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Paketin Artcıları

A+A-

İslam alemi için en kutsal günlerden birisi olan Kurban Bayramına artık sayılı günler kaldı. İnsanlarda bir telaş var. Siyasetçiler smokinleri giydi, Kurban Bayramı ve sonrasında köy, köy kasaba kasaba dolaşacaklar, bayramlaşacaklar…
Bu sayede ise kendi politikalarını anlatacaklar. Belediye Başkanları ve aday adayları da aynı durumda. Akşehir’de CHP için yollara düşen, CHP için her şeyimi veririm diyen, Adsız beldesinden Belediye Başkanı seçilen, ancak beldelerin iptali ile apoletleri sökülen Türkan Pınar Çiğdem’de saf değiştirip AK partiden Akşehir Belediye Başkanı Aday adaylığına soyundu.
Bu günlerde dün siyaha “beyaz”, bugün beyaza siyah diyenler, saf değiştirenler elbette olacaktır. Ben pek anlamam ama, bunun adına da siyaset diyorlar. Bir zamanlar Afyon Milletvekili bir günde 3 parti değiştirmişti de adı “Fırıldak Kube”ye çıkmıştı.
Neyse hayırlısı…
Bence Kurban bayramında siyasetçilerin kullanacakları en iyi malzemenin “Demokratikleşme paketi” olacağını düşünüyorum. Duruma göre pahalılık ve ekonomi de sırada kendisine yer alacak.
AK Parti’nin ve Başbakan Erdoğan’ın “Demokratikleşme Piketi”nin öncü artçıları vardı. Şimdi ise sonrası artçıları var.İşte siyaset.
Ama bu etkilerin daha devam edeceği ve toplumun tüm katmanlarında yarattığı ve yaratacağı etkilerin "halka teorisi" gereği yayılarak kılcal damarlara kadar gideceği açık. Pakette nelerin olduğu, nelerin olmadığı ve olması gerektiğiyle ilgili tek tek detaya girmek istemiyorum. Bunu üç aşağı, beş yukarı herkes gördü.
Bunun yerine, dün ve bugün ile yarını anlatacak bir analiz yapalım isterseniz. Çünkü, dün itibarıyla hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağı bir kez daha kayıtlara geçirildi.
Daha düne kadar yaygın olan toplum nizamının kurgulayıcılarının, dönemin yöneticilerini ikna eden koşullarını hatırlatması da o yüzden zaten. Ama bugün artık çok farklı. Paradigmalar değişti. Türkiye'nin gelecek 10 yıl içinde dünyanın 10. büyük ekonomik gücü haline gelmesi de hayal değil. Tabi ki, gerçekçi ve doğru politikalarla ve yönetimlerle olabilir. Yoksa ufukta gördüğümüz serap’a da dönebilir.
İyimser olarak baktığımızda ve yurtseverlik profiline girdiğimizde kim istemez ki, Türkiye’nin yükselmesini, kalkınmamasını. Devekuşu gibi de kafamızı kuma sokmamak gerekir.Sloganla, hamasetle bir yere varmak mümkün değildir.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu yılın ilk 9 ayında bütçe açığının 4,5 milyar lira, faiz dışı fazlanın ise 39.3 milyar olduğunu belirtti. Vergi gelirleri yüzde 19 artarken, bütçe giderleri önceki yıla göre yüzde 14.1 gelirler ise yüzde 19 oranında arttığını bildiriyor. Mali Uzmanlar bunun analizini yapacaklardır. Ancak, bunun için sadece ekonomik dönüşüm değil, demokratik dönüşüm de şart. 30 yılı aşan gecikmenin sorumlusunu aramak yerine, önümüze bakmak ve yapılacakları konuşmak da en sağlıklı olan.
AK partinin savunucusu değilim. Karakterim olarak her zaman doğruya doğru, eğriye eğriyi her platforma kendimce savunmuşumdur. Paketle ilgili yapılan yorumlara bakıyorum, eksik diyen, hayal kırıklığı diyenlere sesleniyorum. Peki, siz ne diyorsunuz? Düne takılmak ve yapılmak istenilenleri eleştirmek dışında nedir önerileriniz?
Artık sadece korku ve endişe pompalayarak iktidar olma dönemi bitti. Evrensel değerlere öncelik veren ve mutlaka eleştiren ama değişim ihtiyacına yüzünü çeviren veya yok sayan şekilde değil, güven veren ve çağdaş eleştiri ve öneriler siyasi partiler ve iktidar taliplileri siyasi kadrolar bunu getirmelidir. Dogmatik, basmakalıp sözler kimseyi tatmin etmiyor.
Güven vermenin yolu inanın buradan geçiyor.
Tartışmaktan korkmayın. Bu paket ne ilk ne de son, Başbakan Erdoğan'ın da dediği gibi...
Ancak tartışırken de kendi projelerinizi halka açık ve net biçimde sunmalısınız.Hiç bir zaman yanılmayan, ancak duygu rüzgârına kapılan, Milletin vicdan terazisi bunu ölçüp tartacak ve ona göre notunu verecektir. Bu not verme de sanırım en iyi sandıkta ortaya çıkacaktır.
 

Bu yazı toplam 196 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum