1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Panko Birlik ve Kombassan
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Panko Birlik ve Kombassan

A+A-

Geçen gün meyil adresine iki elektronik ileti geldi.
Baktım ve Ekonomist dergisinin “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” araştırması sonuçlandığı yazıyordu. Geçen yıl 8. sırada yer alan Konya Şeker bu yıl bir basamak daha ilerleyerek 7. sıraya yükselmiş.
Anadolu 500’de Konya’dan 27 şirket yer alırken, Konya Şeker, iller bazında Konya birincisi olarak listenin zirvesine adını yazdırmış. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk araştırmayla ilgili değerlendirmesinde, “Ekonomist’in üç büyük il dışında Anadolu’nun 78 ilinde gerçekleştirdiği Anadolu 500 araştırmasında Anadolu ekonomisine öncülük eden Konya Şeker’in ilk 10 şirket arasında yer alması ve geçen yıla göre zirveye bir adım daha yaklaşması bizim için büyük bir gurur kaynağıdır ve bu başarı kuruma da büyük bir mesuliyet yüklemiştir” diye mesaj vermiş.
Panko Birlik Başkanı Recep Konuk, geçen hafta sonunda da pancar alımlarının başlaması nedeniyle Çumpa Şeker Fabrıkasında bir dizi açıklama ve fabrıkayı meslektaşlarıma gezdirdi. Şahsımında davet edilmesine karşın, daha önce planlanmış başka bir toplantı nedeniyle bu toplantıya katılamadım. Arkadaşların bu toplantı ile ilgili bilgileri size aktarmışlardır.
Ekonomist dergisinin Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) katkılarıyla 11 yıldır sürdürdüğü “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” araştırması sonuçlarına göre Araştırmada üç büyük ilin dışında faaliyet gösteren, büyük holdinglere bağlı olmayan ve yabancı sermaye payı yüzde 50’nin altında olan şirketler, Anadolu Şirketi olarak kabul ediliyor. 2013’te Anadolu 500’de birinciliği Hatay’da faaliyet gösteren Tosçelik aldı. Geçen yıl 8. sırada yer alan Konya Şeker ise bir basamak ilerleyerek 7. sıraya yükseldi ve zirveye bir adım daha yaklaştı. Araştırmada Anadolu Şirketleri net satışlarına diğer bir deyişle cirolarına göre sıralanıyor. Toplam 900 milyon TL öz sermayeye sahip olan ve 3000’in üzerinde çalışanı bulunan Konya Şeker 2013 yılında 1 milyar 887 milyon 246 bin 354 TL ciro, 27 milyon 696 bin 499 Dolar ihracat ve 13 milyon 727 bin 698 TL vergi öncesi kâr gerçekleştirdi.
2012’de yalnızca yüzde 2.6 olan Anadolu 500’ün toplam cirosundaki reel artış geçen yıl yüzde 7.4’e çıktı. Daha çok iç talepteki toparlanmadan kaynaklanan bu büyüme Anadolu 500’ün toplam kârındaki reel artışın da hızlanmasını ve yüzde 17.5’i bulmasını sağladı. Ancak küresel ekonomideki durgunluk yüzünden ihracattaki artış yine düşük oldu ve yüzde 4.5 olarak gerçekleşti. İstihdamdaki artış da düşük kaldı ve sadece yüzde 4.1 olarak gerçekleşti.
Anadolu 500’de Konya’dan 27 şirket yer alırken, Konya Şeker, iller bazında Konya birincisi olarak listenin zirvesinde yer aldı. Listede en fazla şirket ile Bursa yer alırken Konya listeye en fazla şirket sokan 6. il oldu.
Ekonominin nabzını tutan her araştırmada Konya Şeker’in öne çıktığı görülüyor. Bu bir Konyalı olarak beni ziyadesiyle sevindiriyor. Konya’mızın ekonomisinin büyümesi, Türk ekonomisi içinde yer alması gurur vericidir. Bu tabloyu hazırlayanlara teşekkür etmek gerekir.
Konya Ovası dünyanın en önemli tarımsal üretim havzalarından biridir. Bunu değerlendirmemiz gerekir. Bu noktada Panko Birlik en önde görülmektedir.
Bu tablo PANKO BİRLİK ile Türk çiftçisinin attığı adımdır. Konya Şeker’in başarısı aynı zamanda ülke çiftçisinin sürece dâhil olduğunda başarabileceklerinin göstergesidir.
Tabi ki Konyamızın bu alanda yüz akı olan başka bir kurumu ve şirketi de Kombassan’dır. Kombassan’da derginin araştırmalarında ilk 500’e giren firmaları arasında yer alıyor.
2013 yılı için Ekonomist'in Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) katkılarıyla yaptığı "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" araştırması sonuçları içinde Kombassan’da bulunuyor.
“En Büyük 500 Şirket” sıralamasında, Kombassan Kağıt, Kompen, Komgıda, Komyapı ve Muratlı Karton olmak üzere 5 Kombassan şirketi yer aldı.
Kombassan Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" arasında, Kombassan Kağıt, Kompen, Komgıda, Komyapı ve Muratlı Karton olmak üzere 5 şirketimizle yer almaktayız. Geçen yıla oranla bu şirketlerimiz cirolarını ortalama yüzde 10’a yakın artırarak önemli bir başarıya imza atmışlardır.
Genel olarak Grubumuzu değerlendirdiğimizde ise; 2013 yılı verileri itibariyle ciromuz 1 milyar TL nın üzerinde gerçekleşmiş olup, planladığımız hedefleri önemli ölçüde yakaladık. Ciromuzun önemli sayılabilecek 250 milyon liralık bir kısmı ihracattan kaynaklanmakta. Grubumuz, 2013 yılında yaklaşık 100 milyon TL yeni yatırım gerçekleştirdi. Ayrıca, Grubumuz şirketlerinde gerçekleştirilen istihdamla işsizliğin azaltılmasına kayda değer bir katkı sağlamaktayız. Bu başarıyı bizlere yaşatan yönetici ve çalışanlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.
Yurt içinde ve dışında faaliyetlerine devam eden Kombassan’ın En Büyük 500 listesine giren şirketlerinden Kombassan Kağıt, ülkemizde 1. Hamur kağıt üreten 4 tesisten biri. Kombassan Kağıt devam eden yatırımlarıyla karton, mikrodalga oluklu kutu ambalaj ve mikro dopel kutu imalatı yanında, A4 ebatlarında SpeedCopy, UltraCopy fotokopi kağıtları ve Komeks markalı Defter üretimi ve %100 beyazlatılmış kimyasal selüloz kullanarak 60 gr/m²'den 160 gr/m² ye kadar birinci hamur kağıdı, istenilen ölçüde ve gramajda ebat ve bobin kağıt seçeneklerini müşterilerine sunmakta.
PVC sektöründe Konya'da toplam 135 bin m² alanda PVC Profil ve PVC Profil'den mamül Kapı Pencere ayrıca Isıcam (çiftcam) üretimi yapan Kompen geçen yıl yaklaşık 5 milyon TL değerinde kapasite artırımı ve üretim hattı yatırımı ile makine yenileme, demirbaş yatırımını gerçekleştirdi.
Gönlümüz isterki, Konya’mızdan böylesi dev şirketler Konya ve Türk ekonomisine katkı yapsın.

 

Bu yazı toplam 170 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum