1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Paranın Değersizi Olmaz
Paranın Değersizi Olmaz

Paranın Değersizi Olmaz

Mağaza ve marketlerin uyguladığı satış tekniği ile para üstü olarak kasada bırakılan 1kuruşlar işletmelere aylık 20 bin lira civarında getiri sağlıyor. Konya Tüketiciler Birliği Başkanı Mustafa Dinç, 1 kuruşlar sebebiyle enflasyonun da yarım puan civarınd

A+A-

Alışveriş merkezleri, mağazalar ve barkod sistemli çalışan işletmelerde yapılan uygulamayı anlatan Tüketiciler Birliği Konya Şubesi Başkanı Mustafa Dinç, vatandaşları 1 kuruşlar konusunda duyarlı olmaya davet etti. Kasada ödemelerin yapıldığı esnada küsuratlı tutarların ödenmemesinin özelde bakınca basit hesap ancak Türkiye geneline bakınca çok büyük hesapları ortaya çıkardığını söyledi. Bir kuruş dahi olsa para üstlerini istemenin ayıp ya da günah bir şey olmadığına dikkat çeken Başkan Dinç, “Son yıllarda neredeyse her mağaza ve işletmede bu tür fiyatlandırmalar karşımıza çıkabiliyor. Burada esas alınması gereken konu nakit ödemeler. Kredi kartı ve banka kartı ile yapılan ödemelerde kuruşu kuruşuna ödeme söz konusu olurken, nakit yapılan ödemelerde mağazanın kasasında bulunan en küçük para küsuratı belirliyor. Buna bağlı olarak kasada kalan para üstünüz 1 kuruş ile 10 kuruş arasında hatta daha büyük alışverişlerde 1 liraya kadar çıkabiliyor.”dedi.

AYLIK 20 BİN LİRA GELİR
20-30 adet kasaya sahip bir markette 1 kuruş üzerinden oluşabilecek gelire dikkat çeken Başkan Dinç, “Örneğin 20 kasası olan bir markette her işlemden 1 kuruş 2 kuruş kestiğinizi düşünürseniz, akşama kadar da 20 kasada aynı durumun yaşandığını düşünürseniz. Çok büyük tutarlar firmaların kasasına gidiyor. Şöyle ki bir marketin bu şekilde elde ettiği gelir aylık 20-25 bin lirayı geçebiliyor. Bu sadece para üstündeki kuruşların verilmemesiyle elde edilen gelir. Burada önemli olan noktalardan biri bu paraların kayıtlarda görünmemesi. Fiş 19 lira 96 kuruş ise ödenen tutar 20 lira oluyor ve 4 kuruş kayıt dışı olarak işletmede kalıyor. Bu kazançlar vergisiz olması sebebiyle aynı zamanda yasa dışı kazanç olarak da değerlendirilebilir. En önemli hususlardan biri de kul hakkı noktasında. Miktarın büyük ya da küçük olması haramı helali ya da hakkı değiştirmez. Kişilerin isteği dışında elde edilen bir gelir olması sebebiyle haksız elde edilmiş bir gelir oluyor.”diye konuştu.

SİTEM AYNI UYGULAMA FARKLI
Avrupa’da aynı satış tekniğinin bulunduğunu hatta daha yaygın kullanıldığını aktaran Dinç, “Bu sistemle Avrupa’da ve çeşitli ülkelerde karşılıyoruz. Orada gayet normal bir şekilde sistem işleyişini sürdürüyor. Yalnız sistemin uygulamasında farklılık söz konusu. Bizde 1 kuruşlar iki kuruşlar verilmezken, orada 1 sentinizi almadan çıktığınızda arkanızdan mağaza çalışanı koşarak geliyor ve paranızın üzerini veriyor.”diyerek sistemdeki farklılığı açıkladı.

ENFLASYONA ZARAR VERİYOR
Kasada kaybolan 1 kuruşların ülke ekonomisini de ciddi zarar verdiğini vurgulayan Başkan Mustafa Dinç, Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz’ın döneminde 1 kuruşlarla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptığını hatırlattı. Durmuş Yılmaz’ın o dönemde söylediği ‘kasada kalan 1 kuruşlar Türkiye’deki enflasyona yarım puana kadar olumsuz yönde etki ediyor’ sözünü tekrar eden Başkan Dinç, “Durmuş Yılmaz bunu söylediğinde Türkiye’de enflasyon yüzde 7 civarındaydı. Bu durumdaki ciddiyeti şöylede anlayabiliriz. Enflasyondaki 1 puanlık değişim ülke ekonomisinde milyon liralara tekabül ediyor. Böyle düşünürsek kasalardan almadığımız bir kuruşlar ülke ekonomisine milyonlarca lira zarar veriyor. Aslında çok ciddi bir konu ama vatandaşlarımız duyarlı olmadığı sürece elimizden bir şey gelmiyor.”diyebiliriz.

ÖMÜRDE 600 LİRA KAYIP
Bir kişinin her gün iki defa marketten ya da çeşitli yerlerden alışveriş yaptığını düşündüğümüzde hayatı boyunca ne kadarlık bir kayıp yaşayacağını aktaran Tüketiciler Birliği Başkanı Mustafa Dinç, “Her gün ortalama iki defa markete gittiğimizi ve her gittiğimizde bir kuruşumuzu bıraktığımızı düşünürsek, alışveriş yaparak geçirdiğimiz 50 yılda 600 liraya yakın kaybımız oluyor. Bu 1 kişinin sadece bir kuruşlarından mağaza ve marketlere bıraktığı para. 50 yılda 80 milyonluk bir ülkenin hepsinin 600 lira bıraktığını düşünürsek sanırım durumun ciddiyeti kavrayabiliriz. Bu giderlerin tamamının kayıt dışı kaldığını da unutmamakta fayda var.”ifadelerine yer verdi.

PARANIN DEĞERSİZİ OLMAZ
Paranın küçüğünün de büyüğünün de değerinin eşit olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Dinç, toplumun artık küçük paralara gerçekten değer vermediğine dikkat çekti. Çoğu zaman 50 kuruş ya da 1 liraya kadar olan paraların yolda görüldüğünde bile alınmadığını belirterek, “Kasa almadığımız para üstleri, yolda görüp geçtiğimiz para üstleri ve çocukların eline verip kaybettiğimiz o küçük paraların birleşimi aslında bizim ekonomimizi oluşturuyor. 1 kuruşta olsa yüz lira da kayıp görülen kayıtların dışına çıkan miktarların tamamı ülke ekonomisine zarar veriyor. Vatandaşlarımızın paraya değer vermesi lazım. Bunun bir alışkanlık haline getirilmesi lazım. Eskilerin bir tabiri vardır; ‘İşten artmaz, dişten artar’ diye. Çok para kazanmakla değil, paramızı muhafaza etmek ve tasarruf etmekle birikim yapabiliriz. Marketlerde bu tabi ki bu tutarlar 1 kuruş 2 kuruş ama bu bazı yerlerde liraları da bulabiliyor. Kaybın bu boyutu da es geçilmemeli. Bozuğunuz yok mu diye soran esnafa üstü kalsın dememiz bile aslında ülkeye ve bizlere zarar veriyor. Küçük paraların da birikince değer kazandığını unutmadan alışverişlerimizi yapmalı ve paramıza değer vermeliyiz. “dedi./Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.