1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. PARLAMENTER SİSTEM DÜNLE GİTTİ CANCAĞAZIM
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

PARLAMENTER SİSTEM DÜNLE GİTTİ CANCAĞAZIM

A+A-

Referandumun sonuçlarına göre Türkiye sistem değiştirmiştir. Bu çok, çok, çok önemli bir netice. 1950 yılından beri devam eden Parlamenter sistem kalktı onun yerine Cumhurbaşkanlığı sistemi geldi.

b- Artık koalisyonlar dönemi sona erecek. Yeni sistemde seçim biter bitmez hükümet kurulmuş olacak. Tabi Cumhurbaşkanı seçilebilmek için- bu referandum sonuçları da göstermiştir ki- çok büyük bir uzlaşma gerekecek. Yani Cumhurbaşkanı olacak kişi, seçim döneminde (seçilebilmek için) çok değişik siyasi ve sosyal sınıflarla “koalisyon” kurmak zorunda olacak.

c- Seçildikten sonra ise eğer mecliste kendi partisi büyük çoğunluğu elde edememişse, yapacağı bazı önemli icraatlar için muhalefet vekilleri ile anlaşma yolları arayacak… Kısaca yepyeni, çok değişik bir sistemle tanıştı milletimiz. İnşallah bu sistem Parlamenter sistemden daha iyi olacak. Rahmetli yani Parlamenter sistem (istihza için demiyorum akıldan kalsın diye söylüyorum ) iyiydi, hoştu, narindi, naifti de….De si şu: rahmetli 27 Mayıs darbesinden sonra bir türlü kendine gelememişti. Bu darbe onun zihninde, kalbinde, bedeninde onulmaz yaralar açtı. P. Sistem, İki de bir “DARBE GRİBİNE” yakalanır, bazen aylarca, bazen yıllarca hastanede kalır vazifelerini yerine getiremezdi. Tek partilerin ve güçlü liderlerin iktidarları döneminde ( DP, AP, ANAP. Ak Parti) biraz kendine gelir gibi olan Parl. Sistem hemen ardından koalisyonlar dönemine girer, zayıflar, sesi soluğu kesilir, hükmedemez olurdu. Böyle dönemlerde devlet yönetimi krize girer meşru olmayan özneler sahne alırdı. ( 71 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 367 krizi, 28 Nisan E muhtırası, Ak Partiye kapatma davası…) Yeni sistem bu duruma mani olacak silahlarla donatılmış görünüyor. Şunu da söylemek gerek Sistem elbette önemli, lakin vatandaşların kalitesi (çalışkanlığı, dürüstlüğü, adil olması, tok gözlü oluşu, rüşvetten kayırmadan uzak durması…) çok daha önemli. Yeni sistmde demokrasiye bir şeycikler olmuyor, çünkü mühür yine millette olacak. Yine belirli aralıklarla, Hukukun kontrolünde seçimler yapılacak.

GİDEN GELSEYDİ DEDEN GELİRDİ

Türkiye toplumu olarak şimdi yapacağımız en önemli iş, bu yeni sistemi en iyi şekilde anlayıp çalıştırmak. Giden gitti! Elbette ayrılık kolay değil. Kendisi ile 1950 den beri bir birlikteliğimiz vardı. Lakin “Giden gelseydi deden gelirdi” demiş atalarımız.” Ölünün” arkasından konuşmayı doğru saymaz inancımız. 14 Mayıs 1950 yılında doğan Parlamenter sistem ömrünü 16 Nisan 2017 de milleti oyları ile tamamladı. Şimdi Akıllı siyasetçiler ve gruplar günlerce parlamenter sistemin ardından ağıt yakmak yerine, yeni gelen sistemi anlamaya ve “ bu yeni sistemle nasıl başkan olabilirim, parlamentoda nasıl çoğunluğu elde edebilirim ?” sorularını sorarak çalışmaya başlar. Çünkü seçim çok yakın. Normal dönemde olsa bile Kasım 2019 da.

Bu referandum çok değişik oldu. En büyük değişiklik CHP de oldu. Çünkü CHP tarihte ilk defa kavgasız, dövüşsüz, hırçınlıktan, kavgadan, sertlikten uzak, kurumlara vesayet odaklarına değil halka dayanarak netice almak istedi ve bence de iyi bir sonuç elde etti. Meclisteki o kavgalı o kanlı dönemden sonra Anayasa mahkemesine gitmeyerek, kavgadan dövüşten ırak, makul, mantıklı, sakin bir kampanya ile güzel bir sonuç elde etti. (Yalnız Sonuçlardan sonra YSK ile ilgili çıkışları bu gidişata zıt!)

Referandumdaki oy oranının birbirine yakın olması bence çok olumsuz değil.Yani bazılarını olumsuzluk olarak nitelediği "Ülke ikiye bölündü" cümlesi çok komik. Çünkü referandumda zaten iki tercih vardı. Sonuç Yüzde 60 evet çıksaydı muhalefet tarafı büyük bir ümitsizliğe düşecek, büyük bir karamsarlığa kapılacak , “Seçim meçim hava civa kardeşim! Olmuyor olmuyor! Bu milletle biz hiçbir zaman iktidar olamayız “diyerek öfkeye kapılacak, kine bürünecekti. Akılcı ve mantıksal bir davranış yerine duygusal bir tepki vereceklerdi ki Maazallah bu durumun neticesi herkesi, her kesimi olumsuz etkilerdi. Şimdi CHP başta olmak üzere muhalefet şunu gördü: Demek ki Ak Parti, demek ki Erdoğan yenilmez değil. Tüm -onların deyimi ile- olanaksızlığa rağmen, bak az daha referandumu kazanıyorduk. Başkanlık seçiminde iyi bir lider bulup, güzel bir çalışma yaparsak başkanlığı kazanabiliriz…”

Başlığa dönersek şimdi siyasetle uğraşan herkesin, her liderin, her partinin diyeceği şu olmalı: Parlementer Sistem Dünle Gitti Cancağazım, Şimdi Başkanlık sistemini konuşmak Lazım

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.