1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Parlamenter Sistem İyi De
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Parlamenter Sistem İyi De

A+A-

Malum, son ayların en gözde mevzuu referandum. Son seçimde Ak Parti Anayasa değişikliğini halka (referanduma) götürecek vekil sayısına ulaşmamıştı. Bu nedenle de Erdoğanın yıllardır dile getirdiği (daha önce Demirel Özal Erbakan Türkeş de aynı arzuyu dile getirmişlerdi) fakat yeterli vekil sayısı olmadığı için geçici olarak rafa kaldırılan başkanlı sistemi meselesi , MHP lideri Bahçelinin omuz vermesi ile tekrar gündeme oturdu. Meclisteki kavgalı, dövüşlü, burun kırmalı, ayak ısırmalı, boyun zedelemeli…” Görüşmelerden sonra teklif kabul edilerek halka sunulacak hale geldi. Bundan sonrası halka kalmış bir iş. Halk evet derse yapılan bu sistem değişikliği kabul edilecek, hayır derse reddolunacak.
Yapılacak18 maddelik bu değişikliği daha iyi anlayabilmek için birkaç soru soru sorup cevabını verelim:

1-Sayın Bahçeli böyle bir zamanda niçin böyle bir değişikliği ortaya attı?

2- 18 maddelik bu değişikliğin özü ne?

3- Cumhurbaşkanı zaten çok büyük yetkilere sahipken niçin bu değişiklikleri istiyor…?
Cevap 1- MHP liderinin başkanlık sistemine karşı söylem ve duruşu belli idi. E ne değişti de bahçeli söylem değiştirdi? Son aylarda böyle bir şeye öncülük etmesinin altında yatan ana nedenleri Sayın lider ve parti ileri gelenleri şöyle açıklıyor: 15 Temmuz hain girişiminin ortaya çıkarttığı gerçekler ile, terör örgütlerini (tasmalıları) devleti yıkmak vatanı bölmek üzere Batılı emperyalist güçlerin içte ve dışta hareketlendirmesi. Bu büyük tehlikelerin ancak yeni bir sistemle aşılabilir düşüncesi.
Cevap 2- 18 maddelik değişikliğin özü şu: Devlet yönetiminde yönetim gücünün çok başlı olması. Bu durumun getirdiği yavaşlık ve dağınıklık. Bürokrasi çarkının çok yavaş çalışması.
Cevap 3- 82 Anayasası zaten cumhurbaşkanına öyle yetkiler vermiş ki şu anda i istese Sayın Erdoğan, sorgusuz sualsiz MECLİSİ FESHEBEDEBİLİYOR (* Anayasa’nın 116. maddesindeki koşulların oluşması hâlinde TBMM’yi (Türkiye Büyük Millet Meclisi) feshedip seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. ) E ne Sayın Erdoğan daha ne istiyor? Şunu istiyor: A- Anayasada, “seçilen Cumhurbaşkanı tarafsız olur, partisi ile ilişiklerini keser…” diyor. İşte bu maddeler uygulama ile teoriyi zıtlaştırıyor. Bir de Sayın Erdoğan iki başlılığa son vermek istiyor. Ve en önemlisi devleti ve ülkeyi içte ve dışta çevreleyen büyük tehlikelere karşı ancak bu yeni sistemle baş edilebileceğini düşünüyor..
Parlamenter sistem mi iyi başkanlık mı? Bu sorunun net bir cevabı yok. Her iki sistemi de başarı ile uygulayan ülkeler var. Yalnız geldiğimiz son durum bir sistem değişikliğini zorluyor.Türkiye’de uygulanan parlamenter sistemde 94 yılda 65 başbakan değişmişken, ABD DE uygulanan başkanlık sisteminde 241 YILDA 45 Başkan değişmiş. Yani parlamenter sistem istikrar getirmiyor. Koalisyonlu yıllar genellikle kayıp yıllar olmuştur Türkiye’mizde.

ABD de bir fıkra anlatılır: değişik mesleklerden emekli 11 emekli piknik yapmaya karar verirler. Bir araya gelip nereye gideceklerine ne yiyeceklerine neyle gideceklerine karar vermek için istişareye başlıyorlar. Emekli tüccar corc nehir kenarı diyor, emekli öğretmen maykıl, göl sahilini öneriyor, Emekli avukat trump bir dağa gidelim diyor. Yarım saat süren yer belirleme işleminde sonra neler alınacak bu konu konuşulmaya başlanıyor. Biri et diyor, biri balık, biri sebze… Herkes bir şeyler söylüyor. İş uzuyor da uzuyor. İşin daha da uzayacağını gören albay frenk, tabancayı çekiyor, havaya bir el ateş ediyor, sonra; “ herkes minibüse binsin! Malzemeleri sen al barak! arabayı sen Ohri diyor. 5 dakikada yola çıkılıyor. Albay yolda ilerlerken arkadaşlarına dönüyor ve :” demokrasi çok iyi de, zaman kaybettiriyor birader! “ diyor. Bizim yönetim sistemi de öyle . parlamenter sistem çok iyi de zaman kaybettiriyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.