1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. PARTİLER VE DEĞİŞİM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

PARTİLER VE DEĞİŞİM

A+A-

Yazılarımı takip edenler bilirler.

Geçtiğimiz günlerde yazdım.  Konya ve Türkiye 2018 ve 2019 yılları içinde çok büyük siyasi değişim yaşayacak. Bunu bilmek için kahin falan olmaya gerek yok.

Türkiye her alanda büyük bir değişim içinde. Bu entegrasyonun içinde siyasi partiler ve özellikle AK Parti ‘de var. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı olan Erdoğan bu alanda ileri görüşlülüğü ve beklide danışmanlarının verdiği bilgiye göre değişimin şart olduğunu görmektedir ve bunun içinde verdiği mesajlarla  bunu yapmaya kararlıdır.

Şimdi  bu kanaate nereden vardığına bakalım isterseniz.

Biraz geriye dönüp tarihi vesikalara bakarsak yaşı uygun olanlar hatırlayacaktır. Bundan yaklaşık 70 yıl önce Türk siyasetinde yaşanan olaylar vardır.

O yıllarda Atatürk’ün kurduğu CHP’de bir grup eski CHP'li tarafından 1946 yılında kurulan Demokrat Parti, 4 yıl sonra girdiği ilk seçimlerde  “Yeter söz milletindir” sloganıyla  1950 yılında tek başına iktidar olmuş, sonrasında sırasıyla 1954 ve 1957 seçimlerini de kazanarak tam 10 yıl boyunca tek başına ülkeyi  adeta rakipsiz yönetmişlerdi. DP ilk yıllardaki heyecanı ve hizmet aşkını yitirince ve bazı kimselerin hataları sonrasında  yapılan işlerden rahatsız olan batı DP’yi darbe ile al aşağı etti.

 Tek parti dönemi olan CHP’yi bir kenara bırakırsak Cumhuriyet tarihinde hiçbir parti, bu kadar süre seçim başarısı gösterip, tek başına iktidar olamamıştı. 1980 ihtilalı ve 1983 genel seçimlerinde  merhum Turgut Özal’ın başında bulunduğu  Anavatan Partisi hariç.

Özal’ın ölümü, partinin başına geçen yeteneksiz  ve yönetme beceresi gösteremeyen insanlar,  PAPATYA GRUPLARI   bu süreci de bitirdi ve  2002 yılına gelindi.

Tıpkı;

Demokrat Parti gibi, AK Parti de kurulduktan sonra ilk girdiği 2002 seçimlerinde halkın teveccühü ile tek başına iktidar oldu. Yöntem, ülke yönetiminde köklü ve halkın istediği işler yaptılar.

Daha sonra ard arda 3 seçim daha kazandılar.

2009 ve 2014'teki yerel seçimlerde rakiplerine fark attılar.

2007, 2010 ve 2017'deki referandumu istedikleri şekilde sonuçlandırdılar.

“Çatı aday” a rağmen 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandılar.

 

Anlaşılmaktadır ki ,Türkiye'nin siyasi kaderini değiştirebilecek nitelikteki 9 önemli seçimin de lideri  Cumhurbaşkanı olan  Erdoğan’ın kurduğu  AK Parti oldu.Böylece Türk siyasi hayatında "en uzun süre iktidarda kalan parti" unvanı da, Demokrat Parti'den AK Parti'ye geçti.

Hemen belirtelim aldığı oy oranında ise henüz  DP’ye ulaşamadı. Değişken, ancak hep ilk parti olmayı başardı.1954 seçiminde aldığı yüzde 57.61'lik destekle, "en fazla seçmen desteğini alan parti" unvanı ise halen Demokrat Parti'de bulunuyor.

Yine belleğimizi kurcalarsak 1980'den sonra Türkiye'de en uzun ömürlü parti merhum Özal’ın kurduğu Anavatan Partisi olmuştu. Yukarıda söylediğim gibi ÖZAL’ın Cumhurbaşkanı olması sonrasında yaşanan olaylar ve PAPATYA’LAR, DEDİKODULAR, YOLSUZLUK İDDİALARI bu partiyi bitirdi.

1983'te kurulan ANAP, başarılar sonrasında gelen art arta yenilgiler sonrasında 2009 yılında kendini lağvetti, kapattı.Böylece  vatandaşın önce büyük teveccühünü alan, sonra yok olan diğer partiler gibi 26 yıllık bir parti, tarihin tozlu raflarına gitti.

ANAP'ı bu çöküş noktasına götüren en önemli sebep, yukarıdaki sebeplerin dışında Türk toplumunun hızla değişiyor olmasına, , iletişim çağına ayak uydurulması ve renkli cam’ın yayına girmesiyle  ANAP'ın ve kadrolarının hep aynı yerde kalmasıydı.

Zira  partide yaşanan siyasi şımarıklık, doygunluk, rozet hastalığı,  geçen dönemlerden gelen zafer sarhoşluğu ve tembelleşme de işin başka yönleridir.

Yine yukarıda belirttiğim gibi,  çekirdekten gelen bir siyasetçi olan, siyasi arenada her kulvarda koşan ve çok zeki ve öngörüsü olan Erdoğan son seçimler, son davranışlarla bu tehlikeyi sezdi gibi…

Cumhurbaşkanı  ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği "metal yorgunluğu" ifadesi adeta  partinin içinde yaşadığı duruma tam oturuyor.

Konya Türkiye’de  AK Parti’ye en fazla oy veren illerin başında ve kalesi durumundadır. İl ve ilçe yönetimleri Erdoğan’ın verdiği mesajlardan ne anlıyor bilemiyorum ama, yapılacak seçimlerde AK Parti'nin yeni başarıları Konya’da ve Türkiye’de   temiz, taze ve iş bilen, ülfet beklemeyen, enerjik ekiplere bağlı.Ancak şunu da söyleyeyim FETÖ olayı  AK Parti’de bir sıkıntıdır.

Bunun için  Konya'da  yakın zamanda en önce teşkilatlar bazında yaşanacak o büyük değişim, partinin 16 yıllık tarihinde görülecek en köklü değişim olacak ki, art arda gelecek kararlara en fazla da AK Partililer şaşıracak. Bu değişim ile  ister 2018, ister 2019 da olsun yapılacak seçimler neler getirecek  birlikte göreceğiz.

Şunu da belirteyim seçimler öncesi yeni partilerde kuruluşunu tamamlayıp  seçimlere katılırsa, halk beklentilerine cevap bulacak kadroları yeni oluşumlar içinde görürse, AK Parti seçimlerde oldukça zorlanacak gibi görünüyor.

+++

TBMM’ de yeni dönem çalışmalar başladı. Meclisin açılışında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan konuşma yaptı. Satırbaşları ile dikkat ettiğimizde Erdoğan’ın konuşmasında Türkiye’nin önemli işleri, vereceği mücadele ve zorluklar var gibi görünüyor

Bu yazı toplam 542 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.