1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Partiler Ve Oy Oranları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Partiler Ve Oy Oranları

A+A-
Seçim takvimi çalışıyor.
Saatler, günler ve nihayet aylar bizi seçime götürüyor.
Ömrümüz olursa 7 Haziran seçimlerinde bir vatandaş olarak oyumuzu vatan, millet, bayrak ve dinimiz için bir vatandaş sorumluluğu içinde kullanacağız. Belki bugün farklı düşüncede olabiliriz. Yarınlarda ise siyasilerin konuşması, ülkeye yapılan yatırımlar ve ülkenin geleceği için oyumuzu buna göre kullanacağımızı düşünüyorum.
Son yapılan araştırmalara göre ise iktidar partisi olan AK Parti’nin oy oranı ile diğer partilerin oy oranları ortaya çıkıyor. Geçmiş başbakan ve Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel’in bir sözünü hatırlarım. Demirel derdi ki:
“ Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır.”
Böyle düşünürsek yaklaşık 2 aydan fazla zaman olduğuna göre vatandaşın tercihi, partilerin oy trendleri çok değişebilir. Son hamle, iyi anlatım ve sağduyulu halkın tercihi 7 Haziranda iktidarı belirleyecektir.
AK Parti'nin seçim kampanyasına ilişkin hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi. "Hep birlikte yeni Türkiye" sloganıyla "yeni anayasa ve başkanlık sistemi" için destek istenecek. 15 Nisan'da kampanya tanıtılacak.
Buna göre, AK Parti'nin seçim kampanyasında, "Hep Birlikte Yeni Türkiye" ve "Yeni Türkiye için yeni anayasa ve başkanlık sistemi" sloganları ön planda kullanılacak. AK Parti'nin milletvekili aday listesinde Türkiye'nin her renginin yer alması planlanıyor. Bu kapsamda listede Türk, Kürt, Arap, Laz, Roman, Alevi, Sünni, Şii, Hıristiyan, Yahudi ayrımı yapılmadan isimlere yer verilecek ve meydanlarda "Biz hep birlikte Türkiye'yiz" sloganına işaret edilecek.
Özellikle İzmir, Aydın, Diyarbakır gibi muhalif partilerin etkili olduğu yerler konusunda bizzat Davutoğlu'nun özel bazı isimlerle görüşmeler yürüttüğü biliniyor.
Seçim kampanyasında Kürtçe ve Lazca'nın da aralarında olduğu farklı dillerde şarkılar kullanılacak. Listelerin hazırlanmasının ardından 15 Nisan'da dev bir organizasyon yapılacak. Ankara'da hem "milletvekili adaylarının tanıtımı" hem de manifesto niteliğindeki "Seçim Beyannamesi"nin kamuoyuna açıklanması öngörülüyor.
Başbakan Davutoğlu ve kurmayları ise nisan ortasından itibaren seçim gezilerine ağırlık verecek. Davutoğlu'nun, 60'a yakın ilde miting yapması planlandı.


Son yapılan anketlere bakılırsa, AK Parti'nin oy oranının yüzde 45-48, CHP'nin yüzde 23-28, MHP'nin yüzde 13-116 bandında olduğu belirtiliyor. HDP'nin ise yüzde 8-9 Aralığında kaldığı ve barajı geçmede
Büyük sıkıntı yaşayacağı, barajı geçip, ya da barajın altında kalması bugün için kıl payı olacak görünüyor.
Diğer partiler içinde SP, BBP, VP gibi partiler ittifak pazarlıklarını sürdürmektedir. Bu partilerin ve benzeri partilerin toplam oy oranı ise ne kadar olacağı henüz belli olmamakla beraber yüzde 2 ya da 3 gibi olabilir tahminleri yapılıyor. Bu arada geçtiğimiz Pazar günü Türkiye’nin bir çok ili ile birlikte Konya’da CHP ön seçim yaptı. Demokrasi şöleni şeklinde geçen ön seçimlerde Konya’da ilk sırayı Op.Dr. Hüsnü Bozkurt aldı. Halen Konya Milletvekili olan Av. Atilla Kart ise İzmir’de ön seçimlerde 3 sırada yer aldı. Dikkat çeken bir konu ise CHP’li Mustafa Sarıgül İstanbul’da ön seçimde gerilerde kalırken, listede muhtemelen 9. Sırada yer alacak. Eski Genel Başkanlardan Deniz Baykal Antalya’da 2. Sırada yer alırken, genel başkan Kemal Kılaçdaroğlu İzmir’de yarıştığı arkadaşlarına fark atarak ilk sırada yer aldı.
Bu yazı toplam 102 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.