1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Partiler Ve Seçim !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Partiler Ve Seçim !

A+A-

Partiler harıl harıl yaklaşan genel seçimlere hazırlanıyor.
Tabi ki, buna hazırlık denirse ve tabi ki, bu hazırlığı önde olan partiler yapmaktadır. Diğerlerinden pek ses seda yok. Türkiye’de 90’ın üzerinde siyasi parti var. AK parti, CHP, MHP, HDP hazırlıklarını son sürat yaparken, kıpırdanma gösteren birkaç sıra dışı partiyi de bunlara eklerseniz hazırlık yapan parti sayısı 10’u geçmez.
Peki ne olacak derseniz onu da söyleyeyim.
Hiç kimsenin oyuna ipotek koyacak değiliz ama, görünen köy kılavuza ihtiyaç duymayacaktır. Belki küçük çaplı sapmalar olsa bile tablonun çok farklı çıkacağını zannetmiyorum. Yine de belirtelim ki, seçime yaklaşık 7 ay varsa, bu zaman siyaset için çok uzun bir zaman. Bazı anlar olmuştur ve ki, son andaki bir hareket, salvo ya oy patlaması, ya da oy kaybına neden olabilir. Bazı partiler seçim ittifakından falan bahsetmektedir. Bunun çok sağlıklı olmadığını ve başarı getirmediğini geçmişte gördük. Her parti kendi ideolojisi, kendi programı ile yola çıkmalıdır. Zaten tavanda yapılan ittifaklar, tabanda ilgi görmemektedir.
Biz şimdiki duruma bakalım isterseniz.
İktidar partisi il ve ilçe kongrelerini yapmaktadır. Hemen her ilçe ve ilde coşku var, inanmışlık var. Şölen şeklinde genel kurullar, kimilerine göre genel kurul, kimilerine göre ise atama yapılmaktadır. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun genel kurullardaki konuşması da dikkat çekicidir. Davutoğlu :
“Biz emaneti milletten aldık, millete veririz. Kimse bizim iktidarımıza ortak olmaya, devleti yöneltmeye kalkmasın. Yolsuzluk yapmaya tevessül edenlerinde, seçilmiş iktidarı yöneltmeye kalkmasın. Bunları yapanları başını kopartırız” demektedir.
Mesaj güzel ama,Davutoğlu’na bir sözüm var. Sayın Başbakan, bu iktidar yaklaşık 13 -14 yıldır sizde. Geçmişe bir bakarsanız bazı şeyleri görecek kapasitedesiniz. İsterseniz geriyi fazla kurcalamayalım, Halk her şeyi biliyor. Sonra bakarsınız alt tarafı “Çapanoğlu” çıkar.
Kim ne derse desin ama, tablo bu.
Ya ana muhalefet partisinde durum nedir?
CHP yine harıl harıl içten kaynıyor.
Bence yeterli bir çalışma da Konya ölçütünde yapılmıyor, yapılamıyor.
CHP’nin kalesi durumundaki ŞİŞLİ ilçesinde ise, fırtınalar kopmaktadır. İstanbul İl başkanlığına getirilen Murat Karayalçın bence doğru bir tercih ama, ne yapabileceği tartışılır. CHP iktidar hedefliyorsa önce halka inmeli, halkı inandırmalı ve öncelikle de kendi içindeki kavgayı bitirmelidir.
MHP’ye gelince,
Geçmişte de yaşanan sıkıntılar, bugünlerde yine hortladı gibi. Konya’da son Ereğli ilçesindeki genel kurul partiye hiç yakışmadı. Demokrasiye inana kimseler böylesi kavgaya tevessül etmezler. Divanda, seçimde bir hata yapılmışsa bunu düzeltmenin yolunun kavga, gürültü olduğunu herkes bilmeli, MHP daha iyi bilmelidir.
Dileyelim yapılacak genel kurullarda bu tür tablo halka sunulmasın ve Ak partinin genel kurulları gibi coşkulu, azimli ve kararlı şekilde yapılsın. Halkın kavgaya, demagojiye ihtiyacı yoktur.
MHP’nin bence başarılı olması için kadrolarında köklü değişiklik yapılmalı ve yeni projeler, yeni söylemlerle seçime gidilmelidir. Yoksa yine tablo çok değişik olmayacaktır.
Yeni Türkiye sloganı var. Yeni Türkiye’yi yeni kadrolar, yeni fikirler, yeni projelerle desteklemek gerekir. Demokrasi daha olgunlaştırılmalı, daha açık ve şeffaf yönetimler iş başına getirilmelidir.
 

Bu yazı toplam 97 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum