1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Partiler Ve Seçim
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Partiler Ve Seçim

A+A-
Yüksek seçim kurulu seçim takvimini işletmeye başladı ve belli kurallar kamuoyuna duyuruldu. Partiler açıklanan seçim takvimine göre çalışmalarını hummalı biçimde sürdürmektedir.
Seçime 30’un üzerinde parti katılacak. Ancak bunların pek çoğu göstermelik seçime giriyorlar. Bazı partiler ise ittifak arayışı içinde.
7 Haziran seçimlerinde en büyük yarış AK Parti, CHP, MHP ve bir ölçüde de HDP arasında geçeceği açık şekilde bugünden belli oluyor. AK Parti aday adayları arasında büyük bir yarış gözlemleniyor. Bu partiye aday adaylarının da, halkında temayülü büyük. Türkiye’de aday adaylığı başvurusu en çok AK Partiye yapıldığı gözlemlenirken, bu partide temayül ve mülakatlar yapılıyor. Aday listeleri ise seçim takvimine göre Yüksek Seçim Kuruluna bildirilecek.
CHP Türkiye’de birçok ilde ön seçimle aday listelerini belirleyecek. Bu iller arasında Konya’da bulunmaktadır. AK Parti’nin Konya’daki aday adayı sayısı rekor düzeyde. Yaklaşık 210 aday adayı heyecanla adaylıklarını ve listeye girmeyi beklemektedir. CHP ise Konya’da pek sesi sedası çıkmıyor gibi görünse de yaklaşık 30 aday adayı ile yoğun şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Adaylıklar konusunda ise ön sıralarda Op. Dr. Hüsnü Bozkurt, Av. Turgay Bilge, Mimar Dursun Kaplan’ın ismi öne çıkıyor.
Geçtiğimiz hafta sonunda DP’nin il kongresi yapıldı. Geçmişin önde, hatta lider partisi DP, devamında Adalet Partisi, sonra Doğru Yol partisi olan bu siyasi kadrolar küçüle küçüle bir salona sıgdırıldılar. Genç bir genel Başkanları var. Genel Başkan Gültekin Uysal umut vaat etti. Misyonu toplamaya çalışıyor. Görebildiğim kadarıyla birikimli bir genç. Bakalım bu misyonu ne kadar toplayacak.
Şimdi bazı partilerde ise 7 Haziran seçimleri öncesinde ittifak arayışları var. Bu ittifakı MHP çatısı altında DP, BBP, SP oluşturmaya ve bu birliktelikle 7 Haziran seçimlerinde TBMM’ne girmeye çalışacaklar. Tabi ki, bu ittifak tutar mı bu ayrı bir konu. Tavanda yapılan ittifaklar, tabanda kabul görmez ise bunun bir sonucu alınmıyor.
Bunların örneklerini daha önceki çeşitli seçimlerde gördük. Şimdi buradan şunu çıkarmak lazım. Demoktarik ülkelerde seçim barajı bu kadar yüksek olmaz ise, bu ittifaklara gerek yok. Avrupa Birliği ülkelerinde seçim barajı en yüksek ülke Türkiye. Bu ittifakları bozmak için, herkes kendi gücünü görebilmesi gerekir. Böylece de tabi ki, geç ama, baraj aşağılara çekilmelidir. Bugün barajın bu seviyede tutulmasına karşı çıkan AK Parti, gün gelir kendisi bu barajın indirilmesini isteyebilir. Şimdilik görünen odur ki, birleşen partiler AK Parti’nin gücüne ve alacağı oy oranına yetişmesi mümkün görünmemektedir.
Partiler listeler 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek. 14 Nisan'da ise geçici listeler, Resmi Gazete'de ilan edilecek. 24 Nisan'da da kesin listeler yayınlanmış olacak.

AK Parti'de kampanya tanıtımın 15 Nisan’da yapılması bekleniyor.Daha öncekilerden farklı olarak parti bu kez kampanya tanıtımını 7 bölgeye yayacak. Her bölgede hem adayların, hem de beyannamenin tanıtılacağı toplantılar yapılacak.
CHP'de 52 vekillik için 4 kişi başvurdu.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 35 oy hedefi koyduğu 7 Haziran seçimleri için aday adaylığı başvuruları önceki gün sona erdi.Aday adaylığı başvurularının sona erdiği CHP’nin 10 ilde kapısını çalan olmadı.
Aksaray, Batman, Bingöl, Bitlis, Gümüşhane, Hakkâri, Kilis, Muş, Siirt ve Şırnak. Doğu ve Güneydoğu illerinden milletvekili çıkaracak oyu alamayan CHP’ye vekillik için başvuru yapılmayan iller arasında 2001’de yüzde 11 oy aldığı Aksaray olması dikkati çekti.
CHP’ye aday adayı başvurusu yapılmayan 10 ilin toplam milletvekili sayısı 29. Birer adayın başvuru yaptığı 4 ilin toplam vekil sayısı ise 23. CHP’nin aday adayı başvuru sıkıntısı yaşadığı 15 ilin toplam vekil sayısı ise 52.
MHP ise sessiz ve derinden gidiyor, ya da bize yansıması az oluyor. Bakalım bu seçimde neler olacak. Hep birlikte izleyip göreceğiz.
 
Bu yazı toplam 59 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.