1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. PARTİLERİN KURDUĞU VE KURACAĞI KOALİSYON
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

PARTİLERİN KURDUĞU VE KURACAĞI KOALİSYON

A+A-

Türkiye’nin gündemi saat başı değişiyor.
Şimdi de şeker fabrikalarının satışı gündemde.
Satışa sunulacak fabrikalar içinde kar eden, üretimi yeterli görülen Ilgın Şeker Fabrikası da var.
Peki, bu satış, ya da özelleştirme gerekli mi?
Sizi bilemem ama, ben anlamış değilim. Kaldı ki, özelleştirilen bir çok kurumda istenilen düzeye gelemediği aşikâr.
Ancak bu konuda çok yorum yapmıyorum. Büyüklerimiz bilir!..
Zeytin dalı harekâtında Mehmetçik ilerliyor. Teröristler ya temizleniyor, yada teslim oluyor. Bu arada şehitlerde veriyoruz. Yüreğimiz yanıyor ama, bu işin başka çaresi de yok. Allah yardımcıları olsun.
Ekonomi belli.
İşsizlik ortada…
Enflasyon rakamları can sıkıcı şekilde yükseliyor.
Bir taraftan da siyasi partiler zamanında yapılırsa 2019’da ki seçimlere hazırlık yapmaktadır. AK Parti ve CHP  karşılıklı blok oluşturma çabası içinde.
Bir tarafta hedef yüzde 51’i bulmak, diğer tarafta ise hesaplar bunu engelleme teorileri üzerine kurulmaktadır. Gerçekçi olalım.Tabi ki görünürde yüzde 51’i bulacak parti zor gibi. Bunun için partilerin kurduğu, kuracağı koalisyonlar, ittifaklar ülkemize dileyelim hayırlar getirsin.
Türkiye’de kaç parti olduğunu tam olarak bilmiyorum ama, bol partimiz var. Kimisinin esamesi okunmaz, kimisi de tabela partisi.
Onlarda bu ittifakların içinde kendilerine yer aramaktadırlar.
AK Parti bu harekâtın öncüsü. MHP ile ittifakı kurdu. BBP bu ittifakın içinde yer alıyor. SP’nin kararı flug görünüyor ama,  bu ittifak içinde olmayacaklarını genel başkan Temel Karamollaoğlu birkaç kez açıkladı.AK Parti kanadı ise bizim kimseye yalvaracak halimiz yok demektedir.

Saadet Partisi'ne AK Parti ittifak çağrısı yapıyor. 'Gel sana çok sayıda milletvekili verelim, bakanlık verelim' diyorlar. Saadet Partisi Genel Başkanı 'Şu anda Türkiye iyi yönetilmiyor, adalete güven yok, dış ülkelerle aramazı iyi değil. Bunlar bizim ilkelerimize uymuyor' diyor...
Diğer taraftan Karamollaoğlu’nun dün yaptığı açıklama kafaları karıştırdı. Diyor ki… “İttifak gündemimizde yok, çünkü seçim yok” dedi.
DSP'nin genel başkanı da 'Bize kim daha çok milletvekili verirse, onunla ittifak yaparız' diye konuşuyor. Bir taraf 'İlke' diyor, diğer taraf ''Ben ilkesizim' demek istiyor...

Bu partilerin dışında ise Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Hak ve Adalet Partisi ile Adalet Partisi ittifak olduğunu açıkladı.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel HDP ile ittifak iddialarına yanıt verdi. Özel  "Bizim bir ittifaka muhtaçlığımız, bir ittifaka mecburiyetimiz yok. CHP'nin kuracağı ya da kurmayacağı bir ittifakı AKP'nin ve MHP'nin bu kadar sahiplenmesi, kendi tarihi çaresizliklerinden kaynaklanıyor" dedi .
CHP’nin başlattığı bir çalışma ise “Seçim güvenliği” Bunun için tüm partilerin kapısını çalan CHP yönetimi bu konuda herkesin hassasiyet göstermesini istemektedir.
İttfak’a gelince,
Özgür Özel, partilerinin cumhurbaşkanı adayına ilişkin, "İlk turda tüm CHP'lilerin ve CHP'ye sempatiyle bakan, CHP'nin paylaştığı değerleri paylaşanların tam destek vereceği bir aday gözetilmelidir. Ancak ikinci tur düşünüldüğünde de diğer partilerden fire vermeyecek bir aday olması gerektiğini belirtiyor. 
İYİ Parti - Saadet Partisi - DP ittifakı kısa sürede kurulabilir umudundadırlar.
Parti genel merkezinde düzenlenen tüzük taslak toplantısına katıldı. Parti binası önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, "Dün Sayın Engin Özkoç bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, CHP'nin sanki kendi adayıyla değil de ortak bir adayla 2019 seçimlerine gideceği anlaşıldı. Ne dersiniz?" sorusu üzerine, 2019'da Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimlerinden birinin yaşanacağını söyledi. Bu seçimlere yönelik hiçbir ihtimali dışlama lüksleri olmadığını dile getiren Özel, "İki turlu bir seçim olacak. Bu iki turlu seçimin sonunda, kazananların cumhuriyetçiler, demokrasiden ve parlamenter sistemden yana olanlar, olması ön şartımız. Bunun dışında herhangi bir şartımız yok." dedi."Kilit parti" olduğu belirtilen Saadet Partisi  için ise,

Buradaki kilit davranış biçimi, birlikte olanların birbirine gösterecekleri nezaket, anlayış, birbirinin hukukuna saygı söz konusudur.
Cumhuriyet rejimi için, güçlü Türkiye'yi yeniden inşa edebilmek için, ülkenin yarınları için hepimize hepimizin ihtiyacı var.Birlik ve beraberliğimizi bozmayacak davranış sergilemek gerekir.
HDP'nin dünkü MYK toplantısında alınan karar doğrultusunda seçim güvenliği için bir komisyon kurudu. Bu partinin temsilcileri  siyasi partilerle görüşmelerin ardından teklifin sahibi  AK Parti  ve MHP ile de görüşme talebinde bulunacak. Öte yandan  CNN Türk'ün haberine göre,  CHP, AK Parti-MHP ittifakında (Cumhur İttifakı) yer almayan partileri ziyaret ederek tek aday önerisinde bulunacak.  Buna göre adayın liderler zirvesinde kararlaştırılması öneriliyor. 
İttfakla ilgili Kanun tasarısı mecliste son sürat görüşülmekte ve maddeler yıldırım hızı ile meclisten geçmektedir. Bakalım ittifaklar nasıl gelişecek, büyüyecek ya da küçülecek bunları zaman içinde göreceğiz. Ancak sürecin zor bir süreç olduğunu da belirtmek lazım.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.