1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Patates  Soğan, KUDÜS  GOLAN 
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Patates  Soğan, KUDÜS  GOLAN 

A+A-

Bu golan bildiğimiz semer golanı değil. (Semeri hayvanın beline saran kayış)  Golan Tepeleri, Suriye'nin güneybatı, İsrail'in kuzeydoğu ucundaki tepelik bölge. Lübnan, Ürdün, Suriye, İsrail  ile komşudur. Zengin su kaynakları ile tanınır. Bu bölge resmiyette Suriye’ye aittir.  1967 savaşından bu yana ise fiilen İsrail’in işgalindedir.        
BÜYÜK TEHLİKE YAKLAŞIYOR
İnanmak istemesek de, görmemezlikten gelmeye çalışsak da ABD önderliğindeki zalim, katil, acımasız Batı -Haçlı ittifakı,  Arap, Acem, Kürt, Türk… Alevi, Sünni, Mezhepli, Mezhepsiz, o tarikat bu cemaat… Ayırt etmeksizin bu bölgede yaşayan, öyle veya böyle Müslüman sıfatını taşıyan herkesi düşman olarak görüp yok etmeye and içmiş görünüyor. Asırlar önce de Haçlı Seferleri ile aynı amaçla bölgeye gelen ve 200 yıla yakın İslam diyarlarını kan gölüne çeviren Batı - Haçlı İttifakı, tarihi tekerrür ettirmeye devam ediyor. Bazılarımız 3. Dünya savaşını beklerken son 10 yılda 12 milyona yakın Müslüman Ölmüş. Bu sayı, hadisenin  “dünya savaşı ” adını almasına  yetmiyor mu? (1. Dünya savaşında 10 milyona yakın insan ölmüştü)  
Bu gün İslam Dünyasını oluşturan ülkeler resmi veya gayri resmi Başta ABD olmak üzere batılıların ve Rusya’nın işgali altında. Afrika boydan boya, uzak doğu yer yer batılı sömürgeciler tarafından açık kapalı sömürülmeye devam edilmiyor mu?  Yanı başımızdaki sınırdaşımız olan Suriye ve Irakta (ki u iki devletlerle bizim 900 km uzunluğunda sınırımız mevcut.) ABD ve Rusya resmen sınır komşumuz olmuş durumda. Irak zaten parçalandı, Suriye parçalanmanın resmiyete geçmesini bekliyor. Libya toz duman. Afganistan 30 yıldır bir iç savaş ve kırım yaşıyor. Daha dün Pakistanla Hindistan savaşın eşiğinden döndüler. Doğu Akdenizde tüm güçlü devletler koca kovca savaş gemileri ie leşe saldımayı bekleyen kurtlar gibi hırlaşıp bekliyorlar. ABD Suriyenin üçte birine sahip olmuş PYD ye binlerce tır silah verrek duurm müsatit olunca İran Türkiye Suriye Irak deletlerine saldırıp onlardan alacağı topraklarla PYD görünümlü bir İsrail develti kurmak için fırsat kolluyor.
PYD HER AN DEVLET OLABİLİR
Bu yaklaşımlara “afaki, hayali “diyen vatandaşlarımız lütfen gelişmelere dikkatle bakın. Daha dün kurulan İsrail, 1967 Savaşı ile tüm Arap devletlerini perişan etti. Ondan sonra da adım adım Filistin topraklarının yüzde doksanına kondu. Dünyanın gözü önünde mazlum, mağdur Filistin halkına her gün zulmediyor. Gık diyen var mı? (Sadece Türkiye bir şeyler yapmaya çalışıyor)  Mısır, Suud gibi Arap devletleri resmen, alenen İsrail’le bir olup, hem Filistin’e hem de İslam dünyasına karşı ABD nin yanında saf tutuyor.
Tüm bu zafiyetleri gören ABD başkanı Trump da sanki babasının malıymış gibi ;” GOLAN TEPELERİ İSRAİLİNDİR” diyerek bir belge imzalıyor.  Aynı Trump kısa bir süre önce de “Kudüs İsrail'in başkentidir” diye bir karara imza atmıştı. Trump, böyle bir karara imza atarken Suriye yönetimi ve Esed, ne yapıyor? İDLİBDEKİ sivillere saldırıp çoluk çocuk öldürüyor. Türkiye’nin IŞİDİ ve PKK/PYD yi kovalamak için yaptığı Zeytin Dalı ve Afrin harekâtlarına karşı harekete geçen İran, Suud gibi devletlerle, Arap Birliği gibi örgütlerden çıt yok.
Yerel seçimlerin tüm gündemimizi oluşturduğu bu günlerde etrafımızda gelişen olayları unutmayalım. Elbette partiler/ittifaklar arasında büyük mücadeleler olacak. Ak Parti MHP, CHP İYİ PARTİ HDP SP … bunlar içerde daha çok oy almak için istedikleri kadar mücadele etsinler. Yalnız geleceğimizi belirleyecek, yarınlarımızı şekillendirecek dış meseleler de lütfen birlik olsunlar. Yoksa  bizler patates, domates, soğan... Derken, İSRAİL, dün Kudüs'e bu gün Golana çöktü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.