1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Pazar yerleri denetleniyor mu?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Pazar yerleri denetleniyor mu?

A+A-

İnsan sağlığını koruması temiz ve sağlıklı gıda ile olur. Toplum sağlığının hiçe sayıldığı gıda da her türlü hileye başvurulduğu günümüzde en basit olan iş denetimdir. Peki, şehrimizde yeterli düzeyde uygulanıyor mu? Acık söylemek gerekirse şehrimizdeki Pazar yerlerinde maalesef yeterli denetim olduğunu söylemek güç.

Pazar yerlerinde açıkta satılmaması gereken insan sağlığına olumsuz etki eden toz, egzoz dumanı, hava kirliliği gibi etkilerden korunması için bazı alınması gereken tedbirler olmalı.

Bu tedbirler ilgili Bakanlık tarafından yayınlanan tebliğ ile Belediyelere bazı görevler verilmiştir.

Bu denetimler düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayınladığı tebliğlerde gıda satış ve toplu tüketim yerlerini denetlemek üzere bünyesinde gıda denetim birimi teşekkül etmiş belediyeler en az iki denetim ve/veya yardımcı denetim elemanı bulundurmalıdır. Denetim ve/veya yardımcı denetim elemanı bulundurmayan belediyeler denetim yapamazlar.

- Belediyelerde gıda denetimi yapacak personele hizmet içi eğitim, il teşkilatınca verilir.

- Denetim sonuçları ve yapılan işlemler her ay düzenli olarak il teşkilatına gönderilir.

Belediye elemanlarınca yapılan denetimlerde 560 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararname veya bu Yönetmeliğe göre cezai müeyyide uygulamayı gerektiren hususlarda denetim sonucu il teşkilatına bildirilir."

"h) Pazar yerleri, cadde ve sokaklarda; et ve et ürünleri, ekmek ve ekmek çeşitleri, unlu mamuller, süt ve süt ürünleri, kuruyemiş, lokum, bisküvi, tatlı ve benzeri gıda maddelerinin açıkta satışı yasak olup; takibinden ilgili belediyeler sorumludur."

Şeklindeki yetki ve sorumluluğa rağmen pazar yerlerinde toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen satışlar yapılmaya devam edilmektedir.

Çözüm üretmek zor mu? Niteliksiz ürünleri kötü şartlarda satanların hakları var da toplumun özelliklede fakir fukaranın yok mu?

Tamam belediyeler gereğini yapmıyor? Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevini yapıyor mu? Yapsa çarşı pazar bu halde olur muydu?

Bu yazı toplam 701 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.