1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. PAZARLARIMIZ VE DENETİMLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

PAZARLARIMIZ VE DENETİMLER

A+A-

Konya fiziki olarak her geçen gün büyüyor.

Bu büyümeye paralel olarak ta Belediyelerin hizmet götürme zorlukları artıyor.

Belediye yol yapacak,

Belediye su getirecek,

Belediye köprü yapacak,

Belediye alt yapı yapacak,

Belediye çarşı -pazar denetimi yapacak,

Belediye kaldırımları, yolları belediye açısından denetleyecek,

Belediye imar planları yapacak.

Belediye sosyal ve kültürel çalışma yapacak,

Belediye temizlik yapacak,

Belediye yeşil alan, park bahçe yapacak.

Yapacak, yapacak, yapacak.

Şehir ise fiziki olarak gelişecek.

Belediyelerimiz bunları yapmak için çabalıyor. Ancak yeterli mi, yetersiz mi, bunun cevabını da vatandaş veriyor. Tabi ki belediye bu hizmetleri yaparken de harcama yapmaktadır. Bu harcamalarını karşılamak için vatandaşa hizmet satacak.

Konya’yı yaklaşık 1955-60 yıllarından itibaren iyi tanırım. Sedirler Yanık Cami Mahallesi’nde çocukluğum geçti. Buranın sokaklarında, caddelerinde koşup büyüdüm. İlkokulunda okudum. Şimdilerde Sedirler Caddesi’nden geçtiğimde bu sentin değişmesini görüyor, tanımakta zorlanıyorum.

Yine rahmetli anam ile Kadınlar Pazarı’na giderdik. Bu pazar yine var. Zaman zaman gider, gezerim. Eski nostaljik görüntüleri özlerim ama yok olmuşlar. Sanki eskiden daha samimi, daha düzenliydi. Belediye zabıtalarının denetimi vardı. Şimdilerde yok.  Çünkü serbest ekonomi var. Kör tuttuğunu öpmektedir.

Yine Üzüm pazarı vardı. Burada satılan kuru baklagiller, üzüm, diğer ihtiyaçlarımız hilesiz hurdasızdı. Şimdi buraların yerinde yerler esmektedir.

Konya’nın haftada bir kurulan Muhacir Pazarı vardı. Bu pazar Zindankale’de kurulurdu. İnsanlar her türlü ihtiyacını buradan karşılardı. Yine insanlar her aradığını ve kesesine uygun şekilde bulup alırdı.

Şimdi bu Pazar şu anki yerinde hizmet veriyor. Artık semt pazarları da var.

Fiyatlar ise pazardan pazara değişiyor. Mesela Nalçacı’da kurulan pazarda söz gelimi elma fiyatı, yada soğan üzün fiyatı ile Muhacir pazarındaki fiyat arasında fark vardır. Bunlar arasında bu farklılığın zabıtalar denetimiyle giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi sizinle Ticaret Lisesinden hocam olan Abdullah Tekin’in tarafıma gönderdiği bir mesajı paylaşıyorum. Umarım ilgililer dikkate alırlar.

Konya'da Meşhur bir pazar var: Muhacir pazarı. Her pazar giderim. Bugün yine gittim. 12 Temmuz 2012 Perşembe günlü, 28351 Sayılı Resmi Gazete'de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan PAZAR YERLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK'i daha önce gözden geçirmiştim. Bugün yine pazar yerinde satıcıların yönetmeliğe hiç uyulmadığını gördüm. Yönetmeliğin yürütülmesinden sorumluların da bu konuda bir gayretleri yok sanırım. Tam bir kaos.

Kentimiz bir zamanlar en temiz illerdendi. Ancak kent merkezindeki Alaaddin Tepesi’ne zaman zaman çıkarım. Her taraf kuruyemiş kabuğu, pet şişeler, poşetlerle dolu. Bunların temizlenmesi gerekir. Tabi ki burada vatandaşlarında duyarlı olması gerekir. Her şeyi belediyelerden belemek yanlış olur.

Konya dini turizm ve hoşgörü kentidir. Ancak görülmektedir ki, bu sadece sözde. İnsanlar özellikle bir birine saygısızlık sınırında. Trafikteki kargaşa ve saygısızlık, anlayışsızlık had safhada.

Türkiye istatistik kurumunun verilerine göre 81 il içinde Konya’nın yaşanabilir iller sıralamasında ilk 10 arasına bile girmemesi ise düşündürücü. Bunu da bizler sağlamak durumundayız.

Bilmem bu görüşüme katılır mısınız?

Yazımı Hz. Peygamber’in bir sözü ile bitireyim.

Adaletli sultan, yeryüzünde Allah'ın gölgesi ve mızrağıdır.
 

 

Bu yazı toplam 408 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.